A legfrissebbek a következő témából: Család, Történelem

„A könyörtelen, kitartó és soha véget nem érő igény, hogy többet és jobbat tegyünk, mélyen az emberben gyökerezik” – mondja Rebecca Turner pszichoterapeuta. Az ember ilyenkor azt érzi, hogy nem elég jó. Ezzel a környezetét is mérgezi. A kiúton az első lépés annak tudatosítása, hogy muszáj lelassítani.

A politika nemcsak arról szól, hogyan tudja lenyomni egyik férfi a másikat, hanem arról, hogy elsősorban emberek vagyunk, mondja Récsei Noémi műsorvezető, aki attól tart, hogy ha a tabutémákat nyitnának meg női és férfi politikusokkal, akkor annak sárdobálás lenne a vége.
Ha az idősek nagyobb változást szeretnének, a gyermekeik ellenkeznek velük és akadályozzák őket ebben, mondja Mária Krýslová pszichológus. „Nem tudatosítják, hogy ezáltal megtagadják számukra a teljes élet élésének jogát, nehezítve számukra a halállal való megbékélést.”
Sajnos a politikusok szemellenzővel tekintenek az idősek valódi szükségleteire, és alig könnyítik meg a segítőik, gondozóik helyzetét, véli Mária Krýslová pszichológus. „Nem biztosítják a méltóságteljes életvég lehetőségét, ami a civilizált társadalmak egyik alapfeltétele” – teszi hozzá.
Kosúton, a kis mátyusföldi faluban máig megvannak az egykori baloldali zarándokhelyre utaló emlékek. Galánta környékén vált a legerősebbé a kommunista mozgalom a két világháború közötti Csehszlovákiában, aminek egyik kicsúcsosodása a 92 évvel ezelőtti, tragikusan végződött kosúti népgyűlés volt.
Nincs okunk szégyenkezni: Szlovákiában nagyszerű kincsek rejtőznek, csak sokszor nem tudunk róluk, véli Kamil Sládek történész. „Amikor 2021-ben a süvetei rotundát fotóztam, egyetlen táblát sem találtam a faluban, ami odavezetett volna. Zárva van a nyilvánosság előtt, pedig egy igazi gyöngyszem. És ez csak egy példa a sok közül.”