A legfrissebbek a következő témából: Energiaválság
Az elmúlt két évben bejelentett nyolc afrikai lítiumprojektből a kínai vállalatok hatban fontos szerepet vállaltak. Míg a kínai vállalatok egyre dominánsabb helyzetbe kerülnek a lítiumbányászatban és -feldolgozásban is, Európa ismét csak a háttérből figyeli a fő versenytársai sikereit.
Az autókba szánt akkumulátorok gyártásában szinte az első pillanattól kezdve kelet-ázsiai vállalatok játszanak vezető szerepet, a kulcsfontosságú szereplők mindegyike Kínából, Dél-Koreából vagy Japánból származik – írja Dudás Tamás. A kelet-ázsiai vállalatok iparági dominanciája nagymértékben meghatározza az akkumulátorok gyártásához szükséges nyersanyagok iránti globális hajsza alakulását.

A rendelkezésre álló adatok szerint 2022-ben az autógyártók több, mint 10 millió elektromos autót értékesítettek, ezzel ismét új történelmi csúcsot állítottak be. A legtöbb elektromos autót Kínában adták el, de ezek az autók Európában és Észak-Amerikában is egyre közkedveltebbek. Az elektromos autók térnyerése megállíthatatlannak tűnik, ami a globális autóipar legnagyobb változását hozza magával a modern tömegtermelés bevezetése óta.
Eduard Heger miniszterelnök tárgyalni hívja az önkormányzatokat az energiaárakkal és az inflációval kapcsolatos további segítségről. Eközben a ZMOS, az önkormányzatokat tömörítő legnagyobb szervezet szerdára tiltakozó akciót tervez a parlament elé.
Magyarországon a lakosság esetében az átlagfogyasztásig egész évben nem emelkedik a gáz, az áram és a távhő rezsicsökkentett ára – közölte Lantos Csaba energiaügyi miniszter az MVM-csoport budapesti energetikai konferenciáján.
Az energetikai függőség problémájának megoldásához stratégiai időtávra van szükség, mondta Kövér László magyar házelnök Pozsonyban, a V4-es országok parlamenti elnökeinek találkozóján. „Itt a kapkodás több kárt okozhat, mint amennyi hasznot hajthat” – mondta Kövér.