Több szlovák párt is rárepülhet a magyar szavazatokra, jelöltekkel és ígéretekkel is

Nagy lesz a tolongás a nyáron és kora ősszel Dél-Szlovákiában. A Szövetség gyengélkedését több szlovák párt is igyekszik kihasználni a szeptemberi előrehozott választások előtt.
Eleged van a propagandából, és több igazi hírt olvasnál? Támogasd a Napunk.sk-t, ahol csak valós híreket közlünk, és a hírek hátterét is feltárjuk. 2024-es költségvetésünkből legalább 30 ezer euró hiányzik, kérjük, adományoddal járulj hozzá, hogy változatlanul végezhessük a munkánkat jövőre is. Köszönjük, hogy a független újságírás oldalán állsz!
Nagyobb érdeklődést mutathatnak idén a szlovák pártok a magyar szavazók iránt, mint a 2020-as parlamenti választások idején. Bár akkor is többen indítottak magyar jelölteket, és választási ígéretekkel is próbálkoztak, idén tovább bővülhet a Dél-Szlovákiában kampányolók tábora.
Elsőként a jelenleg a felmérésekben a második helyen álló Hlas jelentette be, hogy alternatívát kínálnak a magyar választóknak, ám nem tettek le a déli szavazatok begyűjtéséről több olyan pártban sem, amelyeknek már van némi tapasztalatuk ezen a téren.
Egyre többen szavaznak szlovák pártokra
2020-ban az OĽaNO próbálkozott a legsikeresebben Dél-Szlovákiában. A parlamenti választás napján készített exit poll szerint a magyar szavazók 10 százaléka szavazott Matovičékra, 4,6 százalékuk a Smerre (amelynek listavezetője Peter Pellegrini volt), 2,3 százalékuk a PS/Spolura (amely nem jutott be a parlamentbe).
A magyar szavazók csaknem egyharmada, 29,7 százaléka szlovák pártokra voksolt három éve, 50 százalékuk a Magyar Közösségi Összefogásra, amely az MKP, az Összefogás és a Magyar Fórum közös listája volt, 20,4 százalékuk pedig a Hídra.
2020-ban a két magyar párt összesen kb. hatszázaléknyi támogatást szerzett (az MKÖ 3,9, a Híd 2,05 százalékot). Jelenleg a felmérések szerint a Szövetség és a Magyar Fórum összesített támogatottsága ennél alacsonyabb, 4–5 százalék között mozog. Ebből arra lehet következtetni, vagy nő a szlovák pártok támogatottsága a magyar szavazók között (erre a szociológusok egy ideje már figyelmeztetnek), vagy tovább csökken a magyarok szavazási hajlandósága.
A Hlas irodát nyitott a Csallóközben
Az idei kampányban először a Peter Pellegrini vezette Hlas szállt harcba a magyar szavazatokért. Pellegrini április végén jelentette be, hogy a kajakos olimpikon, Vlček Erik csatlakozik a párthoz, és az egyik feladata a magyar kisebbség megszólítása lesz. A sportoló emellett a sportfejlesztés kérdéseivel is foglalkozik majd a pártban.
„Ahhoz, hogy a magyar kisebbségnek legyen parlamenti képviselete, nem kell olyan pártra szavaznia, mely etnikai alapokon működik” – jelentette ki Pellegrini komáromi sajtótájékoztatóján, amelyet jelképesen az Erzsébet hídon tartott.
Pellegrini Gútát és Dunaszerdahelyt is felkereste a következő napokban, utóbbi városban járási irodát is nyitott a párt. Boris Benkovič járási elnök a Paraméter szerint az iroda megnyitása kapcsán hangsúlyozta, ő maga vegyes, szlovák–magyar családból származik, és vegyesen lakott régióban élt egész életében. A magyar nemzetiségű polgárok már nem kényszerülnek arra, hogy etnikai pártokra szavazzanak, mondta a Hlas járási elnöke.
A Hlas egyelőre nem árul el többet arról, más magyarok is lesznek-e a pártban, illetve milyen konkrét célokat szeretnének elérni a magyarok számára. Patrícia Macíková szóvivő a Napunk érdeklődésére mindössze annyit közölt, a programot a június 10-i közgyűlésen mutatják be, további neveket pedig a teljes jelöltlista nyilvánosságra hozásakor.

A PS sem adja fel
A felmérésekben a harmadik helyen szereplő Progresszív Szlovákia már 2019-ben harcba indult a magyar szavazatokért egy magyar platform megalapításával. A párt 2020-ban koalícióban indult a Spoluval, és hajszál híján nem kerültek be a parlamentbe, így magyar képviselőt sem juttattak be. Ha bekerülnek, sem lett volna könnyű helyzetben a magyar platform, mert annak elnöke, Forró Tibor a befutónak nem nagyon nevezhető 32. helyről indult.
A PS magyar platformja azóta nem sokat hallatott magáról, habár továbbra is létezik. Néhány nappal ezelőtt