Harminc éve nem volt ilyen hosszú ideig recesszióban a magyar gazdaság

Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Magyarország bruttó hazai terméke 2023 második negyedévében a nyers adatok szerint 2,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző negyedévtől a magyar gazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal maradt el. Az első fél évet tekintve a magyar GDP 1,7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.
A gazdaság zsugorodásához az ipar, a piaci szolgáltatások, ezen belül főként a szállítás, raktározás és a kereskedelem járult hozzá. A csökkenést ugyanakkor mérsékelte a mezőgazdaság jó teljesítménye. A szolgáltatások hozzáadott értékének csökkenését részben tudta ellensúlyozni a humánegészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ág jelentős növekedése, megközelítve a pandémia előtti szintet.
A Portfolio kiemeli, hogy a szakértők előzetesen arra számítottak, hogy negyedéves alapon 0,3 százalékkal nő a gazdaság, míg a (kiigazítatlan) éves alapú visszaesés 1,3 százalék lesz. Ehhez képest érkezett a -0,3 százalékos, illetve -2,4 százalékos index, vagyis a gazdaság teljesítménye mélyen alulmúlta a várakozásokat, és az előrejelzésekkel ellentétben a technikai recesszióból sem lépett ki Magyarország.
A Hvg.hu megjegyzi, hogy 2020 vége óta nem mértek ekkora GDP-esést. Akkor – 2020 október-decemberében – a Covid második hullámának idején 14,6 százalékos volt a magyar gazdaság visszaesése.
Ezen kívül az, hogy négy egymást követő negyedévben is csökkenést mérjenek az előző három hónaphoz képest, most először történt meg, amióta 1995-ben a jelenlegi módszertan szerint számolják a GDP-t.
A Pénzügyminisztérium a közölt számok ellenére optimista: úgy számolnak, hogy az év második felében visszatér a növekedési pályára, jövőre ismét uniós átlag felett teljesíthet. A tárca szerint a magyar gazdaság „mérséklődéséért” az orosz–ukrán háború és a brüsszeli szankciók tehetnek, ezek káros hatásai továbbra is kedvezőtlen külső környezetet teremtenek.