Eduard Heger Jaroslav Naď kíséretében Ukrajnába utazott, ahol Volodimir Zelenszkijjel fog találkozni. A kormányfőt a szlovák MiG-ek Ukrajnának való átadása után invitálta Kijevbe az ukrán államfő.
Fotó N – Tomáš Hrivňák
Szlovákia segíti Ukrajnát
A Zelenszkijjel folytatott megbeszélés során Heger szeretné felajánlani Szlovákia segítségét Ukrajnának az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamatban, többek között saját tapasztalatainak megosztásával.
Heger szerint Szlovákia már a háború előtt nyolc programban segítette Ukrajnát az EU-val kötött társulási megállapodás keretében. Most a harmonizáció területén fog segíteni.
„Fontos számunkra, hogy Ukrajna minél hamarabb stabil ország legyen, mert ez nem csak a határokon átnyúló együttműködést segíti majd – ami egy másik téma, amiről tárgyalni fogunk” – magyarázta az Ukrajnába tartó vonatúton a megbízott kormányfő.
Szavai szerint további lehetőségeket biztosít majd a vállalkozók számára Ukrajna háború utáni újjáépítése, amely Kelet-Szlovákia gazdasági fejlődését is fellendítheti. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna újjáépítésére mintegy 400 milliárd eurót szánnak a világ országai.
A hadianyag is érkezik Ukrajnába
Már Ukrajnában van sz országnak ígért Kub légvédelmi rendszer egy része, valamint a már légi úton átadott négy MiG-29-es vadászgép mellett a többi MiG is fokozatosan érkezik földi úton az országba – jelentette ki Ukrajnában Jaroslav Naď. Szlovákia összesen 13 vadászrepülőgépet szállít Ukrajnának.
Naď elismerte, hogy Szlovákia képességei az Ukrajnának nyújtott katonai segítségnyújtás terén korlátozottak. Hangsúlyozta azonban, hogy Szlovákia kulcsszerepet játszhat a lőszerek gyártásában Ukrajna számára.
„Konkrét intézkedéseket teszünk annak érdekében, hogy akár meg is duplázhassuk a 155 mm-es lőszerek gyártását” – foglamazott Thierry Breton, az EU belső piacért felelős biztosának múlt heti szlovákiai látogatása kapcsán. A Szlovákiában gyártott lőszerek túlnyomó többségét Ukrajna vagy más országok veszik át, amelyek aztán Ukrajnába küldik – magyarázta a miniszter.
Szavai szerint Naď is kíváncsi lesz Ukrajna tapasztalataira a szlovák fegyverrendszerekkel kapcsolatban. Ezek közé tartoznak a Zuzana-lövegek, amelyeket Szlovákia eladott Ukrajnának, valamint az adományozott rendszerek – a MiG-29-es vadászgépek és az S-300-as légvédelmi rendszer.
Szlovákia emellett átadja Ukrajnának az EU- és NATO-csatlakozási folyamat során a védelmi reformok terén szerzett tapasztalatait.
Oroszbarát Szlovákia
A miniszterelnök és a védelmi miniszter is elismerte, hogy a szlovákiai helyzetről is tárgyalnak ukrán tisztviselőkkel. Felmérések szerint Szlovákia az Európai Unió egyik leginkább oroszpárti állama.
„Ez mindenképpen tárgyalási téma, nagyon érdeklődnek iránta. Nagyon aggódnak emiatt, mert tisztában vannak azzal, hogy Szlovákia kulcsfontosságú partner számukra” – magyarázta Heger.
A kormányfő szerint Kijevben „tisztában vannak azzal, hogy az orosz propaganda erős támadás alatt állunk”, és ebben az értelemben – mint mondta – segíteni akarnak Szlovákiának.
„Az ukránok nagyon intenzíven figyelik, hogy mi történik az országunkban. Sokszor ők maguk adnak nekünk információkat a különböző szélsőséges csoportok Oroszországhoz vagy a Kremlhez fűződő kapcsolatáról” – tette hozzá Naď. Szerinte nem ők az egyetlenek, akik aggódnak: „más EU- és NATO-szövetségesek is, akik nagyon alaposan tájékozódnak a Szlovákiában bekövetkező alapvető változások lehetőségeiről”.
A delegációban a miniszterelnök és a védelmi miniszter mellett a külügyminisztérium államtitkárai, Andrej Stančík és Ingrid Brocková is részt vesznek. (tasr, dennikn)