Magyar volt vagy szlovák? Folytatjuk a történelmi mítoszok rombolását

Már online is olvashatóak a Napunk és a Denník N legutóbbi mítoszromboló történelmi magazinjának cikkei.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
A nemzeti hovatartozás fogalma térben és időben változik. Mást jelentett magyarnak vagy szlováknak lenni Mária Terézia idejében, és mást jelent ma, amikor a két nemzet az Európai Unió része. Mégis gyakran húzzuk rá mai identitásfogalmainkat olyan történelmi alakokra, akik a saját identitásukat másképp élték meg. Ebből pedig olyan félreértések keletkeznek, amelyek komoly perpatvarokhoz is vezethetnek.
Történelmi tótágasok
A történelmi szereplők kisajátítása a politikai hatalmi harc része. Ezt látjuk akkor, amikor a magyar politika propagandacélokra használ olyan történelmi alakokat, akik teljesen másként fogták fel a nemzet fogalmát, ahogy mi értelmezzük ma. Hadik András például még nem ismerhette a mai nemzetfogalmat, így elég visszás a mai magyarországi hatalom próbálkozása, hogy a 21. században nemzeti hőst faragjon belőle. Persze a történelem fejtetőre állításának nevezhetjük azt is, amikor Szvatoplukot vagy Csák Mátét szlovák nemzeti hősökként ábrázolják.
A Napunk és a Denník N második történelmi mítoszromboló magazinjának cikkeiben ilyen félreértett történeteket meséltünk újra. Hőseink olyan történelemformáló személyiségek, akiknek a magyar és a szlovák múlthoz is fontos közük van. Nem lehet mindig eldönteni, hogy a mai fogalmaink szerint inkább magyarnak vagy szlováknak tekinthetőek-e. Vannak köztük olyanok, akikért verseng a két nemzet emlékezete, és olyan is, akit inkább megtagadnának mindkét oldalon. Van köztük hadvezér, tudós, óvodaalapító, művész, politikus és sportoló, vannak ikonikus hősök, olyanok, akiket szlovák vagy magyar oldalon ismernek jobban, és mára csaknem elfeledett alakok is. Pozitív és negatív figurák.
Mindannyiuk közös vonása, hogy történetüket mítoszok lengik körbe, ezek pedig megtéveszthetik a hétköznapi embert. Főleg az olyan mítoszok, amelyeket a hatalomgyárak tudatosan terjesztenek. Magazinunkban tehát ismét mítoszokat igyekszünk szertefoszlatni. Ezzel tavaly őszi, a legnagyobb szlovák–magyar történelmi tévhitekről szóló kiadványunk örökségét folytatjuk. A szlovák és a magyar oldalon is