A legfrissebbek a következő témából: ENSZ, Környezetvédelem
Nemzeti park jöhet létre 2024. március 30-tól a Duna mentén. Ez lenne az ország tizedik nemzeti parkja, és egyben az első, amely síkságon terül el.

Ismét több tonna hulladék gyülemlett fel a Drina folyón Bosznia-Hercegovinában. A hulladék Višegrad városától nem messze gyülekezik egy gátnál, általában tavasszal, mikor a folyóban sok víz van. A szemét a rossz a hulladékkezelés miatt köt ki a folyóban, és mert az emberek közvetlenül a vízbe dobják azt. (ap, čtk)
Új császárpingvin-kolóniát fedeztek fel az Antarktiszon műholdfelvételek segítségével brit kutatók. A felfedezéssel – amelynek bejelentését január 20-ára, a pingvintudatosság napjára időzítették – hatvanhatra nőtt az Antarktisz partvonala mentén található ismert császárpingvin-költőhelyek száma – közölte a brit antarktiszi kutatóprogram (BAS).
Törvényben köteleznék a kormányt, hogy legkésőbb 2024. március 30-ig hirdesse ki a Duna menti Nemzeti Parkot. A javaslatot az OĽANO képviselői és a Kristián Čekovský körül csoportosuló képviselők terjesztették a parlament elé. A nemzeti park létrehozását Ján Budaj (OĽANO) környezetvédelmi miniszter is támogatja.
Siralmas állapotban van a világ az egymással összekapcsolódó számtalan kihívás miatt, a klímaváltozástól kezdve az ukrajnai háborúig, amelyek úgy halmozódnak egymásra, mint az autók egy tömeges karambolban – fogalmazott António Guterres, az ENSZ főtitkára a davosi Világgazdasági Fórum találkozóján.

Az a jelenség, hogy a legkisebb, újonnan kialakított vizes élőhelyet, rétet is gyorsan visszafoglalják a különféle élőlények, annak bizonyítéka, hogy mennyire kétségbeejtő a természetes élőhelyek hiánya a Csallóközben – figyelmeztetnek a környezetvédők. A mocsaras-lápos élőhelyek ritka, értékes fajoknak adnak otthont, elnyelik a vizet, ezáltal árvízvédelmi feladatot is teljesítenek, valamint meg is tisztítják azt.