A nyers tej fogyasztása nem egészségesebb, a pasztőrözés csökkenti a súlyos betegségek kockázatát

Egyes országok betiltották a pasztőrözetlen tejtermékek értékesítését, a szakértők azt tanácsolják, hogy kerüljük az ilyen tejet. A nyers tej egy külföldi járványügyi szakértő szerint „drágább, gyorsabban romlik, és veszélyt jelent a gyerek életére”. A pasztőrözés olyan eljárás, amely „szinte minden kockázatot mérsékel”.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
A pasztörizálatlan tejből készült termékek állítólag erősítik az immunrendszert, jó hatással vannak a bélflóra működésére, jótékonyan hatnak a bőrre és megelőzik az allergia kialakulását.
Néhány influenszer és e termékek pártfogója szerint a pasztörizálás csökkenti a vitaminok és a jó baktériumok számát, ezért jobb, ha nyers tejet fogyasztunk.
A pasztörizálás lényege a hő rövid távú növelése, melynek célja a patogén mikroorganizmusok, például a szalmonella-baktériumok elpusztítása.
Egyre gyakoribbak a kullancs terjesztette agyvelőgyulladásos esetek
„A probléma az, hogy a pasztörizálatlan tej nemcsak, hogy nem jár előnyökkel az egészségünkre nézve, de veszélyes az emberekre, és rendszeresen megöli azokat a gyerekeket, akik fogyasztják” – olvasható Gideon Meyerowitz-Katz epidemiológus múlt héten publikált cikkében. Meyerowitz-Katz a Sydney melletti Wollongog Egyetem munkatársa.
A külföldi orvos éppen akkor foglalkozott ezzel a témával, amikor Szlovákiában megszaporodtak a kullancs terjesztette agyvelőgyulladásos esetek.
„Az év eleje óta, 2023. július 3-ig 85 kullancs által terjesztett agyvelőgyulladásos esetet tartunk számon” – mondta a Denník N-nek adott interjúban Jana Kerlik a Besztercebányai Regionális Közegészségügyi Hivatal járványügyi osztályáról.
A három járvány mögött feltehetőleg gazdaságból származó pasztörizálatlan tejtermékek álltak – egy a Trencséni kerületben tört ki, a másik kettő pedig a Besztercebányaiban.
Valóban „varázslatos” hatásai vannak a nyers tejnek, ahogyan azt a kedvelői állítják? Csökkenti-e a pasztörizálás a tej tápanyagértéket, és biztonságos-e a pasztörizálatlan tej, ha letesztelik?
A pasztörizálás és a tej tápanyagértéke
A pasztörizálást Louis Pasteur francia tudós találta fel 1864-ben.
A tejtermék típusától függően a pasztörizálás mind a hőmérséklet, mind az időtartam tekintetében különbözik. Egyes esetekben egy másodperc, más esetekben fél óra alatt megy végbe.
„Ez az eljárás csökkenti a potenciálisan káros baktériumok (kórokozók) és más mikroorganizmusok számát, amelyek miatt a termék hamarabb megromlik” – írja James Blaxland mikrobiológus és Vitti Allender élelmiszer-higiéniai szakértő a Cardiff Metropolitan Egyetemről a The Conversation portálnak.
A Journal of Food Protection folyóiratban 2011-ben közzétett metaanalízis 40 olyan tanulmány eredményeit hasonlította össze, amelyek a pasztőrözésnek a tej vitamin- és folsavszintjére gyakorolt hatását vizsgálták.
Kimutatták, hogy a pasztörizálás csökkenti a tejben lévő B1-, B2-, C-vitamin és folsav mennyiségét, de a kutatás szerzői arról is beszámoltak, hogy „a B2-vitamin kivételével ezeknek a vitaminoknak a szintje eleve olyan alacsony volt, hogy a tej nem volt fontos táplálékforrás” – magyarázza Blaxland és Allender a tanulmány eredményeit.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) szerint „több tanulmány is kimutatta, hogy a pasztörizálás nem befolyásolja jelentősen a tej tápértékét”, és „a tudósoknak nincs bizonyítékuk arra, hogy a pasztörizálatlan tej fogyasztása táplálkozási előnyökkel járna.”
A központ szerint a pasztörizált tej a legtöbb tápanyagot ugyanúgy tartalmazza, mint a nyers tej, de nagy előnye, hogy csökkenti a fogyasztásával kapcsolatos betegségek előfordulását.
„A pasztörizálatlan tejjel kapcsolatos járvány kockázata legalább 150-szer nagyobb, mint a pasztőrözött tejjel kapcsolatos járványé” – írta az amerikai CDC az Egyesült Államok 1993 és 2006 közötti járványügyi adatainak elemzése alapján.

A higiéniai hipotézisről
Meyerowitz-Katz epidemiológus szerint „viszonylag nagy kockázat és csak homályos elméleti előnyök” fűződnek a pasztörizálatlan tej fogyasztásához.