Régóta húzódó együttélési ellentétet hozott felszínre Rajkán a pozsonyi buszjárat ügye

A Rajkára Szlovákiából beköltözött lakosok a pozsonyi buszjárat visszaállításáért küzdenek, ez az ügy viszont sok más megoldatlan kérdésre világít rá a szlovák főváros határon túli elővárosává vált faluban. (Frissítve Pozsony megye reakciójával.)
Pozsony és környéke a Napunk fókuszában. Keresd Pozsony címkével megjelölt cikkeinket! Ezeket a dél-szlovákiai sztorikat csak nálunk találod meg.
Különös kísérlet terepe lett az elmúlt csaknem két évtizedben a Pozsony közvetlen szomszédságában, a határ magyar oldalán fekvő Rajka. A szlovákok ezrével vállalták önkéntesen a kisebbségi létet a magyar faluban, így reagálva a sokak számára vállalhatatlanná vált pozsonyi ingatlanárakra. A magyar faluból mostanra szlovák többségű kisváros lett, ami rengeteg új kérdést vetett fel a helyiek számára. Ezek egy részével sikerült megbirkózni, mások viszont máig feszültséget gerjesztenek.
A jövő júniusban esedékes önkormányzati választások vízválasztót jelenthetnek Rajkán: először indulhat olyan polgármesterjelölt, aki a betelepülők közül kerül ki, és a képviselő-testületbe is jelöltetik magukat szlovák állampolgárok.
Éppen emiatt a Pozsony–Rajka autóbuszjárat nemrég ismét felvetődött ügye már politikai kérdéssé vált a településen, és a felszínre hozott egyéb problémákat is, amelyek a rajkai „őslakosok” és a betelepültek között az évek során felgyülemlettek.
Ezek nem kifejezetten etnikai színezetű ügyek – még ha a nyelvi akadályok gyakran szerepet kapnak is bennük –, és a helyiek egy része hangsúlyozza, hogy Rajkán nincs nemzetiségi konfliktus. A helyi politikában ugyanakkor előkerülnek a szlovák–magyar kérdések is, és a magyar szélsőségesek elkezdtek a szlovákok ellen uszítani a környéken.
A Napunk számos rajkaival beszélgetett az elmúlt napokban, hogy utánajárjunk, miről szól valójában a Pozsony–Rajka autóbuszjárat ügye, és elmérgesedhet-e a helyzet a betelepülők és az őslakosok között a következő időszakban.

Volt busz, nincs busz