Az USA szigorítja a magyarok beutazását, a szakértő szerint a rendszerváltás óta nem volt ilyen rossz a két ország viszonya

Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége kedden jelentette be, hogy az USA korlátozza Magyarország részvételét a vízummentességi programjában. Indoklásuk szerint Magyarország az elmúlt évtizedben megfelelő biztonsági ellenőrzés nélkül adott állampolgárságot külföldieknek.
A magyar kormányzat válaszul a Biden-kabinet bosszúját kezdte emlegetni, amiért nem adják ki a kettős állampolgárok adatait. Az Egyesült Államok részéről ugyanakkor nem teljesen váratlan a lépés, a honosítási eljárással kapcsolatos aggályok miatt már a Trump-adminisztráció is szigorított a magyar állampolgárok vízummentességén.
Az amerikai–magyar kapcsolatok a legrosszabbak a NATO-n belül
Istrate Dominik politikai elemző szerint a történtek kapcsán alapvetően nem lehet politikai indíttatásról beszélni. „Ami most történt, az amerikai oldalról nézve nem egy politikai természetű, hanem alapvetően egy belbiztonsági és beutazási kockázatokat mérlegelő intézkedés volt” – magyarázza a Napunknak a szakértő. Emlékeztet, hogy az amerikai kormányzat már Donald Trump idején is jelezte, hogy nincs megfelelő adatszolgáltatás a magyar kormány részéről a külhoni magyaroknak nyújtott útlevelek esetében.
Az elemző az amerikai biztonsági megfontolások kapcsán két dolgot emel ki: a magyar kormány „kimondottan hírhedt” letelepedésikötvény-programját, illetve a sok szempontból legitimnek tekinthető, a külhoni magyaroknak megadott magyar állampolgárságot, mely egyébként szavazatmaximalizálási célt is szolgált az Orbán-kormány részéről.

„Magyar oldalról ez egy szándékosan átpolitizált dolognak látszik. Ha megnézzük, hogy milyen választ adtak, nem csak a magyar kormány, de a kormánypárti propaganda is az elmúlt két napban, akkor az látható, hogy egy »vízumszankcióról« beszélnek, alapvetően egy szankciós intézkedésről, holott ez klasszikus értelemben nem igazán nevezhető sem korlátozó, sem büntető intézkedésnek” – véli Istrate Dominik.
A szakértő úgy látja, a rendszerváltás óta nem látott mélységbe zuhantak az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatok. „Megkockáztatom, hogy a NATO-n belül