Vb-napló: Tizenegyesekkel nyerte a világbajnokságot Argentína, Messi megérdemelten szerezte meg az áhított trófeát

Gianni Infantino, a FIFA elnök azt mondta, hogy a katari a világ legjobb vb-je. Ezt egy erősen vitatható kijelentés, az azonban biztos, hogy a francia-argentin mérkőzés könnyen versenybe szállhat a legjobb vb-döntő címéért, drámai fordulataival, melyek megmutatták, hogy a futballban tényleg minden lehetséges.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
A mérkőzést Messi és Mbappé nagy küzdelmeként reklámozták mindenfelé, ami nyilván túlzás, hiszen a foci csapatsport, de a két világsztár nem okozott csalódást: elképesztő formát mutatva játszottak a végjátékban, Mbappé mesterhármassal, Messi pedig két góllal vette ki a részét a küzdelemből.
Előzmények
Argentína és Franciaország eddig 12-szer találkozott egymással, a dél-amerikaiak hatszor, az európaiak háromszor győztek, ugyancsak három alkalommal döntetlen született. Az összesített gólkülönbség 15-11 az argentinok javára.
Akár az argentin, akár a francia válogatott diadalmaskodott volna a katari labdarúgó-világbajnokság vasárnapi döntőjében, a győztes harmadszor foglalhatta volna el a futballvilág trónját. A döntő egyik legnagyobb kérdése volt, hogy Lionel Messi, a dél-amerikai együttes csapatkapitánya megkoronázza-e páratlan pályafutását a világbajnoki aranyéremmel, amelynek megszerzésére másodjára volt lehetősége a 2014-es, a németek elleni vesztes finálé után.
Elfogytak a Messi-mezek a mérkőzés előtt
Lionel Messi egészen a döntőig vezette csapatát a katari világbajnokságon, s a sikerek nyomán piaci ázsiója is ugrásszerűen megnőtt. A Marca beszámolója szerint az utolsó darabig elkapkodták az Adidas Messi feliratú, 10-es számú mezeit a német cég legfőbb fióktelepein, így Buenos Airesben, Madridban és Tokióban egyaránt.

Út a döntőig
Az argentinok védekezése a legjobbak közé tartozik, hiszen mérkőzéseik felén nem kaptak gólt, de ami igazán a döntőbe repítette az együttest a nyitófordulóban Szaúd-Arábiától elszenvedett váratlan vereséget követően, az a koncentráltság, elhivatottság és győzni akarás volt. Messi nagyszerű formájával segítette a vb előrehaladtával egyre jobban futballozó csapatot. Ezzel kapcsolatban azonban a mérkőzés előtt Olivier Giroud azt emelte ki, hogy Argentína nem csupán egyetlen játékosból áll, így nem kizárólag Messi semlegesítésére kell koncentrálni, mert rajta kívül is kiváló futballisták erősítik az ellenfelet.
A címvédő franciák kerete sokkal több sztárt vonultat fel annak ellenére, hogy sérülések miatt kulcsemberek egész sorára nem számíthatott Didier Deschamps szövetségi kapitány, többek között az aranylabdás Karim Benzemára sem. A francia csapat magabiztosan menetelt a döntőig, egyetlen vereségét úgy szenvedte el Tunéziától a csoportkörben, hogy számára már tét nélküli volt az utolsó fordulós összecsapás, így a B csapattal léptek pályára.
Az eddigi meccsek során Olivier Giroud és Kylian Mbappé ellenállhatatlanul futballozott elöl, Antoine Griezmann pedig remekül segítette a támadásokat. Hátul azonban a vártnál sebezhetőbbnek bizonyult a francia válogatott, ugyanis az elődöntőt leszámítva az összes katari mérkőzésén kaptak gólt.
Argentina mindenkit meglep az első félidőben
A mérkőzést az argentinok kezdték aktívabban, az első negyedórában az övék volt a mezőnyfölény és a labdabirtoklásban is jobbak voltak, több támadást vezettek.
A 20. percben Dembelé teljesen fölöslegesen felrúgta a 16-oson belül az őt kicselező Di Maríát, a bíró pedig tizenegyest ítélt. A labdához Messi állt oda, és teljes nyugalommal a bal alsóba lőtt – Lloris az ellenkező irányba vetődött. Argentína ezzel vezetést szerzett, Messi pedig a góllövőlista élére állt.
A franciákat meglepte a bekapott gól, a mezőnyfölény továbbra is Argentínáé volt, továbbra is ők vezették a támadásokat, néha percekre eldugva a labdát a franciák elől. Amikor pedig a franciák előbbre húzódtak, Messiék egy tanítani való kontra után (Álvarez labdájával Mac Allister futott el a jobb szélen és laposan adta középre) Di María révén kétgólosra növelték a vezetésüket.

Argentína roppant magabiztosan játszott az első félidőben, a franciák pedig kapura tartó lövés nélkül zárták azt.
Váratlan feltámadás a franciáktól
A második félidő elején is többet támadtak az argentinok, a franciák is megpróbáltak nyomást gyakorolni az ellenfél kapujára, de nem volt semmi fantázia a támadás-kísérleteikben. Deschamps még az első félidőben beküldte Thuramot és Kolo Muanit Giroud és Dembélé helyére, de ez sem hozott dinamikát a franciák játékába.
A második félidő első felében az argentinok lényegében biztonsági játékot játszottak, de még így is veszélyesebbek voltak az ellenfél kapujára, mint a franciák, akiknek elvileg futniuk kellett volna az eredményért.
Csakhogy ekkor fordulat állt be a mérkőzésen.
A 79. percben Otamendi lerántotta Kolo Muanit, amiért Franciaország büntetőt kapott. Mbappé nagy erővel lőtt a jobb alsóba, Martínez érezte az irányt, de ezt nem állíthatta meg.
A gól csodát tett a francia válogatottal, visszatért a játékukba a tűz, ami az egész mérkőzésen hiányzott: Mbappénak eszébe jutott, hogy ő is világklasszis, és két perccel a büntetője után a bal alsó sarokba bombázott: 2-2. Ezzel megelőzte Messit a góllövőlistán. A franciák a semmiből hozták vissza a meccset, néhány perccel a rendes játékidő vége előtt.

A második félidő utolsó perceiben teljesen megváltozott a játék képe, nyílt sisakos küzdelem alakult ki a két világszínvonalú csapat között, mindkét oldalon akadtak nagy helyzetek, de gól már nem született: 2-2-es állásnál jött a hosszabbítás.
Ennek első felében inkább az argentinok támadtak többet, de csak a második 15 percben tudtak gólt szerezni: ismét Messi volt eredményes, aki a Llorisról kipattanó labdát kotorta kapuba. Upamecano elérte a lövést, de csak a gólvonal mögött. Messi ezzel ismét beérte Mbappét a góllövőlistán.
A dráma azonban még nem ért véget: Mbappé lövését Montinel kézzel blokkolta a 16-oson belül, amiért a franciák ismét 11-eshez jutottak. Ismét Mbappé lőtt, aki nem hibázott, ezzel mesterhármast szerzett a vb-döntőn. És mellesleg ismét megelőzte Messit a gólkirályi címért folytatott küzdelemben.
Az utolsó percekben még mindkét oldalon adódott egy nagy lehetőség, de gól nem született, a 11-esek döntöttek, ahol 4-2-re győzött Argentína.
Az argentin csapat hatodik vb-döntőjéből a harmadikat nyerte meg, 36 év után.
A torna legjobbjának Lionel Messit választották, a legjobb kapus Martinez, az aranycipő Mbappéé.
Lionel Messi 13 találatával a negyedik helyre lépett előre a labdarúgó-világbajnokságok gólszerzőinek örökrangsorában, Kylian Mbappé – Pelét beérve – holtversenyben a hatodik 12 góllal.

Argentína-Franciaország 3-3 (2-0, 2-2, 2-2) – 11-esekkel: 4-2
Luszail, 88 966 néző, v.: Szymon Marciniak (lengyel)
gólszerzők: Messi (23., 108., az elsőt 11-esből), Di María (36.), illetve Mbappé (80., 82., 118., az elsőt és a harmadikat 11-esből)
sárga lap: Fernandez (45+7.), Acuna (90+8.), Paredes (114.), Montiel (116.), illetve Rabiot (55.), Thuram (87.), Giroud (95., a kispadon)
Argentína: Emiliano Martinez – Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Nahuel Molina (Gonzalo Montiel, a hosszabbítás előtti szünetben), Nicolas Tagliafico (Paulo Dybala, 121.) – Rodrigo De Paul (Leandro Paredes, 102.), Alexis Mac Allister (German Pezzella, 116.), Enzo Fernandez, Ángel Di María (Marcos Acuna, 64.) – Lionel Messi, Julian Álvarez (Lautaro Martinez, 102.)
Franciaország: Hugo Lloris – Jules Koundé, Raphaël Varane (Ibrahima Konaté, 113.), Dayot Upamecano, Theo Hernandez (Eduardo Camavinga, 71.) – Aurélien Tchouameni, Adrien Rabiot (Youssouf Fofana, 96.) – Antoine Griezmann (Kingsley Coman, 71.) – Kylian Mbappé, Ousmane Dembélé (Randal Kolo Muani, 41.) – Olivier Giroud (Marcus Thuram, 41.)

Góllövőlista:
8 gólos: Mbappé (Franciaország)
7 gólos: Messi (Argentína)
4 gólos: Álvarez (Argentína), Giroud (Franciaország)
3 gólos: Gakpo (Hollandia), Morata (Spanyolország), Ramos (Portugália), Rashford (Anglia), Richarlison (Brazília), Saka (Anglia), Valencia (Ecuador)
2 gólos: Aboubakar (Kamerun), Sz. al-Davszari (Szaúd-Arábia), Cso Kue Szung (Koreai Köztársaság), De Arrascaeta (Uruguay), Doan (Japán), Embolo (Svájc), En-Neszjiri (Marokkó), Fernandes (Portugália), Ferran Torres (Spanyolország), Füllkrug (Németország), Havertz (Németország), Kane (Anglia), Kramaric (Horvátország), Kudus (Ghána), Leao (Portugália), Lewandowski (Lengyelország), A. Mitrovic (Szerbia), Neymar (Brazília), Taremi (Irán), Weghorst (Hollandia)
1 gólos: Abuhlal (Marokkó), Akanji (Svájc), al-Sehri (Szaúd-Arábia), Asensio (Spanyolország), Aszano (Japán), A. Ayew (Ghána), Bale (Wales), Batshuayi (Belgium), Bellingham (Anglia), Blind (Hollandia), Borges (Costa Rica), Bukari (Ghána), Caicedo (Ecuador), Casemiro (Brazília), Castelletto (Kamerun), Cesmi (Irán), Chávez (Mexikó), Choupo-Moting (Kamerun), Christensen (Dánia), Dari (Marokkó), Davies (Kanada), F. de Jong (Hollandia), Depay (Hollandia), Dia (Szenegál), Diédhiou (Szenegál), Dieng (Szenegál), Di María (Argentína), Duke (Ausztrália), Dumfries (Hollandia), Fernandez (Argentína), Foden (Anglia), Freuler (Svájc), Fuller (Costa Rica), Gavi (Spanyolország), Gnabry (Németország), Goodwin (Ausztrália), Grealish (Anglia), Guerreiro (Portugália), Gündogan (Németország), Gvardiol (Horvátország), Hazri (Tunézia), Henderson (Anglia), T. Hernández (Franciaország), Horta (Portugália), Hvang Hi Csan (Koreai Köztársaság), Joao Félix (Portugália), Kim Jung Kvon (Koreai Köztársaság), Klaassen (Hollandia), Kolo Muani (Franciaország), Koulibaly (Szenegál), Leckie (Ausztrália), Livaja (Horvátország), Mac Allister (Argentína), Maeda (Japán), Majer (Horvátország), Martín (Mexikó), S. Milinkovic-Savic (Szerbia), Molina (Argentína), Muntari (Katar), Olmo (Spanyolország), Orsic (Horvátország), Paik (Koreai Köztársaság), Paquetá (Brazília), Pavlovic (Szerbia), Pepe (Portugália), Perisic (Horvátország), Petkovic (Horvátország), Pulisic (Egyesült Államok), Rabiot (Franciaország), Rezajan (Irán), Ronaldo (Portugália), Salisu (Ghána), Sarr (Szenegál), Shaqiri (Svájc), Soler (Spanyolország), Sterling (Anglia), Szabiri (Marokkó), Tchouameni (Franciaország), Tanaka (Japán), Tejeda (Costa Rica), Vargas (Costa Rica), Vinícius (Brazília), Vlahovic (Szerbia), Weah (Egyesült Államok), Wright (Egyesült Államok), Zielinski (Lengyelország), Zijecs (Marokkó)
Öngól: Aguerd (Marokkó, a Kanada elleni csoportmérkőzésen), Fernández (Argentína, az Ausztrália elleni nyolcaddöntőn)