Elhunyt Sólyom László, a magyar államfő, akit Ficóék kitiltottak Szlovákiából

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Sólyom László jogtudós, az Alkotmánybíróság első elnöke, 2005 és 2010 között Magyarország köztársasági elnöke. Sólyom László „óriási erővel, tevékenyen és derűvel viselt hosszú betegség után” hunyt el a közlemény szerint.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Sólyom László 1942. január 3-án született Pécsett. Jogi tanulmányait szülővárosában végezte, diplomáját 1964-ben szerezte meg. Bírósági fogalmazóként kezdett dolgozni, közben könyvtárosi képesítést is szerzett. 1966-tól a jénai egyetem jogi fakultásán, a polgári jogi tanszéken volt tanársegéd, és német polgári jogból is doktorált.
Sólyom László dolgozott a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Állam- és Jogtudományi Intézetében, az Országgyűlési Könyvtárban volt tudományos kutató, 1983-tól az ELTE jogtudományi karának polgári jogi tanszékén egyetemi tanár, 1996-tól a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, 2002-től az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem egyetemi tanára.
Ösztöndíjjal tanulmányutat tett a berkeley-i Kaliforniai Egyetemen, a Kölni, a Frankfurti Egyetemen és a hamburgi Max Planck Intézetben. 1999-2000-ben a Kölni Egyetem vendégprofesszora volt, ahol 1999-ben díszdoktorrá választották. Kutatási területe: a polgári jog története, összehasonlító polgári jog, alkotmányjog.
Kezdettől fogva részt vett a Duna-mozgalomban, a Duna Kör alapító tagja, az 1980-as évek elejétől a nem hivatalos környezetvédelmi mozgalmak jogi tanácsadója. 1987-ben a Magyar Demokrata Fórum alapító tagja, 1989-ben elnökségi tagja volt, tevékenyen részt vett az Ellenzéki Kerekasztal munkájában is.
Jogtudósként és alkotmánybíróként fontos szerepet játszott
1989-ben az újonnan létrejött Alkotmánybíróság tagjává választották, ekkor minden politikai és társadalmi tisztségéről lemondott, az MDF-ből is kilépett. Az Alkotmánybíróságnak először elnökhelyettese, majd 1990 és 1998 között első elnöke volt.
A vezetésével működő testület több fontos kérdésben is jelentős határozatot hozott, ilyen volt például a halálbüntetés eltörléséről, az igazságtételi törvényről, a köztársasági elnök jogállásáról, a népszavazás alkotmányos tartalmáról, a terhességmegszakításra vonatkozó jogszabályokról vagy a kárpótlási törvényről szóló döntés. Sólyom László 1994-től a Nemzetközi Jogászbizottság, 1998-tól az Európa Tanács Velencei Bizottságának is tagja volt.
Jogtudósként 1975-ben az állam- és jogtudomány kandidátusa, 1981-ben a tudomány doktora fokozatot szerezte meg. 2001-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 2013-ban rendes tagjává választották. Akadémiai székfoglalóját Normahierarchia az alkotmányban címmel tartotta.
Számos elismerése mellett 1998-ban Humboldt-díjjal, 1999-ben A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével, 2003-ban Nagy Imre-érdemrenddel, 2005-ben A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje a lánccal, 2013-ban Magyar Szabadságért díjjal tüntették ki. Publikációi hazai és külföldi szaklapokban láttak napvilágot, könyvei közül több külföldön is megjelent.
Elnökké választása
Az Országgyűlés 2005. június 7-én az 1989-ben kikiáltott Magyar Köztársaság harmadik elnökévé választotta. Jelölését a Védegylet javasolta, majd a Fidesz és az MDF is támogatta, megválasztására a harmadik fordulóban került sor, amikor már a kétharmados helyett az egyszerű többség is elegendő volt. Hivatalába augusztus 5-én iktatták be a Sándor-palota Tükörtermében.
A 2010-es országgyűlési választások után az értelmiségiek egy köre nyílt levélben kérte a leendő parlamenti képviselőket, hogy Sólyom Lászlót válasszák meg újabb ciklusra köztársasági elnöknek. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke azonban Schmitt Pált, az Országgyűlés elnökét javasolta a Fidesznek köztársasági elnöknek.
„Ha megkérdeztek volna, azt hiszem, vállaltam volna, de nem kérdeztek meg. Abból pedig, hogy nem kérdeztek meg, sőt hogy már a kampányból gondosan kihagyták az elnök kérdését, tudhattam, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében nekem nem lesz helyem. Más kérdés, hogy illett volna ezt idejében megmondani” – mondta Sólyom 2011-ben az Origonak.
Kitiltása Szlovákiából
Sólyom Lászlóhoz kötődik az elmúlt harminc év egyik legsúlyosabb szlovák–magyar diplomáciai konfliktusa. A magyar államfő 2009. augusztus 21-én a komáromi Szent István-lovasszobor felavatására érkezett volna Komáromba az Erzsébet hídon keresztül gyalog, de a szlovák hatóságok nem engedték őt belépni Szlovákia területére.
Előzetesen Robert Fico miniszterelnök sajtótájékoztatón jelezte, figyelmeztetni fogják a határnál Sólyom Lászlót, hogy a látogatása nem kívánatos, de erővel nem fogják megakadályozni a belépését.
A szlovák kormány, amelyben Vladimír Mečiar és Ján Slota voltak Fico koalíciós partnerei, provokációnak tekintette Sólyom látogatását, amely az 1968-as invázió évfordulóján valósult volna meg. 1968-ban a magyar hadsereg seregei is beléptek Csehszlovákia területére.
Sólyom Lászlót a szlovák országos rendőrfőkapitány, Ján Packa várta a határnál. A magyar államfő végül a híd közepéig jött csak, és ott tartott beszédet.
Sólyom látogatását provokációnak nevezte Mikuláš Dzurinda és a KDH is, csak Bugár Béla és Csáky Pál álltak ki a magyar államfő mellett.
Magyarország az Európai Unió Bíróságán is megtámadta a szlovákok lépését. A keresetről három évvel később, 2012 októberében született ítélet, amely kimondta, Szlovákia nem sértett uniós jogot.
Sólyom később is váltott ki tiltakozást Szlovákiában, 2010-ben például Ficóék az ellen tiltakoztak, hogy a magyar államfő arról beszélt, a szlovákot idegen nyelvként kellene tanítani a magyar gyerekeknek Szlovákiában. Ma egyébként ezt – vagyis a szlovák idegen nyelvként való tanítását a magyar tannyelvű iskolákban – már törvény írja elő Szlovákiában.
Orbán Viktor elbúcsúzott tőle
„Elment Magyarország köztársasági elnöke, a nagyszerű jogászprofesszor. Isten nyugosztalja Sólyom Lászlót!” – így reagált Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a volt köztársasági elnök halálhírére.