Minden, amit a parlamenti választásról tudni kell

Szeptember 30-án előrehozott parlamenti választás lesz Szlovákiában. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, amelyekre szüksége lehet a választópolgároknak.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat arról:
- hogyan kell szavazni,
- milyen lehetőségük van az egészségkárosult szavazópolgároknak,
- hogyan kérvényezhető a választói igazolvány,
- hogyan lehet külföldről, levélben szavazni,
- mit jelent a kampánycsend.
Emellett összegyűjtöttük:
- az elmúlt időszak felméréseit,
- és térképen mutatjuk az választáson induló jelöltekkel kapcsolatos információkat,
- a jelöltlistákat.
Amennyiben még nem döntött arról, hogy melyik pártra szavaz, interaktív kérdőívvel segítjük megtalálni a preferenciáihoz leginkább közel álló politikai formációt.
A választás napja
Az előrehozott parlamenti választás országszerte szeptember 30-án zajlik. A szavazóhelyiségek reggel 7 órától este 22 óráig tartanak nyitva.
A választáson részt vehet minden olyan szlovák állampolgár, aki legkésőbb a választás napján betöltötte 18. életévét. A választáson részt vehetnek azok a szlovák állampolgárok is, akik külföldön élnek, de nincs szlovákiai állandó lakhelyük Az, akinek nincs szlovákiai állandó lakhelye, kizárólag postai úton szavazhat.
A választópolgár az állandó lakhelye alapján kijelölt szavazóhelyiségben adhatja le a voksát, amennyiben az ország más területén tartózkodik, érvényes választói igazolvánnyal az ország bármelyik szavazóhelyiségében szavazhat.
A választópolgár a szavazóhelyiségbe köteles magával vinni az érvényes személyazonossági igazolványát, ha nem az állandó lakhelye alapján kijelölt szavazóhelyiségben szavaz, az előzetesen kiváltott választói igazolványát is.
Amennyiben a választópolgár nem rendelkezik érvényes személyazonossági igazolvánnyal, mert annak lejárt az érvényességi ideje vagy nem aktuális adatokat tartalmaz, az új személyazonossági igazolvány igényléséről szóló dokumentumot vagy a rendőrség által kiállított ideiglenes igazolványt köteles felmutatni a választási bizottságnak.
A választópolgár útlevéllel vagy vezetői engedéllyel nem igazolhatja a személyazonosságát, ahogy az sem elég, hogy valakit személyesen ismer a választási bizottság tagjai közül.
A személyazonosság igazolása után a választópolgár megkapja a választási bizottságtól a választáson induló pártok jelöltlistáját, valamint egy üres borítékot, amelyen a település hivatalos bélyegzője szerepel. A választópolgár saját kezű aláírásával igazolja a választói névjegyzékben, hogy átvette a szavazólapokat és a borítékot.
Mi történik a szavazófülkében?
A szavazófülkében a választópolgár