A legfrissebbek a következő témából: Ésik Sándor, Trianon

Csütörtökön este 7 órától látható az M5 műsorán Laczkó Sándor új ismeretterjesztő dokumentumfilmje, a „Ha elmentem a dóm kapuja előtt”. Az ötven perces film azt járja körül, hogyan zajlott le az 1918/19-es impériumváltás Kassán.

Romsics Ignác történész ma is csak egy-két olyan kollégát tart számon szlovák és román szakmai körökben, aki hajlandó elismerni, hogy a trianoni döntés etnikai szempontból nem volt teljesen korrekt. A történész a Napunk beszélgetőestjén elmondta, ebben a kérdésben nem lesz soha egyetértés az utódállamok történészei és a magyar történészek között.
A Nemzeti Együttműködés Rendszere akart és megpróbált valami érvényeset mondani Trianonról, az összetartozásról, az egykori Magyarországról és a mairól, de belebukott – írja Parászka Boróka a jobboldali Trianon-kultúráról szóló véleménycikkében.

Orbán Viktor nagy-magyarországos sálja miatti botrány arra világított rá, hogy ugyanoda kanyarodik vissza a Fidesz és a miniszterelnök, ahonnan a rendszerváltás idején csírázó magyar szélsőjobboldali szubkultúrák elindultak. A Nem, nem sohához, meg a Mindent visszához – írja Parászka Boróka véleménycikkében.
Ideje lenne már belátni, hogy egyedül az objektivitásra, az önreflexióra és a téma több nézőpontú ábrázolására törekvő megközelítés teszi lehetővé akár a magyar – magyar, akár a magyarok és a szomszédos népek közötti értelmes párbeszédet – írja Kacsinecz Krisztián a Béke – a nemzetek felett című Trianon-filmről.

Féléves a Napunk. Ezekben a napokban minden olvasónk számára hozzáférhetővé teszünk hatot az elmúlt fél év legemlékezetesebb cikkeiből. Interjúnkat Roman Holeccel, aki szlovák történészként elismeri, hogy Trianon igazságtalan volt a magyarokkal szemben, most előfizetés nélkül is elolvashatjátok, elég egy e-mail címmel bejelentkezni. Köszönjük, hogy velünk tartotok.