A cseh Deník N levelet kapott Baranyi András prágai magyar nagykövettől, aki a lap újságíróit bírálta. A magyar diplomata a Petr Fiala miniszterelnökkel készült interjút, pontosabban a Szijjártó Péter moszkvai útjával kapcsolatos kérdéseket kifogásolta.
Baranyi András és Szijjártó Péter. Fotó – FB/Hungarian Embassy in Prague/Magyarország Prágai Nagykövetsége
A nagykövet szerint a Deník N munkatársai elfogult véleményüket rejtették a kérdésekbe, „aminek célja az interjúalany és az olvasók befolyásolása, valamint a közép-európai országok egységének aláásása volt, éppen akkor, amikor a szomszédunkban háború dúl”.
Baranyi András úgy véli, az ilyen esetek „elítélendők”, és megnehezítik a Cseh Köztársaság és Magyarország közötti jó viszony fenntartását.
„Tisztelettel kérem a Főszerkesztő Urat, hogy az általa vezetett szerkesztőség a jövőben igyekezzen objektív tájékoztatást adni Magyarországgal és a magyar kormánnyal kapcsolatban” – zárul a nagykövet levele.
Baranyi András Pavel Tomášeknek címzett levele. Fotó – Deník N
„Újságírói tevékenységem során még soha nem találkoztam azzal, hogy egy külföldi kormány a nagykövetén keresztül hasonló vádakkal illette volna a médiát” – írta válaszlevelében Pavel Tomášek, a Deník N főszerkesztője.
A nagykövetet arról is biztosította, hogy a magyarországi történésekről a Deník N megalakulása óta objektíven tájékoztatnak, a jövőben sem terveznek változtatni ezen a gyakorlaton.
„Úgy gondoljuk, hogy az Ön levele és vádjai példátlan nyomást gyakorolnak egy független médiumra egy olyan ország kormánya részéről, amely ország jelenleg a 85. helyen áll a Riporterek Határok Nélkül sajtószabadság-rangsorában. Az ilyen nyomásgyakorlást határozottan elutasítjuk” – írta Pavel Tomášek.
A magyar nagykövet által kifogásolt interjúban arról kérdezték Petr Fialát, hogy szerinte rendben van-e, hogy Szijjártó Péter az EU-s energetikáért felelős miniszterek prágai informális csúcsáról közvetlenül Moszkvába utazott.
„Nem probléma, hogy a zárt ajtók mögött zajló tárgyalásokat követően az egyik miniszter azonnal Moszkvába megy, hogy mindent elmondjon? Ez nem ássa alá Európa egységét az Oroszország elleni fellépésben?” – hangzott az egyik vonatkozó kérdés.
„Egyes országok másképp látják a Moszkvához fűződő viszonyt, mint mások, ez tény. És Magyarország nem csinál ebből titkot. Az európai egység alatt nem azt értem, hogy mindannyian ugyanazt gondoljuk, hanem azt, hogy közös nevezőre tudunk jutni. Ez a cseh elnökség és a viták lényege, mert végül azzal fogunk távozni, hogy mindannyian egyetértünk az Oroszország elleni szankciókban, Ukrajna támogatásában, ide értve Magyarországot is. Az egység az eredmény” – válaszolta a cseh kormányfő.
„Önt nem zavarja, hogy a magyar kormány képviselője a találkozó után azonnal Moszkvába megy, hogy mindent elmondjon?” – nyomatékosította kérdését az újságíró.
„Magyarország más politikát folytat Moszkvával szemben, mint a többi tagállam. Ezt mindenki tudja és látja. […] Nem tetszik az Oroszországnak való udvarlás, de mi visszük az [EU-s] elnökséget, ez bizonyos visszafogottságot igényel, mert bizonyos típusú konfliktusokat nekünk kell mérsékelnünk. Ahhoz, hogy ezt hatékonyan tehessem, ne várjon tőlem határozott kijelentéseket” – válaszolta Fiala.
„Magyarország Moszkvával szembeni politikája nem kifizetődő, óriási áremelkedéssel, hatalmas inflációval kell szembenézniük, ami nagyságrendileg magasabb, mint Csehországban. Ez nem olyan politika, amelyet más országok is követnének. Nem kifizetődő. Az Oroszországra gyakorolt nyomással kapcsolatos valamennyi döntést végül a magyarok is támogatták” – tette hozzá.