Napunk newsfilter: A közösség az, amit a Szövetség annak gondol

1. A megvezetett ország. 2. Az ember, aki csak azzal foglalkozik, ami a közösségünk számára fontos. 3. Erdoğan – Európa újabb megoldhatatlan problémája.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
A híreket válogatta és kommentálta Beke Zsolt
1. A megvezetett ország
Egy konteókkal kapcsolatos kutatása eredményeit tette közzé az Ipsos. Azt kérdezték például az emberektől, hogy szerintük az EU elrendelte-e, hogy rovaralapú proteint keverjenek az élelmiszerbe. Hogy félnek-e attól, hogy meghamisítják a választások eredményeit. Vagy hogy a szakértői kormány összeállítása során Zuzana Čaputová köztársasági elnök egyeztetett-e az amerikai nagykövetséggel.
Olyan összeesküvés-elméletekre kérdeztek tehát rá az ügynökség képviselői, amelyeket vagy politikusok terjesztenek, vagy pedig az alternatív hírforrások gyöngyszemei. A közös bennük egyfajta ellenségkép keresése, s így az alternatív igazság nevében a gyűlölet és a bizalmatlanság fenntartása.
Parlamenti választás előtt utóbbi pedig a szavazótábor egyben tartásának és toborzásának kitűnő eszköze.
A választási eredmények meghamisításának veszélyét a válaszadók 53 százaléka gondolja többé (19%) vagy kevésbé (34%) valósnak. Az utóbbi időben több párt is ezzel riogatja az embereket, a Republika választási kampányának egyik fontos eleme is ez lett, ahogy a Smer és Fico sem mond le ennek a hazugságnak a bevetéséről.
A magas arányt természetesen magyarázza az országban uralkodó általános bizalmatlanság, aminek magjait a Fico-kormányok vetették el és növesztették nagyra, de az OĽaNO-s időszak is bőven öntötte rá műtrágyát.
Az EU azon rendeletében, hogy az élelmiszerekhez rovaralapú proteint kell keverni, az emberek 36 százaléka hisz. Ennek megint csak nincs valóságalapja, ellenben az EU-ellenes hangulatkeltők megfelelően megágyaznak neki.
Nem véletlen az a mintázat sem, ami a pártok követőinek viselkedését mutatja a szóban forgó kérdésekben.
Megint bebizonyosodott, hogy leginkább a szélsőjobb, konkrétan a Republika és a Szlovák Nemzeti Párt kedveli a dezinformációs szcéna útvesztőit – ami nem is meglepő a militáns hangvétel, az ellenségkép fenntartásának igényét tekintve.
A harmadik helyre csúszik be – most már egy számára megszokott társaságba – a Smer, aminek szélsőségei nyilvánvalóak, ahogy a konteók pragmatikus használata is jellemzi Robert Ficóékat.
A negyedik helyen pedig nem más áll, mint a Szövetség szavazói.