Napunk

Napunk newsfilter: A magyar kormány erősebb, mint a magyar tanárok, de nem nyerhet

1. Tüntetnek a tanárok. 2. Egyre többet költenek fegyverekre a kormányok. 3. Roger Waters, a következetlen oroszbarát.

Fizess elő a Napunkra, és nemcsak ezt a cikket olvashatod végig, hanem további cikkeink ezreiből válogathatsz!

 

A híreket válogatta és kommentálta Beke Zsolt

1. Tüntetnek a tanárok

Ma több ezer pedagógus szüntette be a munkát Magyarországon, és több százan vettek részt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által szervezett tiltakozáson. Ezzel tiltakoznak a készülő státusztörvény és általában az Orbán-kormány oktatáspolitikája ellen.

Orbánék egy új, erőből az asztalra csapott törvénnyel oldanák meg a pedagógusok helyzetét a tárgyalásos, szakmai vitákkal kísért, az ott elhangzottakat figyelembe vevő folyamat helyett. Ez pedig június elsejétől megváltoztatná a magyarországi pedagógusok jogviszonyát is közalkalmazottiról köznevelési foglalkoztatottira, ami számos hátránnyal jár majd.

A problémák nem most kezdődtek, a magyarországi tanárok már 2022. január 31. óta folyamatosan tiltakoznak az alacsony fizetés, a túlterheltség és a szakmai keretek nem megfelelő volta miatt. A kormányzat azóta a problémák megoldása helyett a tiltakozás ellehetetlenítésére koncentrál, a szigorított sztrájktörvény miatt több tanár elvesztette állását, és emiatt perek is kezdődtek.

Most egy átfogóbb szigorítás következne az új törvénnyel, hiszen az az eddiginél is több munkaterhet róna rájuk, kitolná a felmondási idejüket fél évre, áthelyezhetővé tenné őket, és megtiltanák számukra a közoktatás kritikáját, ellenőrizhetnék a mobiljukat és a számítógépüket is.

A tiltakozás napján meg is jött a cinikus válasz a Belügyminisztériumtól: „Sajnálatos, hogy a pedagógusok alig egy százalékát képviselő Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete továbbra is a baloldal politikai szervezeteként viselkedik, sztrájkokat és tüntetéseket szervez ahelyett, hogy szakmai partner lenne abban, hogy közösen jobbá tegyük a gyermekek oktatását, a szülők elégedettségét és a pedagógusok helyzetét”.

De Orbán sem maradt tétlen: ma arról beszélt egy rendezvényen, hogy külön elismerés illeti a tanárokat, ami minden bizonnyal elhangzik a mai híradásokban, hogy bagatellizálja a tanárok tiltakozását, ha az egyáltalán bekerül oda a kormánymédiában.

Ezt követően a szakképzésre tért át a miniszterelnök azzal a fordulattal, hogy nem véletlen, hogy Jézus ács volt. Nem lehet tudni, mire utalt ezzel, reméljük, csak annyi történt, hogy nem vette észre, azóta más viszonyok uralkodnak a munkaerőpiacon. Az ennél cinikusabb magyarázatra gondolni sem merünk.

Ugyanakkor mintha beállnának az erőviszonyok ebben a kérdésben is. A kormány lehengerel mindent a rendelkezésére álló eszközökkel, az ellenállók előbb-utóbb csendben maradnak, a szakma ellehetetlenül, a terület kihal.


2. Egyre többet költenek fegyverekre a kormányok

Nagyot nőtt a világ katonai kiadása tavaly, folytatva a nyolcéves tendenciát. A növekedést főleg az ukrajnai orosz invázió, valamint a kelet-ázsiai feszültségek hajtják, derül ki a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) jelentéséből.

Ez a cikk kizárólag a Napunk előfizetői számára elérhető.

Hadiipar

Költségvetés

Kultúra

Napunk newsfilter

Oktatás

Vélemény

Jelenleg a legolvasottabbak