A legfrissebbek a következő témából: Komáromi Jókai Színház, Kultúra

Henrik Ibsen Babaház (Nóra) című drámájával vendégszerepel a Miskolci Nemzeti Színház Komáromban. Az előadást bérletben kínálja nézőinek a Jókai Színház.
A Svájcban élő, németül író, magyar felmenőkkel is rendelkező szlovák írónő, Irena Brežná könyvét mutatják be Somorján. A Minden világok legjobbika című kötet bemutatója csütörtökön, 2023. február 9-én, 17.30 órától kezdődik a Zalabai Zsigmond Városi Könyvtárban.

Hetvenkedünk! címmel, gálaműsorral ünnepelte jogelődje, a Magyar Területi Színház megalakulásának 70. évfordulóját szombaton a Komáromi Jókai Színház. A 2022/23-as jubileumi évadban immár másodszor „hetvenkedett” a teátrum.
A Slúžka (Szolgálólány) című új szlovák film egy leszbikus kapcsolat történetén keresztül meséli újra az Osztrák–Magyar Monarchia bukását. A történelmi hitelességre odafigyeltek az alkotók, ám a karakterek lehettek volna kidolgozottabbak is, írja kritikájában Kacsinecz Krisztián.
Az a kultúrpolitika, amit az Előretolt Helyőrség elindításával beharangoztak, „nemzetegyesítést” ígért, mondja Parászka Boróka. A vidék és a városok, a főváros egyesítését, a határon túliak és a magyarországiak egyesítését jelentette volna mindez. A publicista szerint azonban ilyen „egyesítés” nem létezik. „A hatalom ellehetetlenítette a magyar kultúra és irodalom működőképes tereit” – teszi hozzá.
A NER által kitartott (ál)kulturális tér szereplőinek az Előretolt Helyőrség történetével vált nyilvánvalóvá, hogy ez az autokrácia jellegénél fogva kultúraellenes, véli Parászka Boróka. „Nem politikai oldalak kultúrái állnak egymással szembe, nem szub- és elitkultúra. Hanem a kultúraellenesség és a kultúra” – teszi hozzá a publicista.