A legfrissebbek a következő témából: Elektromos autó
Júniusban először adtak el több elektromos autót az Európai Unióban, mint dízelmotorosat. Összességében az EU-ban az idei év első felében az új személygépkocsik értékesítése 17,9%-kal, 5,4 millió járműre nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A kormány jóváhagyta az elektromobilitási cselekvési tervet. Ez többek között 228 ultragyors töltőpont kiépítését és adókedvezményeket irányoz elő az elektromos járművek használatának ösztönzésére. (tasr)
Az elmúlt két évben bejelentett nyolc afrikai lítiumprojektből a kínai vállalatok hatban fontos szerepet vállaltak. Míg a kínai vállalatok egyre dominánsabb helyzetbe kerülnek a lítiumbányászatban és -feldolgozásban is, Európa ismét csak a háttérből figyeli a fő versenytársai sikereit.
Az autókba szánt akkumulátorok gyártásában szinte az első pillanattól kezdve kelet-ázsiai vállalatok játszanak vezető szerepet, a kulcsfontosságú szereplők mindegyike Kínából, Dél-Koreából vagy Japánból származik – írja Dudás Tamás. A kelet-ázsiai vállalatok iparági dominanciája nagymértékben meghatározza az akkumulátorok gyártásához szükséges nyersanyagok iránti globális hajsza alakulását.

A rendelkezésre álló adatok szerint 2022-ben az autógyártók több, mint 10 millió elektromos autót értékesítettek, ezzel ismét új történelmi csúcsot állítottak be. A legtöbb elektromos autót Kínában adták el, de ezek az autók Európában és Észak-Amerikában is egyre közkedveltebbek. Az elektromos autók térnyerése megállíthatatlannak tűnik, ami a globális autóipar legnagyobb változását hozza magával a modern tömegtermelés bevezetése óta.
Magyarországon óriási felzúdulást váltottak ki a kormány „akkumulátornagyhatalmi” tervei, a CATL kínai cég debreceni gigaüzemének telepítése, Szlovákiában eddig síri csend honol a nagysurányi beruházással kapcsolatban. Nagy különbség, hogy míg előbbiben kínai befektetők, utóbbiban a Volkswagen érdekelt. Ez pedig lényegesen más helyzetet teremthet például a környezetvédelem és a kutatásfejlesztés területén.