Az OĽaNO kapta a legnagyobb összeget az államtól, legtöbbet a Smer költ, a PS pedig kölcsönökből gazdálkodik, a Szövetség sem panaszkodhat

Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
- Általában azok a pártok tartoznak a leggazdagabbak közé, akik a parlamenti választásokon átlépik a 3 százalékos határt és így jogosultak az állami támogatásra.
- A 2020-as választásokon elért eredményekért a legtöbbet az OĽaNO és a Smer kapták.
- Ezenkívül a pártok adományokból, kölcsönökből és a tagok hozzájárulásaiból tartják fenn magukat. A legtöbb adományt tavaly a Hlas kapta, a legnagyobb adóssága pedig a PS-nek és a Za ľudínak van a Finstat szerint.
A Finstat portál a választások előtt szemügyre vette a politikai pártok éves elszámolásait, ezen belül főleg a vagyonukat és a bevételeiket. A portál készítette elemzésből az derül ki, hogy a legtöbb pénzt a választásokon elért eredményeik alapján járó állami támogatásból szerezték a pártok. Ez viszont csak azokra érvényes, amelyek a választásokon több mint 3 százalékos eredményt értek el.
A 2020-as választásokon elért eredményért az OĽaNO kapta a legtöbbet, őket követi a Smer:
Az eredményért járó jutalom három komponensű. Minden egyes szavazat után egyszeri támogatás jár, ezért a pártok állami támogatásából származó bevétele általában a választások évében a legmagasabb. A szavazatonkénti egyszeri támogatás a választások előtti évben a havi átlagbér 1%-ának felel meg.
A támogatás részét képezi egy tevékenységre felhasználható támogatás is, amelyet ugyanúgy számolnak ki, de 48 hónapra elosztva, szakaszosan fizetik ki a pártoknak.
A mandátumok után járó támogatás kiszámítása már bonyolultabb. Egy párt az első 20 megszerzett mandátum után a havi átlagbér harmincszorosát, a következő 20 mandátum után pedig annak hússzorosát kapja - magyarázza a Finstat.
Az állami támogatások hatása a politikai pártok összbevételében is megmutatkozik, amely a választások éveiben a legmagasabb:
A Szlovákiában nyilvántartásba vett 168 politikai szervezetből jelenleg 59 aktív. A fennmaradó 108 felszámolás alatt áll, és csak egy párt van csődeljárás alatt, a Vlasť.
Az állami támogatásokon kívül a pártoknak számos más lehetőségük is van a pénzszerzésre.