Óriási vállalatbirodalmat épített Orbán Viktor veje, amibe dőlnek az állami és a baráti milliárdok

Eddig úgy tűnt, Tiborcz István cégbirodalmában a luxusingatlan-fejlesztések a leghangsúlyosabbak, a Válasz Online kutatása szerint azonban a miniszterelnök veje ágazatokon átívelő birodalmat épített, amiben vannak pénzpiaci, szállítmányozási, vasbetongyártó, napelemparkos, hulladékgazdálkodási, informatikai, szépségipari érdekeltségek is.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
A Válasz Online egy egész sor cég részvénykönyvébe tekintett bele – erre a jog lehetőséget biztosít – és a NAV tulajdonosi nyilvántartását is átnézte, ami alapján összerakott egy „vagyonleltárt” arról, hogy mennyi pénz folyt be a Tiborcz Istvánhoz, Orbán Viktor vejéhez köthető vállalatbirodalomhoz.
Vállalatok, magántőkealapok, baráti milliárdosok, elintéző emberek – egy rendkívül szövevényes hálózatról van szó, amin keresztül a Válasz Online kutatása és számításai szerint 427 milliárd forint – mai árfolyamon körülbelül 1,1 milliárd euró – került a miniszterelnök vejéhez.
A hálózat kulcsszereplője egy Hornung Áron nevű pécsi vállalkozó, aki Tiborcz István középiskolás baráti köréhez tartozik. A neve egy rejtélyes pénzmozgással kapcsolatban került elő, ami Jellinek Dániel, Magyarország egyik leggazdagabb emberének cége és a Tiborcz István-féle BDPST Zrt. között zajlott Hornung cégén keresztül.
Különös osztalékok
A modell leegyszerűsítve így nézett ki: Jellinek Geraldton Zrt. nevű cége 2019 és 2022 között három részletben összesen 27 milliárd forint – körülbelül 71 millió euró – osztalékot fizetett ki a cég osztalékelsőbbségi részvényeit birtokló ismeretlen tulajdonosainak.
Ugyanekkora összeg érkezett – ugyanolyan részletekben – Hornung Fagales Zrt. nevű cégéhez, ami bizonyíthatóan kapcsolatban áll Jellinek említett cégével. Hornung cége szintén bocsátott ki osztalékelsőbbségi részvényeket, ezek tulajdonosai szintén nem ismertek.
A Jellinek cégétől származó bevételt ők is ugyanolyan részletekben kapták meg osztalékként Hornung cégétől. A kifizetések után ugyanezek az összegek a Tiborcz-féle BDPST Zrt-nél jelentek meg.
Ezeknek a pénzmozgásoknak a célja nem ismert, arról egyik fél sem nyilatkozik, „máig nem tudjuk, hogy a csúcsmilliárdos (azaz Jellinek – a szerk.) valamiféle »védelmi pénzt« fizetett-e a miniszterelnökhöz családilag kötődő kollégának, vagy ennél azért normálisabb világban élünk” – fogalmaz a Válasz Online. Jellinek Dániel egyébként sokáig következetesen tagadta, hogy köze lenne a NER-hez, de közben több nyilvános üzlete is volt Tiborcz István cégeivel.
A Válasz Online azt feltételezi, hogy azon cégek, amelyeknél közvetlenül vagy közvetve tulajdonosként ott van Hornung Áron, ha osztalékot fizetnek, az Tiborcz Istvánhoz kerül. A lap a részvénykönyvek és a tulajdonosi lapok átvizsgálása során öt másik ilyen céget azonosított, amikből a fent említettel együtt összesen 54,44 milliárd forint – körülbelül 140 millió euró – „különös eredetű osztalék tapadt” Hornung Áron kezéhez.
Állami és baráti tőkeinjekciók
A Válasz Online ezután összegzi, milyen cégekben szerzett részesedést a Tiborcz-kör. A lap egy korábbi cikkében 36 luxusingatlan-projektet számolt össze, ezeken felül a cégcsoport immár többségi tulajdonosa Magyarország vezető logisztikai szolgáltatójának, a Waberer’s Csoportnak, társtulajdonosa a zöldenergiában utazó Alteo Nyrt-nek, a Tiborcz-körhöz tartozik a hatalmas állami megrendeléseket kapó építőipari cég, a Viastein Kft., Tiborcz István a tulajdonosa a Gránit Banknak és a Diófa Alapkezelőnek.
Ezek a legismertebbek, de a Tiborcz-körhöz tartozik még az Equilor Befektetési Zrt., az Equilor Alapkezelő Zrt., a leginkább hulladékkezelésben utazó Global Refuse Holding, a napenergiában érdekelt Green Energy Investhor Zrt., a bankok, nagyvállalatok és az államigazgatás digitális ügyfélkiszolgálását segítő FaceKom-csoport, a Kallos Cosmetics szépségipari cég és a Goodwill Communications kommunikációs ügynökség.
Ez a céghálózat a Válasz Online számításai szerint a következő „baráti” és állami tőkeinjekciót kapta:
- a fent említett 54,44 milliárd „különös eredetű osztalékot”;
- összesen közel 40 milliárd állami támogatást, aminek nagy részét a luxusingatlan-projektek kapták, a többit a Waberer’s Csoport és a Viastein;
- 133 milliárd forint kormányzati befektetés folyt be a Diófa és az Equilor alapkezelőkhöz tartozó magántőkealapokhoz és ingatlanalapokhoz;
- összesen 49 milliárd forint állami hitel érkezett a luxusingatlan-projekteknek, a Viasteinnek és a Békés Solar-naperőműnek;
- 151 milliárd forintnyi „baráti” hitel folyt be Mészáros Lőrinc MBH-bankholdingjától a luxusingatlan-projektekre.
Mindezt összeadva jön ki a bő 427 milliárd forintos, azaz 1,1 milliárd eurós összeg. A lap megjegyzi, hogy Tiborcz István a 100 leggazdagabb magyar listáján a 25. helyen áll 70 milliárd forintos vagyonával, de ez alapján jóval előrébb kellene állnia.