Napunk newsfilter: Jön a szakértői kormány? Újabb miniszter távozik Hegeréktől

1. Samuel Vlčan a felmentését kéri, a harmadik minisztérium marad vezető nélkül. 2. A gyerekekre fújt könnygáz sem fog ártani a Fidesznek. 3. Ha jön Gyimesi, beteljesül a Szövetség MKP-vá válása.
Köszönjük, hogy olvasod a cikkeinket. A Napunk csak úgy tud fennmaradni, ha az olvasói előfizetik. Kérjük, támogasd a szerkesztőség munkáját. További cikkeinkért, illetve rövidhírekért látogass el a főoldalunkra is.
A híreket válogatta és kommentálta Renczes Ágoston
1. Samuel Vlčan a felmentését kéri, a harmadik minisztérium marad vezető nélkül
Samuel Vlčan mezőgazdasági miniszter a felmentését kéri, miután kiderült, hogy a cége 1,4 millió eurós támogatást nyert el a Ján Budaj vezette környezetvédelmi minisztériumtól. Első blikkre talán ez egy európai értelemben vett magától értetődő lépésnek tűnhet, de nem teljesen az: Vlčan ugyanis nem kíván lemondani a támogatásról.
Ő maga egyébként azt mondja, amióta miniszter, nem foglalkozik a cége ügyeivel, így nem is tudott a támogatás elnyeréséről. Az ügynek mégis fura mellékíze van: oké, ez így nincs rendben, akkor a miniszteri poszt helyett a pénzt választom – bár Vlčan nem látja úgy, hogy akár a cége, akár ő maga törvényt sértett vagy morálisan helytelenül járt volna el, mindössze nem kíván a választási kampány témája lenni.
Azonban az ügy a kormánykoalícióban is feszültségeket okoz: Veronika Remišová szerint a lemondás a minimum, de az önmagában nem sokat ér, ha a támogatást megtartja Vlčan cége. Igor Matovič az ügy független kivizsgálását sürgeti.
A lényeg azonban: mivel Heger kormánya decemberben megbukott a bizalmatlansági szavazáson, új minisztert csak a kormány tagjai közül lehet kinevezni. Az egészségügyi és a pénzügyi tárca vezetését is Heger látja el, Vlčan távozásával immár háromra fog nőni a gazdátlan minisztériumok száma.
Ez tehát egy újabb fordulópont lehet a kormány dicstelen karrierjében. Nem kizárt, hogy Čaputová kinevezi a szakértői kormányt, hogy azzal evickéljen el az államigazgatás a szeptemberi előrehozott választásig, ahogy azt a Hlas is követeli. Čaputová a jövő hét elején jelenti be, miként jár el, addig egyeztet Hegerrel és Boris Kollár házelnökkel.
2. A gyerekekre fújt könnygáz sem fog ártani a Fidesznek
A magyarországi jobboldal egyik fontos identitásképző pillére a 2006-os tüntetések során elkövetett rendőri túlkapások. Annak, hogy az Orbán-kormányok mások, mint a démonizált Gyurcsány kormányai, az egyik jellegzetessége az volt, hogy ők nem lövetnek ki gumilövedékkel szemeket, és nem lépnek fel aránytalan erőszakkal a tüntetőkkel szemben.