Hadik András/Andrej Hadik: Akinek a huszárcsínyt köszönhetjük (Magyar volt vagy szlovák? 2.)

Hadik András az európai hadtörténetet egy új kifejezéssel gazdagította, a magyarok és a szlovákok történelmét pedig egy újabb közös fejezettel, amelynek nem kellene vita tárgyát képeznie. Ez lehetne Hadik utolsó huszárcsínye.
Már csak pár óra maradt! Kapcsolódj be közösségi finanszírozási akciónkba, hogy a Napunk 2024-ben is a szlovákiai magyarok hangja lehessen! Minden adományt köszönünk.
Ez a cikk eredetileg a Napunk és a Denník N Magyar volt vagy szlovák? című magazinjában jelent meg. Előző, Mítoszok a magyarokról/szlovákokról című magazinunk cikkei itt olvashatóak.
Március 1-jén, szerdán a magyar mozikban bemutattak egy várva várt újdonságot – a Hadik András (1710–1790) tábornagyról és grófról szóló történelmi filmet. Magyarországon a sajátjuknak tartják a híres katonát és Mária Terézia császárnő kedvencét. Erről tanúskodik a budai Várban álló lovasszobra is. „Az igazság az, hogy Hadik András egy Turóc vármegyéből származó szlovák nemesi család leszármazottja volt” – olvasható a szlovákiai Hadtörténeti Intézet 2011-es cikkében. A szerzője, Vladimír Segeš szerint Hadikot tévesen tüntették fel magyarként az 1986-ban kiadott, cseh nyelven írt, Csehszlovákia hadtörténete című kiadványban.
Még több különleges magyar/szlovák életút:
- Bél Mátyás/Matej Bel: Magyarország nagy ékessége
- Tessedik Sámuel/Samuel Tešedík: Akiről rossz helyen neveztek el egy falut
- Benyovszky Móric/Móric Beňovský: A különös király
- Brunszvik (Brunswick) Teréz/Terézia Brunšviková: Német hölgyből magyar honleány
- Jedlik Ányos/Štefan Anián Jedlík: A feltaláló zseni, aki nem hitt önmagában
- Országh Pál/Pavol Országh Hviezdoslav: A szlovák költő, aki magyar akart lenni
- Mednyánszky László/Ladislav Medňanský: A művész, akit mindenki félreértett
- Tuka Béla/Vojtech Tuka: Magyar kémből szlovák miniszterelnök
- Kubala László/Ladislav Kubala: A világutazó focizseni, akit három ország gyászolt
Hadik identitása
Noha Hadik András neve alig ismert a szlovákok között, katonai körökben már régóta szlováknak tartják. Egykor még Liptószentmiklóson is volt egy Andrej Hadik Tábornagy Nemzeti Honvédelmi Akadémia. Segeš cikke ezért nem egyedülálló a maga nemében.
Az, hogy Hadikot mindkét nemzet a sajátjának tartja, természetes dolog. Ha lehetőségünk nyílna megkérdezni tőle, minek tartotta saját magát, akkor valószínűleg