A legfrissebbek a következő témából: Gyimesi György, Igor Matovič, Parlament, Zuzana Čaputová
Változhatnak az ideiglenesen megbízott kormány kompetenciái a Helyreállítási Alap miatt. A jelenlegi kormány ugyanis nem rendelkezik bizonyos jogkörökkel, melyek szükségesek lennének az uniós pénzek lehívásához – jelezte Boris Kollár és Milan Krajniak (Sme rodina).
Zuzana Čaputová államfő az alkotmánybíróságra küldte a vitatott 363-as paragrafust. Elismételte, hogy annak jelenlegi szövegezése és a jogkörök, amikkel ennek hatására a főügyész rendelkezik “aránytalanul beleavatkozik a bírói hatalom függetlenségébe.”
Megkezdődött az előrehozott választásról szóló vita a parlamentben, a képviselők várhatóan jövő héten kedden, kora este szavaznak. Ha a parlament január végéig nem határoz a kérdésben, az államfő szakértői kormányt nevez ki.
A választási rendszer átalakítása helyett „Szlovákiában érdemesebb lenne a párttörvény reformjával foglalkozni, és szigorúbban szabályozni, hogy ki indulhat el a választásokon, mit is jelent egy párt, és milyen belső demokratikus szabályokat kell kielégítenie ahhoz, hogy elindulhasson és költségvetési támogatásban részesülhessen egy választáson” – véli Tóka Gábor, a CEU professzora.
Az önmagában nem antidemokratikus, ha egy választási rendszer többségi jellegű, habár elmondható, hogy ez a mindenkori nagy pártoknak kedvez, a kicsiket bünteti, hosszú távon pedig a blokkosodás felé mutat, és erősíti a polarizációt – mondta a Napunknak László Róbert, a Political Capital független think tank elemzője a választási rendszerekről.
Peter Spáč politológus és választási szakértő szerint Szlovákiában régóta bevett dolognak számít az arányos választási rendszer, és az emberek számára nehezen lenne érthető, ha áttérnénk a vegyes modellre. Szerinte nem véletlen, hogy ilyen sok párt van Szlovákiában, mert ez a társadalom jellegét tükrözi. „Ezt nem lehetne 2-3 pártra szűkíteni anélkül, hogy jelentős társadalmi csoportok ne veszítsék el a képviseletüket” – magyarázza a politológus.