Szlovákia rettenetesen lemaradt az akkumulátorgyárak idevonzásában, Magyarország nagyon elhúzott a többiektől, a régió éllovasa

Az Erste Bank szerint a magyarországi akkumulátorgyárak 2030-ra elérik a 250 GWh gyártókapacitást, míg Szlovákiában eddig egyetlen, 10 gigawattórás projekt volt bejelentve. A Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) szerint az elmaradás a jövőben kockázatot jelenthet a szlovák autógyártók konkurenciaképessége terén.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Bár a szlovákiai autógyártók elektromos modellek gyártására készülnek, az ország eddig, a szomszédaival ellentétben, nem szerzett semmilyen jelentősebb beruházást az akkumulátorgyártás terén.
A beruházásokért folytatott küzdelmet a Közép- és Kelet-Európában egyértelműen Magyarország nyeri. Szlovákia az utolsó előtti, 25-ször kisebb tervezett gyártókapacitással 2030-ig, derül ki az Erste Bank adatai alapján készített ábrából.
Az akkumulátorgyárakért vívott küzdelemben eddig Magyarország vezet
Várható kapacitás 2030-ig (GWh)
A nagy autógyártó cégek gyorsítják az elektromos autókra történő átállást, az Európai Unió pedig gyakorlatilag betiltotta 2035 után a hagyományos belső égésű motoros autók árusítását. Közép-Európának, ahol a Volkswagen, Stellantis, BMW és Toyota gyárai állnak, ez komoly lehetőséget jelent. Az autógyáraknak ugyanis előnyös, ha az akkumulátorgyárak közel helyezkednek el a gyártósorokhoz, mivel így spórolni lehet a szállítási költségeken. Az Erste szerint egy 1GWh kapacitású gyár 12-14 ezer autó számára gyárthat akkumulátorokat.