A legfrissebbek a következő témából: Kisebbségek, Oktatás, Romák

A kormány elfogadta az új kisebbségi helységnévlistát, 763-ra nő a kisebbségi települések száma. Az eddigi 20 százalékos küszöb helyett az új rendelet 15 százalékkal számol, és ennek alapján határozza meg a kisebbségi települések jegyzékét, így az 125 településsel bővül. Ebből 88 ruszin, 63 roma, 5 magyar és 1 német.
A koronavírus-járvány pozitív hozadékaként értékeli Juhász György, a Selye János Egyetem rektora, hogy minden oktatónak és munkatársnak meg kellett tanulnia az infokommunikációs eszközök alkalmazását, új oktatási módszereket kellett elsajátítaniuk. „De bármilyen energiaválsággal kell szembenéznünk, minden erőnkkel igyekezni fogunk megtartani a jelenléti oktatást” – mondta a rektor a Napunknak.
A komáromi Selye János Egyetem tervei között szerepel az egészségügyi ápolástan program megnyitása – mondta el a Napunknak Juhász György rektor. Nehézséget jelent ugyanakkor az egészségügyi minisztérium által lefolytatott akkreditációs eljárás. Juhász bízik benne, hogy a névadó miatt is a közeljövőben sikerül megnyitni ezt a programot.
Február 8-án nyílt napot tart az Eperjesi Egyetem, melynek során az érdeklődők egyebek mellett a Magyar Nyelv és Kultúra Intézete által kínált tanulmányi programokkal is megismerkedhetnek. Az esemény reggel 8-tól délután 1 óráig tart, és az egyetem főépületében valósul meg.

Több mint fél éves várakozás után szerdán elfogadhatja a kormány az új kisebbségi településlistát. A rendelet a legutóbbi népszámlálás alapján sorolja fel azokat a településeket, amelyeken használható a kisebbségi nyelv. Bukovszky László kormánybiztos hivatala már tavaly nyáron kidolgozta a jogszabályt, ám az mostanáig nem került a kormány elé.
Több mint 5 millió ukrán gyerek oktatására van hatással az Oroszország által indított háború, közölte az UNICEF. A szervezet felhívta rá a figyelmet, hogy a 11 hónapja zajló háború tovább súlyosbította a pandémia által okozott problémákat.