Belső és külső bírálatok kereszttüzében a Csemadok. Nyitrán mutyigyanút emlegetnek, Gyimesi politikai támadást indított

Év végéig várják a problematikus ügyek rendezését a Csemadok nyitrai tagjai, azt állítják, különben jogi lépésekhez folyamodnak. A másik fél azt mondja, állnak elébe, nekik tiszta a lelkiismeretük.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Egy évek óta húzódó, a Nyitrai Területi Választmányból indult belső vita juthat el hamarosan a kritikus pontra a legnagyobb szlovákiai magyar kulturális szervezetben. Habár egy helyi ügyről van szó, a kimenetelének fontos következményei lehetnek a Csemadok egészét illetően.
Ezzel egyidejűleg politikai támadás is indult a szervezet ellen – Gyimesi György, a Szövetség volt képviselő-jelöltje röviddel a választás után a Facebookon intézett egy kirohanást Bárdos Gyula ellen.
Kultúra és politika találkozása
A nyitrai helyi elégedetlenkedők és az országos elnökség nem zárkózik el attól, hogy megoldást találjanak az ellentétekre, az viszont kérdéses, a politikai csatározások milyen hatással lesznek a Csemadok jövőjére.
Nemcsak a legnagyobb hazai kulturális szervezetről van szó ugyanis, hanem egy olyan intézményről, amely az elmúlt években fontos részese volt a szlovákiai magyar közéleti folyamatoknak is.
A Csemadok országos elnöke, Bárdos Gyula, a korábbi MKP politikusa, aki a szeptemberi parlamenti választáson a Szövetség listáján indult, a 21. helyen.
A Csemadok kiemelt szerepét jelzi az is, hogy Gyimesi György parlamenti képviselői tevékenységének egyik legfőbb sikereként tekint arra, hogy elfogadtatta a parlamenttel az úgynevezett Csemadok-törvényt. Ez a jogszabály előírja, hogy a szervezet alanyi jogon évi 300 ezer eurós támogatásban részesül a költségvetésből, egyedüliként a szlovákiai magyar civil szervezetek közül.

A nyitrai ügy
A Csemadok Nyitra Területi Választmányának egyes tagjai emeltek panaszt az elmúlt években történt vitatott ügyletek ellen, amelyek a vádak szerint a korábbi nyitrai választmányi titkár, Neszméri Tünde nevéhez kötődnek. Neszméri 2021 novemberéig volt titkári pozícióban, azóta húzódik ezeknek az ügyeknek a rendezése.
A vádak középpontjában