A legfrissebbek a következő témából: Erdélyi magyarok, Kisebbségek, Magyarország
Ha az EU nem oldja fel a forrásokat, akkor az a pénz nagyon fog hiányozni a magyar gazdaságnak. A Gemišt több szakértőt is megkérdezett, akik abban egyetértettek, hogy ha a magyar kormánynak más területről kell forrásokat elvonnia a kieső uniós pénzek miatt, azzal az egyébként is nehéz helyzetben levő egészségügy és oktatás kerülne még rosszabb helyzetbe.
„Nem szeretném azt a trivialitást ismételgetni, hogy Orbán János Dénes kínos léptékű lojalitása milyen bokázásokkal, sefteléssel, behódolással, megalázkodással vezetett el a díjig. Pitiáner korszak pitiáner ügyei” – írja Parászka Boróka. „De nem mehetünk el szó nélkül amellett a tény mellett, hogy a kultúra, ami ellen ez a hatalom ma minden eszközt bevet, él és kiváló teljesítményt nyújt. Nincs magyar sajtó, nincsenek valódi kritikai rovataink, de tudatosítsuk a tényt: a magyar kortárs próza Erdélyben is, Magyarországon is fontos, mások által el nem végzett feladatokat látott és lát el” – teszi hozzá.
Minél mélyebbé vált a magyar kultúra válsága, Erdélyben annál meghatározóbb jelenségek születtek, véli Parászka Boróka. „Nem az Előretolt Helyőrség-szerű lobbicsoportokra, pénzkijáró egyletekre, önérdekérvényesítő véd- és dacszövetségekre gondolok” – fűzi tovább a publicista. Többek közt Tompa Andrea és Selyem Zsuzsa köteteit emeli ki, melyek azok számára is újszerűvé tették az erdélyiséget, akiknek egyébként semmilyen kötődésük nincs Erdéllyel.
Kína csütörtökön megpróbált megakadályozni egy ismert ujgur aktivistát abban, hogy felszólaljon az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában. A Németországban élő Dolkun Isza, az Ujgur Világkongresszus elnöke a tanács ülésszakának általános vitájában szólalt fel. Azt mondta, hogy a Kína ellen felhozott vádak súlyossága a tanács azonnali közbelépését és figyelmét igényli.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök magyarázatot vár Budapesttől arra, hogy a magyar parlament miért halasztja el a svéd NATO-csatlakozás ratifikálását, míg Finnország csatlakozásáról a jövő héten, március 27-én szavaznak.
Magyarország szigorúbban kezeli a nem- és névváltoztatást, mint Szlovákia. Ott a nem hivatali megváltoztathatatlansága mellett a nevet sem lehet megváltoztatni. A most második olvasatba utalt szlovák javaslat pedig csak a születési számra vonatkozik. A név továbbra is megváltoztatható, a névről és vezetéknévről szóló törvény szerint nemváltás miatti névváltoztatáshoz nem kell külön engedély, orvosi szakvéleményt viszont csatolni kell hozzá.