A legfrissebbek a következő témából: Identitás, Nemzetiség, Történelem

Két férfi. Apa és fiú, mindkettőt ugyanúgy, Rácz Olivérnek hívják. Az egyik emberi életeket mentett a II. világháborúban katonai behívók hamisításával, a másik ezt a tudomány, az orvoslás és a tudás átadásával teszi.

Tóth Erzsébet Fanni társadalomkutató szerint nem tudjuk, és nem beszélünk arról, kiket vittek el a kitelepítés idején, melyik házban kinek a vagyona veszett el – egyszerűen azért, mert nem állunk bele arccal és névvel, személyes történetekkel ezekbe a dolgokba. Mégpedig azért, mert félünk – mondja Tóth a történelmi traumák feldolgozásáról.
A traumák, az elhallgatás, a mi mikrotörténeteink mindenhol hatnak. Hatnak ott, hogyan viszonyulunk a saját közösségeinkhez, például a cigány közösséghez. Hogyan látjuk a világot, az aktuális eseményeket, hogyan neveljük a gyerekeinket – mondja Tóth Erzsébet Fanni társadalomkutató.
A 19–20. századi szlovák–magyar közös múltat alaposan feltárt események és jól ismert történelmi alakok népesítik be mindkét oldalon. Kevesebbet beszélünk viszont a nehezen besorolható ellentmondásos személyiségekről, háttérfigurákról – annak ellenére, hogy bár az utókor számára már láthatatlanok, saját korukban megkerülhetetlenek voltak. Ilyen volt Alexander Wrchovský is, akinek krimibe illő életút jutott.
A 2022-es év utolsó hetében adta le a Duna az Aranybulla című sorozatot, amelyről azt sem egyszerű eldönteni, hogy mi a műfaja. Aki a főszereplő nyilatkozata alapján egy magyar Trónok harcát várt, csalódnia kellett. Kritika.
Zelenszkij aláírta a nemzeti kisebbségekről szóló törvényt. A törvény elfogadása az egyik feltétele az Ukrajna európai uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdésének.