A legfrissebbek a következő témából: Történelem
Több nagy családfakutatásra specializált honlap is kínál különböző típusú, viszonylag megfizethető árú DNS-teszteket. Maga a mintavétel pedig nem bonyolultabb egy házi koronavírusteszt elvégzésénél. Ha elvégeztetünk egy ilyen tesztet valamelyik szolgáltatónál, az eredmények elkészülte után kapunk egy listát azokról a felhasználókról, akik szintén rendelkeznek már teszteredménnyel, a DNS-ünk egyezése pedig elér egy küszöbértéket.
A FamilySearch honlapon a mai Szlovákia területéről mintegy 22 millió anyakönyvi feljegyzés, a mai Magyarország területéről pedig durván ennek a duplája érhető el. Itt nem egy saját, mások számára „láthatatlan” családfát építgetünk – ahogy az más, gyakran előfizetői modellben működtetett szolgáltatók esetében megszokott –, hanem egy „világcsaládfa” bővítésének vagyunk a részesei.

A 21. században a családfakutatás már egyáltalán nem csak abból áll, hogy a felmenői iránt érdeklődő megsárgult anyakönyveket bogarásszon valamelyik levéltár kutatótermében. Az utóbbi években gombamód szaporodnak az online is elérhető, kereshető adatbázisok, emellett egyre nagyobb teret kapnak a természettudományok is.
Ludwig van Beethoven hajszálainak DNS-vizsgálata a zeneszerző több egészségi problémájára adott magyarázatot, de halláskárosodásának okát továbbra sem sikerült kideríteni. Beethoven 1827. március 26-án, 56 éves korában Bécsben hunyt el. Még életében rendelkezett arról, hogy halála után az orvosok tanulmányozzák egészségi problémáit.
Elárverezése előtt kiállítják a világ legrégebbi ismert Bibliáját Tel-Avivban – jelentette a The Jerusalem Post.
2022-ben Zuzana Čaputová elnök asszony egy amúgy teljesen emberi és a világ nagy részén semmiféle feltűnést nem keltő, ám Szlovákiában mégis egyedülálló cselekedetre szánta rá magát, gratulált a szlovákiai magyaroknak március 15-i nemzeti ünnepük alkalmából. De hogyan ünnepeltek a (cseh)szlovákiai magyarok korábban? Simon Attila történész bemutatja a március 15-i ünnepségek (cseh)szlovákiai történetét.