„Nincs új messiás, ezért térhet vissza Fico” (Napunk-vitaest Balog Beátával és Lovász Attilával)

Nem biztos, hogy az orbáni forgatókönyv megismétlődhet Szlovákiában, hangzott el a Napunk idei első vitaestjén Érsekújvárban.
Lájkold, kövesd a Napunk.sk-t a közösségi médiában is, ahol extra tartalmakkal is jelentkezünk! Csatlakozz hozzánk a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on!
A legnegatívabb forgatókönyv szerint Pellegrini Ficóval és a fasisztákkal alakít kormányt, és akár alkotmányos többséget is szerezhetnek. A legoptimistább, de még reális verzió szerint Pellegrini a demokratikus pártokat hívja meg a koalícióba. Ez volt az egyik megállapítása annak a vitának, amelyet a Napunk szervezett szerdán Érsekújvárban Balog Beáta, a Sme napilap főszerkesztője és Lovász Attila, a szlovák közmédia nemzetiségi adásainak igazgatója között a ránk váró kampányról és az előrehozott választásokról.
Balog Beáta belátta, tévedett, amikor korábban Robert Fico bukásáról írt, és alábecsülte a Smer elnökét. Lovász Attila szerint pedig Ficóra korábban messiásként tekintettek a választók, ahogy később Matovičra is. Robert Fico visszatérése is az emberek messiásvárásának következménye – véli Lovász.
A beszélgetésen szóba került az is,
- mit jelentene, ha Szlovákia rátérne az „orbáni útra”,
- a magyar kártya mekkora szerepet kaphat a kampányban,
- mik a Káčer-ügy fő tanulságai,
- mi várható a magyar pártoktól.
Matovič: ahogy a reményt felváltotta a kétely
Három évvel ezelőtt, Igor Matovič földindulásszerű választási győzelmének másnapján mindjárt azt kezdte találgatni mindenki Szlovákiában, kibírja-e egy Matovič vezette kormány a négy évet.
„Voltak kételyeim, de nagyon reméltem, hogy Igor Matovič érezni fogja a felelősségét” – emlékezett vissza a legutóbbi választások utáni érzéseire Balog Beáta.
Matovič már a Kuciak-gyilkosság utáni tüntetéseket is igyekezett „kisajátítani” Balog szerint, akinek az új kormánnyal szembeni kételyei tovább erősödtek, amikor az OĽaNO vezetője Boris Kollárt is maga mellé vette a koalícióba. Balog abban bízott, hogy Matovičék tudatosítják a felelősségüket, és nem fogják lerombolni az emberekben felgyülemlett vágyat a változásra – ám ez mégis sikerült nekik.
„A Szputnyik oltóanyag megérkezésekor tört el bennem a maradék remény, hogy ebből bármi jó lehet” – mondta Lovász Attila. „A magyarországi politikán láttam, mi történik, ha valahol az orosz politikai és gazdasági érdekek megjelennek, és a gép leszállása Kassán erről szólt.”
Lovász szerint Szlovákia lakossága a messiást várta 2020-ban, és nem azt, hogy valaki felelősségteljesen kormányozza az országot.
Bon jour, jó emberek!
Matovič egy virális videónak is köszönhette, hogy 25 százalékkal megnyerte a parlamenti választásokat 2020-ban. A franciaországi Cannes-ban, az egykori smeres pénzügyminiszter, Ján Počiatek villája előtt forgatott videót sokan a politikai marketing mesterművének nevezték.
Balog Beáta szerint Matovič ráérzett a pillanatra 2020-ban, de ez nem az ő zsenialitását bizonyítja. Az pedig a lehető legrosszabb fejlemény volt, hogy Matovičék később is megragadtak ezen a szinten – állami szintre emelték a PR-t és a marketinget, tette hozzá a Sme főszerkesztője, aki szerint ez akkor vált igazán veszélyessé, amikor jött a pandémia és az ukrajnai háború, ami „egy halálos kombináció” volt Matovičék hatalmára nézve.
Lovász szerint is egy véletlen szerencse volt, hogy Matovičéknak bejött a cannes-i videó. „A politikai marketing a 21. században elérte azt, hogy van cégér, de már bor sem kell hozzá. Ez a tragédiája most a kelet-európai politizálásnak, de megjelent Nyugat-Európában is.”
A politika kiüresedett, a tartalmi kérdések nem érdekelnek senkit, mondta Lovász, rámutatva, a videók és a minél hangzatosabb ígéretek dominálnak, mint például Igor Matovič legújabb ötlete arról, hogy 500 eurót fizessenek ki minden választónak, aki részt vesz a választásokon.
Lovász azt ajánlaná a választóknak, nagyon alaposan nézzék meg, ki mit ígérget a választások előtt.

Mindez azért is van, mert erre van igény – véli Balog Beáta. Aki meg akarná változtatni a közösségi médián alapuló politikai kommunikációt és a tartalommal akarna foglalkozni, olyan lenne, mint aki egy zajos kocsmában elégiákat szavalna, mondta Balog. A választó nem akar politikai programokat olvasni, állítja az újságíró. „Egy hatalmas kihívás lesz visszatérni ahhoz a kommunikációhoz, amikor a lényegről beszélünk.”
Lovász Attila szerint az elitek felelőssége, hogy a politika a tartalomról szóljon. Azok az értelmiségiek, akik visszaélnek az emberek természetes tájékozatlanságával vagy a hírek világában való járatlanságával, és ezt hatalomszerzési célra használják fel, „minősített hazaárulók”, állítja Lovász.
„Alábecsültük Ficót”
Tévedtem Robert Fico kapcsán, látta be a beszélgetésen Balog Beáta, aki három évvel ezelőtt maga is arról írt, a Smer elnökének lassú haldoklása következik. Balog szerint alábecsültük,