Fecskék a Facebookon: Gyimesi begyújtotta a rakétákat, Orosz a nagy öregek fölé kerekedett

Alig fél évre vagyunk az előrehozott parlamenti választásoktól, ezért kíváncsiak voltunk arra, hogy az év első három hónapjában aktivizálódtak-e már a közösségi médiában a szlovákiai magyar politikusok. A többség az összevont választások után takaréklángra kapcsolt, a nagyágyúk azonban a két kampány közti holtidőben sem pihennek. Sőt, vannak, akik a hirdetési pénzek költésével sem álltak le.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
Jelenleg úgy néz ki, szeptember végén lesznek Szlovákiában az előrehozott parlamenti választások. A szlovákiai magyar politikai térben a felszínen jelenleg még csak az egyes formációk közötti össze(nem)fogásról szóló tárgyalások zajlanak, a valós kampány még nem nagyon indult be.
A választási listákat a pártoknak július 2-áig kell leadniuk, várhatóan azt követően kapcsolnak magasabb fokozatba a politikusaink is, de azon sem lepődnénk meg, ha a közösségi médiás aktivitásuk már húsvét után új lendületet venne.
Ezért is úgy gondoltuk, hogy még a startpisztoly eldördülése előtt érdemes lenne pillanatfelvételt készíteni arról, hogyan áll most a szlovákiai magyar politikum, az egyes szereplők mennyire szánták építkezésre az első negyedévet, illetve mennyire engedték el ezt az időszakot.
A 2022-es évet összegző gyűjtésünkhöz hasonlóan a Facebook-anyavállalat, a Meta tulajdonában lévő, Crowdtangle nevű statisztikai alkalmazás segítségével szedtük össze a releváns adatokat. Most sem árt leszögezni, hogy a gyűjtés nem teljes körű, hisz vannak olyan politikusok – jellemzően településvezetők –, akik dedikált Facebook-oldal helyett személyes profiljuk segítségével kommunikálnak a potenciális választóikkal, így az ő statisztikáikra nincs rálátásunk.

Az első diagramunkon az egyes politikusok által 2023. január 1. és március 31. között publikált tartalmakra érkező összes interakciót szemléltettük – tehát az összes lájktípust, a hozzászólásokat, illetve a megosztásokat. Az éves összesítéssel ellentétben nem ábrázoltuk rajta az összes politikai szereplő számait, csak az első 15 helyezettét.
Az élbolyt nagyjából ugyanazok a szereplők alkotják, akik az előző gyűjtés során is az élen végeztek. Az első helyen befutó Gyimesi Györgynek az elsőség megszerzésében nem keveset segített az Ukrajnának átadott szlovák MiG-29-esek ügye, az ügyletet bíráló videóival jelentős számú interakciót sikerült begyűjtenie. Általánosságban elmondható, hogy a Zuzana Čaputovát, illetve az éppen aktuális külügyi vezetést kritizáló posztjai mellett jól teljesítenek még a magyar kormány álláspontjával egybecsengő, az ukrajnai háborúban azonnali tűzszünetet követelő, a fegyverszállításokat elutasító videói is.
Gyimesi kapcsán nem árt emlékeztetni, hogy a tartalmait jellemzően szlovákul és magyarul is publikálja, így a nála jóval nagyobb követőtáborral rendelkező Orosz Örsnél sokkal nagyobb potenciális tábort képes elérni. Az eredmény szempontjából nem mellékes a reklámköltése sem, erre majd a vonatkozó táblázatnál térünk ki részletesebben.
Az év első három hónapjában nyújtott teljesítményéért Orosz Örs sem szégyenkezhet, a helyi viszonyok között tekintélyes méretűnek számító követőtáborát rendszeresen sikerül interakcióra késztetnie, a jelen negyedévet tekintve komolyabb anyagi ráfordítás nélkül.
A dobogóra lemaradással felérő Cseh Péter kizárólag szlovákul kommunikál a követőtáborával. A nem túl szofisztikált posztjaiban leginkább Robert Ficót és Richard Sulíkot ostorozza, illetve Igor Matovičot dicséri, valamint hagyományos lájkvadász módszerekkel tud sikereket elérni.
Rajtuk kívül relatíve sikeres