Bél Mátyás/Matej Bel: Magyarország nagy ékessége (Magyar volt vagy szlovák? 1.)

Bél Mátyás kortársaihoz hasonlóan a magyar királyság polgáraként („Hungarus“) határozta meg magát. Számára sokkal fontosabb volt a politikai-területi alapú hovatartozás, semmint a nyelvi-etnikai identitás.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Ez a cikk eredetileg a Napunk és a Denník N Magyar volt vagy szlovák? című magazinjában jelent meg. Előző, Mítoszok a magyarokról/szlovákokról című magazinunk cikkei itt olvashatóak.
Magyar volt-e vagy szlovák? Bél Mátyás (szlovákul Matej Bel, latinosan: Matthias Belius, 1684–1749) az iskolapéldája azoknak a történelmi Magyarországon élt jeles személyiségeknek, akik esetében már maga a kérdés is értelmezhetetlen. Azt, hogy néhány történész öntudatos szlovákként hivatkozik rá, míg a határ túloldalán más azt bizonygatja, hogy Bél márpedig echte magyar volt, ő maga valószínűleg ugyanolyan vehemenciával utasítaná el.
A többnyelvű polihisztor
A komolyabb magyarországi történeti munkák szerzői ugyanakkor nem akarják kisajátítani Bélt, nem hallgatják el, hogy legalább egyik ágon szlovák származású volt, és szlovák többségű közegben, a Zólyom vármegyei Nagyócsán töltötte a gyerekkorát. A tényleges anyanyelv kérdésében megoszlanak a vélemények, de ami ennél fontosabb: bizonyítottan három nyelven, szlovákul, magyarul és németül beszélt anyanyelvi szinten, tudományos munkáit pedig nagyrészt latinul írta.
Még több különleges magyar/szlovák életút:
- Hadik András/Andrej Hadik: Akinek a huszárcsínyt köszönhetjük
- Tessedik Sámuel/Samuel Tešedík: Akiről rossz helyen neveztek el egy falut
- Benyovszky Móric/Móric Beňovský: A különös király
- Brunszvik (Brunswick) Teréz/Terézia Brunšviková: Német hölgyből magyar honleány
- Jedlik Ányos/Štefan Anián Jedlík: A feltaláló zseni, aki nem hitt önmagában
- Országh Pál/Pavol Országh Hviezdoslav: A szlovák költő, aki magyar akart lenni
- Mednyánszky László/Ladislav Medňanský: A művész, akit mindenki félreértett
- Tuka Béla/Vojtech Tuka: Magyar kémből szlovák miniszterelnök
- Kubala László/Ladislav Kubala: A világutazó focizseni, akit három ország gyászolt
Egy polihisztorról beszélünk, akinek a legjelentősebb és legismertebb munkája a Notitia Hungariae című, öt kötetben megjelent, latin nyelvű enciklopédikus mű, Magyarország történetében az első komolyabb országleírás, amely tudományos igényességgel mutatta be az egyes vármegyék történetét, földrajzi, néprajzi sajátosságait. A grandiózus, ám befejezetlen opusz egyes kötetei 1735 és 1742 között láttak napvilágot. Bél Mátyásnak emellett számottevő a pedagógiai és a nyelvészeti munkássága is.
Különösen ez utóbbi érdekes: írt németeknek magyar, magyaroknak német nyelvtankönyvet, ezenkívül