Kifejezetten Orbánék kérésére küld Magyarország szokatlanul sok kémet Szlovákiába, állítja egy új oknyomozás

A felszínen virágzó magyar–szlovák kapcsolatokat valójában bonyolult kémjátszmák szövik át, amelyekbe a szlovákiai magyarok is belekeveredtek, állítja a VSquare új oknyomozó anyaga.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Szijjártó Péter épp a napokban járt Szlovákiában, hogy kezet rázzon régi-új partnereivel a negyedik Fico-kormányban, és mindenkit biztosított arról, hogy a magyar–szlovák együttműködés szempontjából szép idők és nagy lehetőségek előtt állunk. Szijjártót egyéb kormánytagok mellett Robert Fico miniszterelnök és Juraj Blanár külügyminiszter is fogadta, és a magyar miniszter elmondta, zajlanak Fico budapesti látogatásának előkészületei.
Valójában viszont Szlovákiában a biztonsági szervek értetlenül állnak az előtt, hogy Magyarország szokatlanul sok kémet állomásoztat az országban, derül ki a VSquare ma megjelent hírleveléből, amelyet Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró jegyez.
Az Orbán-kormány kérése
Uniós szövetségesek között szokatlan, hogy Magyarország ennyi hírszerző tisztet küld Szlovákiába diplomáciai fedés alatt, mondta Panyinak egy név nélkül nyilatkozó szlovák kormánytisztviselő. Ha Magyarország nem lenne EU- és NATO-tagállam, sok diplomata nem kapná meg a működéséhez szükséges engedélyt, tette hozzá Panyi forrása.
A szlovák elhárítás azonosította ezeket a kémeket, akik közül többen a magyar nagykövetség vagy más magyar állami intézmény magas beosztású képviselői Pozsonyban.
Az előző magyar nagykövet, Pető Tibor is hírszerzőként dolgozott, bár róla ez köztudott volt: 1995-től 1998-ig a magyar polgári hírszerzés, az Információs Hivatal adminisztrációs igazgatója, 1998-tól 2002-ig főigazgatója volt. Az viszont teljesen más, amikor valaki fedés alatt dolgozik, teszi hozzá a szlovák kormánytisztviselő.
Egy korábbi magyar hírszerző is megszólal az írásban, aki megerősítette a fenti információt. Szerinte ugyanakkor nincs sok értelme Szlovákiában ennyi magyar kémet állomásoztatni, hiszen Szlovákia szövetségese Magyarországnak, ráadásul nem alkalmas hely információs hálózatok szervezésére, arra ugyanis jobb a szomszédos Bécs. „Csak azért küldjük ezeket a fedés alatt dolgozó hírszerzőket Szlovákiába, mert ez az Orbán-kormány kérése” – teszi hozzá a volt magyar hírszerző.
Nagykövetek hírszerzői kötődéssel
Panyi szlovák forrása szerint ez a jelenség annyira szokatlan, hogy Pozsonyban nem tudnak mit kezdeni vele. Jó kapcsolatokra törekszenek Magyarországgal, ezért a kémek kiutasítása szóba sem jöhet.
A szlovák hatóságok felfigyeltek arra is, hogy a választási kampány során, nyáron Balogh Csaba magyar nagykövet találkozott Igor Bratcsikov pozsonyi orosz nagykövettel, aki teljesen elszigetelt Szlovákiában, egyetlen más uniós nagykövet sem érintkezik vele. Baloghnak