A legfrissebbek a következő témából: Környezetvédelem, Természeti katasztrófa, Venezuela
A környezetvédelmi minisztérium bemutatta az első szlovák éghajlatvédelmi törvényt. A tervezet előirányozza például az állam elleni klímaügyi perek benyújtásának lehetőségét, vagy egy olyan klímatanács létrehozását, amely ellenőrizné az egyes minisztériumokat az éghajlatvédelmi tervek végrehajtása során.
2024. március 30-ig kellene megalakulnia a Duna Menti Nemzeti Parknak, ami az ország tizedik nemzeti parkja lenne, és az első olyan, amely síkságon terül el. A természet- és tájvédelmi törvény módosítását, amely kötelezné a kormányt a park megalakítására, a Jaromír Šíbl OĽaNO-s képviselő és más független képviselők köré tömörülő képviselői csoport nyújtotta be a parlamentben. Ha a parlament jóváhagyja a módosítást, az még nem jelenti automatikusan a nemzeti park létrehozását, ugyanis azt a kormánynak kell jóváhagynia.
A dunai mesterséges árvizekkor nagyobb vízhozamra van szükség, legalább 120 köbméter/másodpercre az áradás csúcspontján, és nem elég a jelenlegi három nap – mondja Tomáš Kušík, a BROZ elnöke. Méltányolja a képviselők és a minisztérium kezdeményezését egy nemzeti park kialakításáról. „Természetesen a nemzeti parkká nyilvánítás nem jelenti azt, hogy minden megoldódott, de hiszek abban, hogy egy nemzeti parkban a dolgok nagyobb prioritást kapnának” – teszi hozzá.
„Ha nem akarjuk, hogy a nemzeti park fogalma devalválódjon, akkor csináljunk belőle természetvédelmi parkot, fejleszthetjük a területet, és 30 év múlva meglátjuk, hogy alkalmas-e arra, hogy nemzeti park legyen” – mondja a Duna Menti Nemzeti Park ötletéről Juraj Vysoký a Prales Polgári Társulástól. Elismeri, hogy szükségünk van egy alföldi nemzeti parkra, de a védelem kategóriáját a tartalomhoz kell igazítani. “Ha egy nemzeti park esetében a mércét egy nagy beavatkozásmentes zónaként határozzák meg, azaz 50 és 75 százalékot meghaladó mértékben, akkor ezt be kellene tartanunk. Ez a Duna menti területeken nem lehetséges” – teszi hozzá.
Nemzeti park jöhet létre 2024. március 30-tól a Duna mentén. Ez lenne az ország tizedik nemzeti parkja, és egyben az első, amely síkságon terül el.

Ismét több tonna hulladék gyülemlett fel a Drina folyón Bosznia-Hercegovinában. A hulladék Višegrad városától nem messze gyülekezik egy gátnál, általában tavasszal, mikor a folyóban sok víz van. A szemét a rossz a hulladékkezelés miatt köt ki a folyóban, és mert az emberek közvetlenül a vízbe dobják azt. (ap, čtk)