Hogyan szerepelhetnek a magyar pártok a választásokon? Hat lehetséges forgatókönyvet vázolunk

Összeszedtük, hogyan sülhet el a 2023-as előrehozott választás a szlovákiai magyar szavazatokért versengő pártok számára.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Három olyan párt indul az előrehozott parlamenti választáson – a Szövetség, a Híd és a Magyar Fórum –, amelyek elsősorban a szlovákiai magyar szavazatokért lesznek versenyben szeptember 30-án. Mindhárom párt parlamenten kívüli, és a felmérésekben hosszú ideje a parlamenti bejutási küszöb alá mérik őket.
Idén több másik párt is versenybe száll a magyar szavazatokért, ismert vagy kevésbé ismert magyar jelöltek indításával, és fontos kérdés, mennyi magyar szavazót sikerül rávenniük, hogy ne etnikai alapon válasszanak.
(Megjegyzés: bár a Híd és a Magyar Fórum szlovák partnerekkel közösen vág neki a választásnak, saját jelöltjeiket tekintve ez a két párt is inkább etnikai színezetű, így az egyszerűség kedvéért a Szövetséggel együtt ezeket is magyar pártokként fogjuk emlegetni.)
Legutóbb a magyarok 70 százaléka magyar pártra szavazott
A legutóbbi parlamenti választáson két magyar párt küzdött meg a szlovákiai magyar választókért, de egyik sem szerezte meg a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százaléknyi szavazatot. A Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ), amelynek része volt a Simon Zsolt-féle Magyar Fórum is, 3,90 százalékot szerzett, ami 112 662 szavazatot jelentett. A Híd 2,05 százalékkal zárta a választást, 59 174 szavazó adta le a voksát a pártra.
Három és fél éve a Focus ügynökség exit pollja szerint szlovákiai magyar szavazók 50 százaléka szavazott az MKÖ-re, 20,4 százaléka a Hídra, 10 százaléka az OĽaNO-ra, 4,6 százaléka a Smerre és 2,3 százaléka a PS/Spolura, a többiek pedig más szlovák pártokra.
Ahhoz, hogy felmérjük, idén hogyan alakulhat a helyzet, az aktuális felméréseket elemeztük, összevetve azokat a korábbi eredményekkel. Cikkünkben a Focus, az AKO és az Ipsos ügynökségeket tekintjük releváns közvélemény-kutatóknak.
Fontos megjegyezni, a közvélemény-kutatók általában kis magyar nemzetiségi mintával dolgoznak a felmérésekben, így nagyobbat tévedhetnek a magyar pártok mérésénél, mint a többi párt esetében (erről itt írtunk részletesebben).
Ezzel együtt is tény, hogy legutóbb, 2020-ban a Focus és az AKO is előrejelezte, hogy sem az MKÖ, sem a Híd nem jut be a parlamentbe. A Híd esetében nagyobbat tévedtek, az MKÖ esetében egészen pontosan előrevetítették a várható eredményt.
1. Senki nem jut be
Ez az a forgatókönyv, amely jelenleg, július közepén