Egy sikeres projekt a szlovákiai magyar oktatásban: egyéves a Regionális Pedagógustámogató Központ

- Komárom és környéke a Napunk fókuszában. A szlovákiai magyarok történeteiről és problémáiról írunk, egyenesen a régiókból. Ezeket a dél-szlovákiai sztorikat csak nálunk találod meg.
[ Szükségünk van a segítségedre: tegyük együtt jobbá a Napunkot!
Töltsd ki olvasói kérdőívünket! ]
Lassan maga mögött tudja az első tanévet a komáromi Regionális Pedagógustámogató Központ (RCPÚ), melynek mentorai a komáromi járásában 100 pedagógus munkáját segítik.
Az elmúlt évben óriási érdeklődést mutattak a régió pedagógusai a szlováknyelv-oktatást segítő módszertani képzések iránt, a központ a visszajelzések alapján és a tartalmi reform bevezetésére reagálva összeállította azoknak a programoknak a kínálatát, amelyekkel a régió iskoláinak, pedagógusainak munkáját szeretnék segíteni.
Berta Tünde, a komáromi központ vezetőjének elmondása szerint el kellett nyerniük a pedagógusok bizalmát, hogy elfogadják a segítségüket és a támogatásukat. „Nagyon intenzív 1,5 hónapos kapcsolatépítés után indult el a valódi szakmai munka, a pedagógusok tényleges támogatása, képzése. Jelenleg a járás 22 különböző iskolájából 100 mentoráltunk van. A képzéseinken összesen 38 iskolából vettek részt a pedagógusok, május végéig 58 félnapos és 12 egésznapos képzést tartottunk, melyeken mintegy 980 fő vett részt. Ez a szám kiegészül még a júniusi adatokkal” – mondta Berta Tünde.
Hozzátette, már működnek a tudásmegosztó vagy a reformra való felkészülést segítő facilitálós képzések, csoportok. Ezekből hetet valósítottak meg. A központ arra törekszik, hogy helyben, kis szegmensekben, komplex támogatást adjon a régió iskoláinak.
Változzon a gondolkodásmódunk
Arra a kérdésünkre, hogy az egyéves tapasztalatok alapján milyen problémákkal küzdenek a régió pedagógusai, Berta Tünde azt felelte, hogy az útkeresés, a merre tovább kérdése foglalkoztatja a pedagógusokat, illetve az, hogy miben kellene megerősödniük.
„Nagyon jó pedagógusaink vannak, minden iskolán vannak jól működő dolgok, olyan megoldások, amelyek a közösség számára is példaértékűek lehetnek, viszont minden iskolán van fejlesztésre szoruló terület is. Tudatosítaniuk kellene az iskoláknak, hogy merre kell haladniuk és ennek megfelelően tudatosan kiválasztani a képzéseket” – figyelmeztet a mentorközpont vezetője.
Kiemelte azt is, hogy a legnehezebb nyitni a változások felé. „Nem feltétlenül a módszereken kell változtatni, hanem a gondolkodásunk módján és a hozzáállásunkon. Igazodni kell ahhoz, hogy a mai gyerekek mások, és megváltoztak az elvárások is” – mutatott rá Berta Tünde. Hozzátette, a központ programjaival is ezt próbálják segíteni. Célirányosan kell képzéseket választaniuk a pedagógusoknak, azokat a területeket kell fejleszteni, amelyek leginkább fejlesztésre szorulnak.
Gondot okoz a figyelem felkeltése
A mentorközpont ebben tanévben a szlováknyelv-oktatással kapcsolatban kapta a legtöbb visszajelzést a pedagógusoktól, de kértek segítséget a természettudományi tárgyak oktatásához is. Bár az RCPÚ-nak az a feladata, hogy tantárgy fölötti segítséget nyújtson a pedagógusoknak, például új módszerek bemutatásával, de gondolkodnak azon, hogy tantárgyak mentén is megtámogatják a kollégákat, mert több ilyen megkeresést kaptak.
„A matematikával kapcsolatban gondot okoz a differenciálás, a figyelemfelkeltés, az újszerű módszerek intenzívebb beiktatása a tanulási folyamatba. Rengeteg gyakorlást igényel a tantárgy, mert a gyerekeknek alapkészségeket kell elsajátítaniuk, a pedagógus pedig nem mindig tartja hatékonynak a páros vagy a csoportos munkát” – mondta Berta Tünde. Szakos pedagógusként az új curriculummal kapcsolatban megjegyezte, hogy észszerűbb a tananyag szerkezeti felépítése, pozitívumnak tartja, hogy a pedagógus a cikluson belül strukturálhatja a tartalmat, viszont nem igazán csökkent a tananyag mennyisége.

Fejlődj velünk!
A komáromi központ már összeállította azoknak a képzéseknek a listáját, melyeket a következő, a 2023/2024-es tanévben kínál a tantestületeknek és egyénre szabottan a pedagógusoknak. Berta Tünde, a régió iskolavezetőinek tartott tájékoztatóján elmondta, hogy szeptembertől két olyan iskolát fognak mentorálni, melyek részt vesznek a tartalmi reform és a háromciklusos rendszer bevezetésének tesztelésében. Segíteni fogják őket saját programjuk, jövőképük kidolgozásában, az új rendszerre való átállásban.
Felkészülés a formatív értékelésre, az innovatív oktatási módszerek, az inkluzív és a digitális iskola megalkotása, a zöld iskola víziója – néhány témakör, melyekkel kapcsolatos tanuló csoportos megbeszéléseket, csoportos képzéseket, szakmai előadásokat kínál szeptembertől a komáromi mentorközpont.
Ezek mellett egész éves