Megmenekülhet a Hársfa utcai óvoda, de elkerülhetetlen az ovibezárás Párkányban

Párkány négy óvodájában összesen 415 férőhely van, ebben a tanévben 293 óvodás volt a városban, beleértve az egyházi óvodát látogatókat is. Eugen Szabó polgármester szerint az óvodák racionalizációja elkerülhetetlen.
- Párkány és környéke a Napunk fókuszában. A szlovákiai magyarok történeteiről és problémáiról írunk, egyenesen a régiókból. Ezeket a dél-szlovákiai sztorikat csak nálunk találod meg.
Rendkívüli képviselő-testületi ülésen tárgyalják újra hétfőn Párkányban a városi óvodák racionalizálásának kérdését, a polgármester és a képviselők szerint felülbírálhatják a június 27-én elfogadott határozatot, mely a Hársfa utcai óvoda bezárásáról szól.
A város egyetlen magyar nevelési nyelvű óvodája bezárásának, melybe évek óta túljelentkezés van, nem volt előzménye, a testületi döntésre reagálva szerdán, mintegy száz szülő tiltakozott az önkormányzati hivatal épülete előtt.
A keddi határozatot hét képviselő támogatta a jelen levő 12-ből, köztük a Szövetség két tagja is. A tüntetést követően öt képviselő kezdeményezte a rendkívüli ülés összehívását, melyen új határozatot szeretnének elfogadni. A Hársfa utcai óvoda valószínűleg megmenekül, de a számok alapján a párkányiaknak fel kell készülniük arra, hogy az óvodák racionalizációja itt nem fog véget érni.
Párkány négy óvodájában összesen 415 férőhely van, a 2022/2023-as tanévben 293 óvodás volt a városban, beleértve az egyházi óvodát látogatókat is. A 2023/2024-es tanévben 274 gyermekkel számolnak, közülük 73-at áprilisban írattak be, vagyis szeptemberben megy először óvodába.
Írásunkból kiderül:
- milyen programponttal hívták össze a hétfői rendkívüli képviselő-testületi ülést a Hársfa utcai óvoda ügyében Párkányban;
- miért javasolta az oktatási bizottság, hogy az óvodák racionalizációjáról szóló döntést halasszák a következő tanév elejére;
- mikor csökken jelentősen az óvodások száma Párkányban, illetve milyen arányban látogatják az óvodát a városi és a környékbeli falvakból érkező gyerekek;
- Vitkó Andrea nem is szerepelt a Szövetség parlamenti listáján.
Kevés gyermek, magas költségek
A városban öt óvoda működik, ebből négy önkormányzati, egy pedig egyházi fenntartású. Az Ady utcai tanintézmény szlovák, a Hársfa utcai magyar nevelési nyelvű óvoda, a Szövetkezet utcai óvoda két szlovák és egy magyar, a Bartók utcai óvoda pedig négy szlovák és három magyar tanítási nyelvű osztállyal működik. Az egyházi óvoda egy magyar nyelvű osztálya a Szövetkezet utcai óvoda egyik szárnyában van elhelyezve. Az Ady utcai óvodát leszámítva a további három épület mindegyikében van üres osztály.
Párkány négy óvodájában összesen 415 férőhely van, a 2022/2023-as tanévben 293 óvodás volt a városban, beleértve az egyházi óvodát látogatókat is. A 2023/2024-es tanévben 274 gyermekkel számolnak, közülük 73-at áprilisban írattak be, vagyis szeptemberben megy először óvodába.
Eugen Szabó polgármester tájékoztatása szerint az óvodák racionalizációja decembertől van terítéken, mert az utóbbi években egyre magasabb összeggel voltak kénytelenek támogatni a városi óvodák működését. Míg 2020-ben 120 ezer euróval, addig, 2021-ben 370 ezer euróval, tavaly pedig már 410 ezer euróval támogatta meg a város az óvodák működését. Idén ez az összeg, a polgármester elmondása szerint már eléri az 500 ezer eurót.
A költségvetésben a legnagyobb tételt az energiaárak és a bérek jelentik. Ezért ezt a két tételt kellene csökkenteni a hatékonyabb működés érdekében. Az óvodák racionalizálása tehát munkahelyek megszűnését is jelenti a városban.
A polgármester nem tudott konkrét számot mondani azzal kapcsolatban, hogy hány állás szűnhet meg, és hány alkalmazottat helyeznének át egy másik intézménybe dolgozni. „A célunk az, hogy hosszú távon beállítsunk egy modellt, mely nem az olló szétnyitását követi, hanem ellenkezőleg, egy tartható pályára áll” – magyarázta a polgármester.
A polgármester arra is figyelmeztet, hogy a tendenciák nem kedvezőek, az elkövetkező évben várhatóan tovább csökken az óvodások száma, ráadásul a városi óvodákat látogató gyerekek jelentős része, mintegy 40 százalékuk nem helyi, hanem a környező településekről érkezik.

Csak a képviselőkön múlik
Eugen Szabó a hétfői rendkívüli képviselő-testületi ülésen bár nem lesz jelen, de a Napunk kérdésére, hogy hajlandó-e elfogadni és aláírni egy újabb határozatot az óvodák racionalizációval kapcsolatban azt felelte: „nincs okom rá, hogy átértékeljem a képviselők ilyen vagy olyan döntését, most is olyan döntés született, amelyet nem én javasoltam.” Hozzátette, az önkormányzat átfogó elemzést készített a város óvodáinak helyzetéről, ezt követően pedig kidolgozta a racionalizáció öt lehetséges változatát. „Az önkormányzat elvégezte a feladatát, a képviselők dolga, hogy döntsenek a kérdésről.”
Az öt lehetséges racionalizációs terv közül három a Hársfa utcai óvoda bezárását, illetve a gyerekek más óvodákban való elosztását javasolja. A város számításai szerint