A legfrissebbek a következő témából: Simon Attila, Trianon
Trianon legnagyobb vesztesei jelenleg nem is a határon túliak, hanem a Magyarországon élő magyarok – mondta a Napunk estjén Simon Attila. „Valahogy nem találják a helyüket, és itt nem csak a politikára gondolok, hanem például arra, hogy a statisztikák szerint kevesebben beszélnek idegen nyelveket, mint a környező országokban. Vagy éppen a bezárkózásra, az önsajnálatra. Aki áldozatnak, vesztesnek állítja be magát, az tényleg vesztes lesz” – fogalmazott a történész.

A történelemoktatásnak azt a célt kell kitűznie Simon Attila szerint, hogy a diákok a múlt megismerésén keresztül értelmezni tudják a saját jelenüket. A Selye János Egyetem történész docense úgy véli, így „például meg tudják különböztetni az agresszort és az áldozatot egy olyan háborúban, amely a szomszédban zajlik”.

Trianontól Ódorig címmel tartja következő beszélgetőestjét a Napunk Galántán, Simon Attila történésszel. Az est témája: hogyan alakult a szlovákiai magyarok és Szlovákia viszonya az elmúlt száz évben, és hogyan jutottunk el odáig, hogy magyar miniszterelnöke lehet Szlovákiának. Bemutatjuk a Napunk történelmi magazinjait is. A moderátor Kacsinecz Krisztián, a belépés ingyenes, a rendezvény az Esterházy-kastély északi szárnyában lesz.

Száz évvel ezelőtt született meg az a népszövetségi határozat, amelynek köszönhetően a csehszlovák megszállás alatt álló Somoskő és Somoskőújfalu visszatérhetett Magyarországhoz. Krepuska Géza orvosprofesszor, a környék legnagyobb birtokosa is hozzájárult közvetve ahhoz, hogy a nemzetközi szervezet Magyarország javára döntött, de az alakja köré szőtt legendának nincs sok köze a valósághoz.
„Súlyos, feloldhatatlan ellentmondás feszül aközött, hogy a magyar politika és a magyar oktatás is a trianoni békeszerződést mélyen egyoldalúnak és igazságtalannak tartja, most viszont a magyar kormány egy ugyanilyen mélyen egyoldalú és igazságtalan megoldást kíván objektíve helyesnek és igazságosnak eladni – más kontójára” – mondta a Napunknak Ungváry Krisztián történész arról az elképzelésről, hogy Ukrajnának területeket kellene átengednie a békéért.
A magyar jobboldalon és szélsőjobboldalon egyre többen mondják, hogy Ukrajnának területeket kellene feláldoznia a békéért, hiszen szerintük Magyarország is vállalt ilyen áldozatot Trianonban. Ungváry Krisztián történész arra figyelmeztet, „amennyiben ez lenne az analógia, akkor éppenséggel a »mindent vissza« és a »nem, nem soha« jelszavak azok, amelyek magyar szempontból érvényesek lehetnek a mostani Ukrajna integritásának kérdésében.”