Rendezvény- és kiadványdömpinggel készül az őszre a Pozsonyi Kifli, az oroszvári kastély hányatott sorsa és a pozsonyi vészkorszak is terítékre kerül

A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás rövid- és középtávú terveiről Bolemant Éva elnökkel és Ifj. Papp Sándor társalapítóval, az online magazin főszerkesztőjével beszélgettünk.
Pozsony és környéke a Napunk fókuszában. Keresd Pozsony címkével megjelölt cikkeinket! Ezeket a dél-szlovákiai sztorikat csak nálunk találod meg.
A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás mára az egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb pozsonyi helytörténeti és kulturális egyesületté nőtte ki magát, amelynek a legfőbb mozgatórugója a lokális identitás erősítése. A PT tevékenységi köre rendkívül szerteágazó: városnéző séták, előadások, beszélgetések szervezésén kívül könyvkiadással is foglalkozik, emellett helytörténeti online magazint és adatbázisokat működtet, digitalizációs tevékenységet folytat.
Az egyesület számos pozsonyi idegenvezetővel és helytörténésszel együttműködik, szlovákokkal és magyarokkal egyaránt. Ennek köszönhetően idén ősszel is sor kerül négy-négy, magyar és szlovák nyelvű ismeretterjesztő akcióra.
Négy magyar séta is lesz
„Míg tavasszal csak egy magyar nyelvű városnéző sétára került sor, ősszel legalább három lesz” – mondta el a Napunknak Ifj. Papp Sándor.
Az első séta a Főúri paloták az egykori városfalon kívül című lesz szeptember 3-án, vasárnap. Hornyák István idegenvezető fogja tartani, aki egyebek mellett a kormányhivatalnak otthont adó egykori nyári érseki palotát, Grüneberger kefegyáros villáját és a régi kefegyárat, valamint az elnöki palotaként ismert Grassalkovich-palotát mutatja majd be a helytörténeti érdekességek szerelmeseinek.
A második őszi sétára szeptember 17-én kerül sor. Ezúttal nem a belvárosba, hanem kicsit messzebb, Oroszvár városrészbe invitálják az érdeklődőket. A sétát Reiter Éva vezeti, aki a valaha „Magyar Windsornak” nevezett omladozó várkastély egykori titokzatos lakóiról és hányatott sorsáról is mesél majd.
Október 8-án, vasárnap a pozsonyi zsidóság történetét bemutató harmadik sétára invitál a Pozsonyi Kifli. A Borka László által vezetett városnéző séta témája a vészkorszak lesz.

Ifj. Papp Sándor elmondása szerint tervben van egy negyedik magyar nyelvű séta is, amelyet Brogyányi Mihály tart majd a pozsonyi kálváriáról, de ennek időpontját még nem tűzték ki.
„Varosnéző sétáink folytatódnak, viszont valamivel kevesebbet szervezünk belőlük, mint a világjárvány előtt, hiszen időközben a városban nagyon sok hasonló aktivitás is beindult, ezt is figyelembe kellett vennünk. A Covid előtti működési rezsimünk nem állt vissza teljesen a járvány gyengülésével, inkább átalakult” – mutatott rá Bolemant Éva, a Pozsonyi Kifli PT elnöke. Hozzátette: az érdeklődés a PT rendezvényei, kiadványai iránt az elmúlt évek viszontagságai ellenére sem csökkent. „Sőt, el kell mondanom, hogy a járvány vége felé, amikor az emberek már szabadabban találkozhattak, tagjaink folyamatosan érdeklődtek, kérdezgették, hogy mikor tartunk már valamilyen rendezvényt” – emlékezett vissza a PT társalapítója.
Helytörténeti estek a Pisztóry-palotában
A világjárvány miatti hosszú kényszerszünet után idén ősszel folytatódik a Pozsonyi Kifli szlovák nyelvű előadássorozata is, mégpedig új helyszínen, a Pisztóry-palotában. Bolemant Éva elmondása szerint korábban, a lezárások előtt ezek az előadások havi rendszerességűek voltak, és most is igyekezni fognak tartani ezt az ütemet, bár egyelőre csak decemberig tudnak előre tervezni.
Elsőként Ján Vyhnánek, a Pozsonyi Kifli PT alelnöke ad elő Pozsony szülötteinek elfeledett és ismeretlen házairól szeptember 5-én. Hogy mennyire hiányoztak már ezek a helytörténeti „fejtágítók” a közönségnek, jól mutatja, hogy az eseménynél mostanáig csaknem 550-en jelezték az érdeklődésüket. „Pedig időközben a Pozsonyi Kifli mintájára a városi múzeum és a városi könyvtár is elkezdett hasonló, helytörténeti témájú előadásokat szervezni” – jegyezte meg Ifj. Papp Sándor.
A következő szlovák nyelvű, „kiflis” előadásra október 3-án kerül sor. Kiss László orvostörténész a magyar orvosok és természettudósok pozsonyi vándorgyűléseiről fog előadni a doktori disszertációja alapján.

November 7-én a Csehszlovák Légiós Építőszövetkezet megalakulásának századik évfordulója alkalmából kerül sor Ľudovít Kollárik LEGIODOMY – LEGIÓS HÁZAK mint kordokumentumok című előadására a Pisztóry-palotában. A „légiós házak” olyan pozsonyi lakóházak, amelyek 1923 és 1924 között épültek a csehszlovák légiósok számára.
Az idei utolsó előadást december 5-én tartja Vladimír Segeš vendégelőadó az újkori Pozsony kézműveseiről és céheiről.
Küszöbön a filmszerű Fadrusz-életrajz bemutatója
A Pozsonyi Kifli PT számos izgalmas kiadvánnyal is készül az idei őszi-téli szezonra.
Szeptember 18-án lesz Hornyák István idegenvezető és publicista Fadrusz János szobrászművészről írt életrajzi regényének bemutatója.
A szerző saját bevallása szerint Fadrusz életének és művészetének többéves beható tanulmányozása után érzett késztetést annak megkísérlésére, hogy könyvben állítson emléket ennek a tragikus sorsú, Pozsonyban született embernek.

„Ez a könyv nem egy szokványos életrajz, noha tartalmazza Fadrusz János életének minden fontos mozzanatát. Ha az életét cselekményként fogjuk fel, akkor nincs szó benne lineáris előrehaladásról, a cselekményvezetés retrospektív, és egy viszonylag szűk időkeretben mozog, mindössze néhány hétben, amikor a szobrász súlyos betegségéből Stószon szeretett volna kigyógyulni. Itt pergeti le maga előtt az életét mintegy filmszerűen, de nem időrendben, hanem a történések ok-okozati viszonyban levő laza láncolataként. Röviddel a Stószon töltött hetek után meghal, és előtte gondolataiban már többször felsejlik a halál, amit imádott felesége jelenléte sem tudott elhomályosítani” – ismertette Hornyák István a művet, melybe a Deréky Annához írt, a nyilvánosság előtt eddig ismeretlen szerelmes levelekből is belecsempészett néhány szemelvényt.
Mese Mozart pozsonyi karácsonyáról
Az év vége felé megjelenik egy szlovák nyelvű válogatáskötet is a legjobb webmagazinos cikkekből, valamint tervben van a Pozsonyi Kifli egyik legsikeresebb kötetének, a Régi pozsonyiak vagyunk című könyvnek az újrakiadása is. „Ez az egyedülálló, háromnyelvű kötet 21 történetet tartalmaz a régi Pozsonyból. Mindegyik egy-egy pozsonyi polgár egyedi, autentikus elbeszélése családja történetéről, illetve szülővárosához fűződő kapcsolatáról. A könyvet a régi családi albumokból származó, unikális fényképek gazdagítják” – mondta el a kiadványról Ifj. Papp Sándor.
A könyvet tavaly nagyon gyorsan elkapkodták. Most ezer példányt készülnek megjelentetni, a második kiadás a könyvesboltokban is kapható lesz.

Mindezeken túl természetesen idén sem maradunk pozsonyi mese nélkül, melynek főhőse ezúttal a kis Wolfgang Amadeus Mozart lesz.
De hogy jutott eszébe Pozsonyról éppen Mozart? – tettük fel a kérdést a szerzőnek, Peter Janovičeknek.