A nyári szünetre átadták a Dunaradvány és Neszmély között közlekedő új kompot

A komp hétköznapokon Neszmélyből 6–8 óra, valamint 16–17 óra közt óránként, napközben kétóránként közlekedik egész órakor, Dunaradványból pedig negyed óra múlva indul vissza. Hétvégén reggel 6–8 óra, valamint 16–17:30 óra közt félóránként, napközben óránként jár minden egész órakor.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Csütörtök délben ünnepélyesen átadták a Dunaradványt a magyarországi Neszméllyel összekötő kompot. Az eredeti tervekhez képest csaknem két évet csúszott az átadás. Az átadón részt vett Balík Béter régiófejlesztési miniszter, valamint Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter is.
„A projektet a Szlovákia–Magyarország Együttműködési Program finanszírozta. A mai naptól kezdve egy új komp közlekedik majd rendszeresen Neszmély községbe. A Beruházási és Regionális Fejlesztési Minisztérium számára rendkívül fontos, hogy kézzel foghatóak az uniós források eredményei is. Már sokszor beszéltem arról, hogy Szlovákiában az uniós alapok felhasználása során inkább a folyamatokra, mint az eredményekre összpontosítunk. Ez viszont pont egy olyan eredmény, amelyet az uniós alapoknak köszönhetően Szlovákiában is láthatunk. Elősegíti a határokon átnyúló együttműködést, a családi és baráti kapcsolatok ápolását, és úgy vélem, hogy a szlovák–magyar barátságot is megszilárdítja” – fogalmazott beszédében Balík Péter miniszter.
Ľubomír Púchovský, Dunaradvány polgármestere arról beszélt, hogy a kompkikötő kialakítása 2018-ban kezdődött. „A projekt összköltsége 5,89 millió eurót tett ki, ebből a Szlovákiára eső rész 1,8 millió eurót tesz ki. Társfinanszírozás keretében a pénzügyminisztérium két részletben 159 000 eurót biztosított a községnek, mert az önkormányzat költségvetéséből nem tudtuk volna biztosítani ezeket a forrásokat. A közbeszerzést mindkét fél maga végezte, a szlovák fél öt százalékos társrészesedést biztosított” – tette hozzá Púchovský. A polgármester is kiemelte, hogy ez a projekt közelebb hozza egymáshoz a családokat, egyszerűsíti az üzleti kapcsolatokat, a kapcsolatokat, és kedvezően hat a turizmusra is, mivel összeköti a kerékpárutakat a Duna két oldalán.
„Ennek a projektnek gazdasági és szociális dimenziója is lesz” – hangsúlyozta a polgármester, és rámutatott, hogy Dunaradvány és Neszmély között autóval 42 kilométer az út Komáromon keresztül, míg a Dunán átvezető út komppal mindössze 800 méter lesz, és körülbelül öt percet vesz majd igénybe.
Szijjártó Péter az avatóünnepségen stratégiai jelentőségű kormányzati feladatnak nevezte a minél több határátkelő nyitását. A magyar miniszter kiemelte: 2010-ben huszonkét átkelőpont volt a két ország között, ami mára harminchatra nőtt Orbán Viktor magyar és Robert Fico korábbi szlovák miniszterelnök megállapodása nyomán.
„Ez jó Szlovákiának, jó Magyarországnak, jó a szlovákoknak és jó a magyaroknak. Minden egyes ilyen átkelési pont létrehozása megszabadít minket egy méltatlan helyzettől” – fűzte hozzá. Szijjártó Péter szerint méltatlan helyzet, hogy „a miniszter úr megnézte a dunaradványi oldalt, majd kellett jönniük autóval körülbelül egy órát, hogy ideérjenek egy olyan pontra, amit láttak a másik oldalról. És ezzel így voltak a határ túloldalán élő emberek az elmúlt években, évtizedekben”.

„De itt nem állunk meg, idén még négy új átkelési pontot át fogunk adni szlovák barátainkkal közösen. Közülük három Ipoly-hidat és egy útkapcsolatot az ország keleti felében. Így negyven átkelési pont lesz összesen az esztendő végére a két ország között” – hangsúlyozta. Szerinte ez világosan bizonyítja azt, hogy mind szlovák, mind magyar oldalon stratégiai jelentőséget tulajdonítanak a kétoldalú együttműködésnek.
A magyar tárcavezető szóba hozta a Magyarországtól visszatartott uniós források kérdését is. Szerinte a komp esete is világosan mutatja, „micsoda lehetőségeket vesznek el tőlünk azok, akik teljesen törvény- és szabályellenesen nem adják oda a nekünk járó európai uniós forrásokat”.
A tárcavezető beszédében méltatta a magyar–szlovák kapcsolat javulását is. „Emlékszünk olyan időszakokra, és ehhez sajnos nem kell túl régre visszamennünk, amikor nem a barátság, a stratégiai együttműködés fontosságának a felismerése, hanem az utálkozás, sőt néha a gyűlölködés volt az úr a Dunán keresztül” – hangsúlyozta.
Legfontosabb tudnivalók
A projekt keretében mindkét oldalon kiépült a kompkikötőhöz szükséges útcsatlakozás, a szlovák oldalon 9, a magyar oldalon 28 parkolóhely, 1-1 kompkikötő épület és 1-1 komprámpa, valamint természetesen beszerzésre került maga a komphajó is.
A Mahart által üzemeltetett jármű egyszerre legfeljebb 8 járművet és 40 főt vagy 80 főt járművek nélkül képes egyszerre áthajózni. A komp használata az első két évben ingyenes lesz.
Nyitra megye fogja téríteni annak a három alkalmazottnak bérét, akiknek feladata a szállítás irányítása és megszervezése lesz.
A komp hétköznapokon Neszmélyből 6-8 óra, valamint 16-17 óra közt óránként, napközben kétóránként közlekedik egész órakor, Dunaradványból pedig negyed óra múlva indul vissza. Hétvégén reggel 6-8 óra, valamint 16-17:30 óra közt félóránként, napközben óránként jár minden egész órakor, Dunaradványból pedig negyed óra múlva indul vissza.
Az átkelés ideje hat-tíz perc lesz, de ez függ a vízállástól és a sodrás sebességétől is.
A komp használata az első két évben ingyenes lesz.
Hogyan jutottunk el idáig?
Az átkelő ötlete nem új keletű, már mintegy másfél évtizeddel ezelőtt felmerült a két Duna-parti település összekötése vízi úton. A kompkapcsolat létesítésének pályázatát végül 2018. február 15-én nyújtották be, a fejlesztés pedig az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program PT2 – a „Határon átnyúló közösségi közlekedési szolgáltatások javítása” célkitűzés keretében valósult meg.
A sajtót kicsivel több mint két éve, 2021 tavaszán járta be a hír, hogy mind a szlovák, mind a magyar oldalon megkezdődtek a Neszmély–Dunaradvány közötti kompjárat kiépítésének előkészületei.

A mintegy 6 millió eurós beruházást 85 százalékban uniós támogatásból finanszírozták, további 10 százalékot magyar és szlovák költségvetési forrásokból fedeztek. A fennmaradó 5 százalékos önrésszel Dunaradványnak kellett volna beszállnia a projektbe, erre a település állami támogatást igényelt.
A projekt eredetileg három partner részvételével zajlott: a fő partner a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF Zrt.) volt magyar részről a kikötő és parti létesítmények beruházójaként. Az első kedvezményezett a Magyar Közút Nonprofit Zrt., amely az önjáró komp építtetője, és ők felelnek magyar részről a kompjárat üzemeltetéséért is.
A NIF Zrt. azonban 2023. január 1-jével megszűnt, feladatait pedig jogutódként a Lázár János vezette Építési és Beruházási Minisztérium vette át. Ezt követően az állami cég projekttel kapcsolatos feladatai a Magyar Közúthoz kerültek.
A második kedvezményezett az Ister-Granum EGTC, amely a szlovák oldalon megvalósuló kikötő és parti létesítményekért felel. A szlovákiai oldalon a kikötő üzemeltetését Nyitra megye önkormányzata vállalta, három alkalmazottal.
Az eredeti kiírás szerint a projektnek 2021. október 31-én kellett volna lezárulnia. A Napunk 2022 augusztusában járt a helyszínen, addigra azonban még nem készült el az összes parti létesítmény, sem a dunaradványi bekötőút.
Nagy Péter, az Ister-Granum EGTC igazgatója akkor részben a Duna magas vízállásával magyarázta a csúszást. „Ha a rámpa építésekor olyan ideális lett volna a vízszint, mint most, amikor alacsony a Duna, akkor nyilván gyorsabban tudtak volna haladni” – fogalmazott Nagy Péter.
Az akkori tervek még optimistán az év őszi indulással számoltak. Bizakodó volt a Magyar Közút is: kérdésünkre azt közölték, hogy 2022. szeptember 1-én megkezdődik a komphajó műszaki átadás-átvétele.
Tavaly aztán végül már nem indult el a két községet összekötő kompjárat. Nagy Péter ezt azzal magyarázta márciusban, hogy objektív okok állnak a csúszás mögött. „Maga a horányi Wiking Hajógyár késett a komphajó elkészítésével, ezért a pályázat meg lett hosszabbítva fél évvel. Idén június végéig fut, és azt feltételezzük, hogy május-júniusban az átadásra is sor kerül” – nyilatkozta akkor az Ister-Granum igazgatója.

Szavai szerint tavasszal még az üzemeltetés kapcsán volt néhány kérdőjel, ugyanis az eredeti pályázat nem tért ki erre a kérdésére. Márciusban még az üzemeltetés biztosítására keresték a fedezetet. Nagy Péter ugyanakkor hangsúlyozta: a régió és a turizmus szempontjából is azt szeretnék, ha a nyári turisztikai szezonra már üzemelne a komp.
Magyarország és Szlovákia kormánya még 2014-ben állapodott meg a határátkelők számának növeléséről. A 677 kilométeres határszakaszon a Neszmély és Dunaradvány közötti kompjárattal harmincnégy átkelő van, a tervek szerint a következő időszakban további öt új jön létre.