A legfrissebbek a következő témából: Klímaváltozás
Több mint ezer éve nem volt ilyen meleg Grönlandon: a jégmagminták új vizsgálata szerint az északi sziget hőmérséklete 1,5 Celsius-fokkal melegebb a 20. századi átlagnál. A tudósok szerint aggasztó, amit tapasztaltak, mert azt jelzi, hogy olvad a grönlandi jégtakaró.

A tavalyi év volt az ötödik vagy a hatodik legmelegebb év a mérések kezdete óta, a 2014 óta eltelt nyolc esztendő pedig a valaha mért legmelegebb nyolc év volt a világon, közölte csütörtökön a Meteorológiai Világszervezet (WMO).
Szlovákia mostanra mintegy 2,2 Celsius-fokkal melegedett fel (az iparosodás előtti időszakhoz képest). Ez azt jelenti, hogy az évszázad végére körülbelül további 4 Celsius-fokot fog melegedni az ország éghajlata. Nem csak nyáron lesz magasabb a hőmérséklet, a tél is melegebb lesz. A szlovák síelők számára ez azt jelenti, hogy „a jövőben külföldre kell utazniuk, ha havat akarnak találni” – mondja Jozef Pecho klimatológusa globális felmelegedés szlovákiai következményeiről.

“A múlt évihez hasonló magas hőmérsékletet és gleccser-olvadást az Alpokban csak 2045 körül vártam” – mondja Jozef Pecho. A klimatológus elmondta, hogy emiatt egyre magasabbra kerül a hóhatár, így a síközpontok is feljebb költöznek vagy műhavat kénytelenek alkalmazni.
Azon országok számára, amelyekben nincsenek alkotmányos akadályok a fiatalabb jogalkotók működése ellen, Juliana Uhuru Bidadanure, a Stanford Egyetem professzora jogorvoslatot javasol. Azoknak az országoknak a példáját követve, amelyek kvótákkal biztosítják az őslakosok vagy más kisebbségek jelenlétét a törvényhozásban, biztosíthatnánk kvótákat a fiatalok számára is.
A múzeumokat és remekműveket célba vevő ökoaktivisták joggal indokolhatják erőszakmentes polgári engedetlenségüket azzal, hogy demokráciáink nem mutatnak kellő figyelmet a jövő generációinak érdekei iránt. Peter Singer, a Princeton Egyetem bioetika professzora szerint akárcsak a szüfrazsetteknek több mint egy évszázaddal ezelőtt, a mai fiataloknak sincs hangjuk.