Hodža, az álruhás esküszegő, Masaryk, a kárhozat arca. Sajátosan értelmezi a történelmet a magyar kormány által bőkezűen támogatott Trianon Múzeum

Megnéztem a pár hete újranyitott Trianon Múzeumot, amelynek munkatársai között megtalálhatjuk a komáromi Duna Menti Múzeum egykori igazgatóját és a Pozsonyi Városi Múzeum elbocsátott muzeológusát is. Nyomasztó élményekkel tértem haza.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Ablonczy Balázs történész, a Lendület – Trianon 100 kutatócsoport vezetője az Erkölcsi felháborodásból nem lesz történetírás című interjúban arról beszél, hogy amikor Trianonról ír, a szándéka elsősorban a megértetés, nem pedig az, hogy „gyere, háborodjunk fel együtt!”. A várpalotai Trianon Múzeum néhány hete megnyitott, felújított tárlata nagyjából 75%-ban sajnos ez utóbbi célt követi, és csak 25%-ban próbál a közönséggel megértetni valamit abból a több hónapig, sőt évig húzódó, rendkívül bonyolult eseménysorozatból, amelyet gyakran egyszerűen csak Trianonként emlegetünk.
Fehér Csaba és Falath Zsuzsanna is a munkatársak között
A Trianon Múzeum Szabó Pál Csaba várpalotai történész ötlete nyomán jött létre. Az intézménynek helyet adó Zichy-kastélyt a múzeumot működtető alapítvány az első Orbán-kormány idején, közvetlenül a 2002-es kormányváltás előtt kapta meg az államtól jelképes, egy forintos bérleti díj fejében.
A Trianon Múzeum Alapítvány kuratóriumának tagja Bayer Zsolt Fidesz-alapító publicista is. Az intézmény 2011-től államilag fenntartott és támogatott múzeumként működik, és évente több tízmillió forintos állami dotációnak örvendhet.
A közelmúltban zajlott le a Zichy-kastély teljes körű felújítása, emellett az állandó tárlatot is korszerűsítették, amelyre a magyar államtól és az Európai Uniótól összesen 582 millió forintos támogatás érkezett.

A múzeum munkatársai között több ismert szlovákiai magyar személyiség is van, például Falath Zsuzsanna (Zuzana Falathová) muzeológus és Fehér Csaba mint szakmai vezető.
Fehér Csabát a legtöbben politikusként ismerik, a 2013-ban alakult és idén megszűnt Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke volt. Korábban már töltött be vezető pozíciót múzeumban: 2005 és 2007 között a komáromi Duna Menti Múzeum (akkori nevén Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma) igazgatója volt. A múzeumot fenntartó Nyitra Megyei Önkormányzat 2007-ben leváltotta őt, később feljelentést is tettek ellene különféle hatásköri visszaélések gyanúja miatt. A volt igazgató tagadta a vádakat. Azt állította, hogy a leváltása politikai indíttatású volt, és annak hátterében a Beneš-dekrétumok következményeivel foglalkozó, Brüsszelben is bemutatott, Never Again című vándorkiállítás állt. Fehér ugyanilyen tematikájú kiállítással mutatkozott be a várpalotai Trianon Múzeumban is, még 2009-ben (Magyar sors Csehszlovákiában 1945-1948).

Falath Zsuzsanna korábban a Pozsonyi Városi Múzeum alkalmazottja volt, majd miután 2018 decemberében egy Magyar Hírlapnak adott interjúban arról beszélt, hogy szerinte „szinte száz százalékig a magyaroknál van az igazság, a szlovákok totális hazugságot interpretálnak a mai napig”, elbocsátották őt. Korábbi munkáltatójával évekig pereskedett, a bíróság tavaly májusban első fokon az ő javára döntött.
A muzeológus egy, a Trianon Múzeumot népszerűsítő, Pozsonyban készült videóban arról beszél, hogy azt a határon túli magyaroknak, sőt nem magyaroknak is látniuk kell. Ez a felhívás akkor is a fülemben csengett, amikor a múzeum mozitermében a Brian élete ikonikus „mit adtak nekünk a rómaiak?” jelenetét vetítették, „mit adtak nekünk a magyarok?”-ra módosítva, szlovák feliratokkal. A végén persze kiderül, hogy mindent a magyarok adtak: a bort, a címert, a városokat, még a hegyeket is (sic!).
A múzeum munkatársa Limpár Péter szlovákiai magyar történész, játékfejlesztő, az Újrajátszott Trianon társasjáték egyik szerzője, valamint Bencze Dávid is, a TéKa (Szlovákiai Magyar Tudományos és Kulturális Társulás) alelnöke, a magyar kormánypénzből működtetett Esterházy Akadémia volt ösztöndíjasa. A két intézmény szoros kapcsolatban van, a Trianon Múzeum képviseltette magát a tavalyi, Martoson megrendezett Esterházy Közéleti Táborban is.
A hosszúra nyúlt bevezető és seregszemle után lássuk az uniós százmilliókból felújított múzeumot, amelynek pár héttel ezelőtti újranyitásán maga Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke osztotta meg gondolatait arról, hogy az Európai Unió éppen a saját Trianonja felé tántorog.
Beneš a telefonnál
Szabó Pál Csaba múzeumigazgató és alapítványelnök