„Taraszi ünnepek- Húsvéty élmények.” Botrányos feladványokat kaptak a gyerekek a Szép magyar beszéd elődöntőjében

Helyesírási hibákkal teli versenyfeladatokat kaptak a Szép magyar beszéd rimaszombati kerületi fordulóján a versenyzők. Az értelmezhetetlen témakörök megzavarhatták a diákokat. A szervezők szerint technikai hiba történt.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
Óriási felháborodást váltott ki a magyar pedagógusok körében a Szép magyar beszéd verseny kerületi fordulója, pontosabban az, ahogyan a rimaszombati Relax Szabadidőközpont a versenyt lebonyolította. A helyszínen készített felvétel szerint az első és második kategória versenyfeladatait több helyesírási hibával osztották ki a helyes nyelvhasználatról szóló vetélkedő résztvevőinek. Azon a versenyen, mely gyakorlatilag az országos verseny elődöntőjének számít.
A Szép magyar beszéd verseny több évtizedes hagyománnyal bír, a magyar iskolák többsége évek óta rendszeres résztvevője a vetélkedőnek. Ráadásul azon két verseny egyike, melyet az oktatási minisztérium hirdet meg a magyar iskolák számára. A történtek éppen ezért váltották ki a pedagógusok felháborodását. Ráadásul csak a minisztérium által meghirdetett versenyeken elért eredményekért kapnak pontokat a diákok, melyek a felvételi vizsgákon jelentenek előnyt a számukra. A hibákkal teli feladvány több versenyzőre volt zavaró hatással.
A verseny négy kategóriában, iskolai, járási, kerületi és országos fordulóban valósul meg. A Szép magyar beszéd első kategóriájába a 4. és 5. osztályos diákok nevezhetnek. A második kategóriába a 6. évfolyamtól a felső tagozatosok, illetve a nyolcosztályos gimnazisták első négy évfolyama kapcsolódhat be. Három részből áll. Először a diákok egy saját, a felkészítő pedagógusuk segítségével begyakorolt szöveget olvasnak fel szép olvasással a zsűrinek, a második részben egy, a helyszínen kapott szöveget kell felolvasniuk. A harmadik részben pedig fogalmazást írnak, öt témakör közül lehet választani. A fogalmazást nem olvashatják fel a diákok, fejből kell elmondaniuk.
A Szép magyar beszéd rimaszombati kerületi fordulójának témaköreiről egy kísérőpedagógus készített felvételt, ennek köszönhetően látható, hogy az első és második kategória feladványait több helyesírási hibával tették a diákok elé. A rimaszombati kerületi forduló feladványait elküldtük az oktatási minisztériumba a versenyért felelős szakmai bizottság elnökének.

Milyen hibák voltak?
A legnagyobb kihívás elé az első kategória versenyzőit, vagyis a legfiatalabb tanulókat állították. A feladatlapon ugyanis gyakorlatilag csak a verseny neve szerepelt helyesen. A „körzeti forduló” témakörei szerepelnek rajta, az oktatási minisztérium állásfoglalásából viszont kiderül, hogy a „kerületi fordulóról” van szó. Hibásan van feltüntetve a dátum is, mert bár úgy tűnik, a magyar dátumírás szabályait igyekeztek követi, de a hónapot szlovákul írták.
Az első kategória két témaköre szinte értelmezhetetlen volt. Két-két hiba van a „Taraszi ünnepek- Húsvéty élmények” és az „Az órákkon figyeli” témakban, utóbbinál a minisztérium szerint „Az órákon figyelek” lett volna a helyes forma. A tárca arra is figyelmeztet, hogy a témák után nem kell pont, hiszen címnek minősülnek. Innen nézve pedig gyakorlatilag az összes témakör helytelenül szerepel.
A második kategória feladatlapján is helytelenül szerepel a verseny fordulója és a dátum, az első kategória feladataihoz hasonlóan itt is két témakör hibás, az egyik teljesen értelmezhetetlen. A „Mi a tarok lenni” helyett a „Mi akarok lenni”, illetve a „Húsveti tojást festünk” helyett a „Húsvéti tojást festünk” a helyes változat. Ezeknél a témaköröknél is érvényes, hogy címnek minősülnek, és nem kell pont a mondatok végére.

Ki hibázott?
Az oktatási minisztérium a Napunk kérdésére közölte, hogy központilag csak a verseny országos döntőjére dolgozzák ki a feladatokat, vagyis csak az országos döntőre választanak központilag szöveget és témaköröket. Az alacsonyabb fordulókban az adott járásokban, illetve megyékben egy szakmai bizottság feladata a versenyfeladatok kidolgozása.