Brunszvik (Brunswick) Teréz/Terézia Brunšviková: Német hölgyből magyar honleány (Magyar volt vagy szlovák? 5.)

Brunszvik Teréz a reformkorban nemzeti öntudatra ébredő magyarországi arisztokrácia egyik ikonikus alakja, akinek magyar identitása egyértelműen választott identitás volt.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Ez a cikk eredetileg a Napunk és a Denník N Magyar volt vagy szlovák? című magazinjában jelent meg. Előző, Mítoszok a magyarokról/szlovákokról című magazinunk cikkei itt olvashatóak.
Brunszvik (Brunswick) Teréz (1775–1861) leginkább arról ismert, hogy ő alapította az első óvodát a Habsburg Monarchia területén. Bár nem magyar közegben nőtt fel, és a nyelvvel is hadilábon állt, halála után mégis a legnagyobb magyar honleányként emlegették. Pozsonyban született, egy olyan német származású nemesi családban, amely a 16.
századig tudta visszavezetni felvidéki jelenlétét.
A Brunszvikok a 18. században a magyarországi arisztokraták közé emelkedtek Teréz jogász végzettségű nagyapja, id. Brunszvik Antalnak köszönhetően. Királyi biztosként közreműködött a jobbágyság helyzetének javítását célzó úrbérrendezésben, amiért Mária Terézia grófi rangot adományozott neki. Teréz apja, ifj. Brunszvik Antal is fényes hivatalnoki pályát futott be a Pozsonyban székelő udvari kamara tanácsosaként és Nyitra megye főispánjaként. Anyja egy erdélyi szász származású bárónő, Seeberg Anna volt.
Még több különleges magyar/szlovák életút:
- Bél Mátyás/Matej Bel: Magyarország nagy ékessége
- Hadik András/Andrej Hadik: Akinek a huszárcsínyt köszönhetjük
- Tessedik Sámuel/Samuel Tešedík: Akiről rossz helyen neveztek el egy falut
- Benyovszky Móric/Móric Beňovský: A különös király
- Jedlik Ányos/Štefan Anián Jedlík: A feltaláló zseni, aki nem hitt önmagában
- Országh Pál/Pavol Országh Hviezdoslav: A szlovák költő, aki magyar akart lenni
- Mednyánszky László/Ladislav Medňanský: A művész, akit mindenki félreértett
- Tuka Béla/Vojtech Tuka: Magyar kémből szlovák miniszterelnök
- Kubala László/Ladislav Kubala: A világutazó focizseni, akit három ország gyászolt
A legnagyobb magyar honleány nem beszélt magyarul
A 18/19. század fordulóján a magyar arisztokrata leánygyermekek korai nevelését általában francia vagy német ajkú nevelőnőre bízták, hogy az idegen nyelvet anyanyelvi szinten sajátítsák el. Ezt követően a legtöbb magyarországi főúr Bécsbe küldte tanulni a lányait. Így tett Brunszvik Teréz apja is. Ezek az arisztokrata hölgyek tehát