A legfrissebbek a következő témából: Komárom, Magyar iskolák, Oktatás, Történelem

A rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola csapata nyerte meg a Katedra Irodalomverseny II. kategóriájának országos döntőjét. A Rimaszombati időutazók néven versenyző triót Farkas Anna, Mács Zille Anna, Jakab Eliza alkotta, felkészítő tanáruk pedig Lukács Veronika volt.
Kosúton, a kis mátyusföldi faluban máig megvannak az egykori baloldali zarándokhelyre utaló emlékek. Galánta környékén vált a legerősebbé a kommunista mozgalom a két világháború közötti Csehszlovákiában, aminek egyik kicsúcsosodása a 92 évvel ezelőtti, tragikusan végződött kosúti népgyűlés volt.
Nincs okunk szégyenkezni: Szlovákiában nagyszerű kincsek rejtőznek, csak sokszor nem tudunk róluk, véli Kamil Sládek történész. „Amikor 2021-ben a süvetei rotundát fotóztam, egyetlen táblát sem találtam a faluban, ami odavezetett volna. Zárva van a nyilvánosság előtt, pedig egy igazi gyöngyszem. És ez csak egy példa a sok közül.”
Kamil Sládek történész szerint a középkori emberek nem sokban különböztek a maiaktól. Ezt bizonyítja szerinte a Covid-járvány is: a középkori emberek ugyanúgy tiltakoztak a járványügyi intézkedések ellen, mint a maiak, csak más szavakkal, állítja a szakember.
A szlovákok és a magyarok is torzítják a közös történelmünk képét Kamil Sládek történész szerint. „Szlovákiában például azzal, hogy egy 2006-os alapiskolai történelmi atlaszban a 9. századot bemutató térképen azt írják, hogy a magyarok 896-ban betörtek ide. Az újabb, 2013-as változatban viszont már a magyarok bejöveteléről írnak. A magyarok ezzel szemben Nagy-Magyarország térképének állandó lobogtatásával teszik ezt.”

A szlovákok történelme a magyar történelem része, a magyar történelem pedig a szlovákok történelmének része, mondja nagyinterjúnkban Kamil Sládek történész és etnológus. „A probléma az, hogy a Magyar Királyság történelmét a mai nemzeti felfogásra redukáljuk” – teszi hozzá a szakember.