Vb-napló: Két kaput eltalált lövés is elég volt a franciáknak a döntőbe jutáshoz

A francia csapat egy korán szerzett gólnak köszönhetően eddigi játékstílusa feladására kényszerítette a marokkóiakat. Az afrikai csapat példát mutatott küzdeni akarásból, de a címvédő ellen ez most nem volt elég, sőt, a franciáknak két kaput eltalált lövés is elég volt a győzelemhez.
Közel a cél! Legalább 30 ezer eurót kell összegyűjtenünk, hogy a Napunk 2024-ben változatlanul működhessen. Segíts, hogy teljesítsük a célt. Minden adományt köszönünk!
A szerdai elődöntő egyik nagy kérdése volt, hogyan boldogul majd a franciák agilis támadójátéka az eddigi vb-n a leghatékonyabb védekezést bemutató Marokkóval, mely úgy tudta le a vb eddigi öt meccsét, hogy az ellenfelek egyszer sem találtak a kapujába. Egyetlen kapott góljuk öngól volt. Ráadásul az elődöntőig érve megszerezték spanyolok és a portugálok skalpját is.
A címvédő francia válogatott eddig egyszer ingott meg a katari vb-n, mikor a csoportkör utolsó fordulójában a B-csapattal kikaptak Tunéziától 1-0-ra, az összes többi mérkőzésüket megnyerték. A nyolcaddöntőben a lengyeleket, a negyeddöntőben az angolokat búcsúztatták.
A mérkőzés komoly indulatokat szít szinte mindenütt, ahol marokkói bevándorlók élnek: négy holland nagyváros egyikében sem közvetítik nyilvánosan mérkőzést, mert az afrikai válogatott korábbi győzelmeit követően zavargások törtek ki. Franciaországban mintegy 10 ezer rendőrt és csendőrt vezényeltek az utcákra és közterekre szerda este az esetleges rendbontások elkerülésére.
Egy gyors gól, ami mindent felborít
A franciák gyorsan rácáfoltak az előzetes várakozásokra: már az ötödik percben megszerezték a vezetést Théo Hernandez révén, aki a marokkói védelem hibáját követő kavarodásban levegőből lőtt a sarokba.
Marokkó lendületét nem törte meg a kapott gól, folytatták a támadásokat, sőt a labdát is többet birtokolták, mint azt szokták: előbb egy távoli lövést kellett oldalra ütnie Llorisnak, majd Zijecs lőtt kapu mellé. A franciák viszont fokozatosan visszavették a mérkőzés fölötti irányítást és több nagy helyzetük is volt, pl. Giroud révén, aki 13 méterről a bal oldali kapufát találta telibe. Az első félidő végén Marokkó előtt adódott még egy óriási lehetőség: az első szögletük után el-Jamik ollózása azonban kapufára pattant.

A fordulás után Marokkó lépett fel támadólag, a franciák többször beszorultak a kapujukhoz, viszont az afrikai csapat nem tudta érvényesíteni a helyzeteit, pedig több nagy lehetőségük is akadt. A befejezések pontossága mindkét oldalon hagyott maga után kívánnivalót: a 75. percig a húsz lövésből és fejesből csak három találta el a kaput.
A franciák később magukhoz tértek, több veszélyes akciót is vezettek és az egyik ilyenből a 79. percben a frissen becserélt Kolo Muani megszerezte a második góljukat, ezzel meg is pecsételve a mérkőzést. A végeredmény ellenére francia dominanciáról szó sem volt: az európai csapatnak két kaput elteláló lövése volt, igaz, mindkettőből gól született.
A marokkói álom ezzel véget ért, Franciaország viszton lehetőséget kapott rá, hogy megvédje a címét.

A franciáknak ez volt történetük hetedik vb-elődöntője, ezekből hármat – 1958-ban, 1982-ben és 1986-ban – veszítettek el, és immár négyet – 1998-ban, 2006-ban, 2018-ban és most – megnyertek.
Marokkó a vb-k történetének 25. elődöntőseként és első afrikai csapatként futballozhat világbajnoki éremért szombaton, amikor Horvátország lesz az ellenfele a bronzmeccsen.
Franciaország-Marokkó 2-0 (1-0)
al-Hor, 68 294 néző, v.: César Arturo Ramos (mexikói)
gólszerzők: Hernandez (5.), Kolo Muani (79.)
sárga lap: Bufál (27.)
Franciaország: Hugo Lloris – Jules Koundé, Raphaël Varane, Ibrahima Konaté, Theo Hernandez – Aurélien Tchouameni, Youssouf Fofana – Ousmane Dembélé (Randal Kolo Muani, 79.), Antoine Griezmann, Kylian Mbappé – Olivier Giroud (Marcus Thuram, 65.)
Marokkó: Jásszina Bono – Asráf Hakimi, Dzsáváf el-Jamik, Asráf Dari, Romain Száisz (Szelim Amallah, 21., Abdesszamed Ezzalzuli, 78.), Nusszáir Mazrauj (Jahja Attiát-allah, a szünetben) – Hakim Zijecs, Azzedine Unahi, Szofján Amrabat, Szofján Bufál (Zakaria Abuhlal, 67.) – Jusszef en-Neszjiri (Abderrazak Hamdallah, 66.)
További program:

bronzmérkőzés:
december 17., szombat:
Horvátország-Marokkó, al-Rajjan (Halifa Stadion) 16.00
döntő:
december 18., vasárnap:
Argentína-Franciaország, Luszail 16.00
Góllövőlista:
5 gólos: Mbappé (Franciaország), Messi (Argentína)
4 gólos: Álvarez (Argentína), Giroud (Franciaország)
3 gólos: Gakpo (Hollandia), Morata (Spanyolország), Ramos (Portugália), Rashford (Anglia), Richarlison (Brazília), Saka (Anglia), Valencia (Ecuador)
2 gólos: Aboubakar (Kamerun), Sz. al-Davszari (Szaúd-Arábia), Cso Kue Szung (Koreai Köztársaság), De Arrascaeta (Uruguay), Doan (Japán), Embolo (Svájc), En-Neszjiri (Marokkó), Fernandes (Portugália), Ferran Torres (Spanyolország), Füllkrug (Németország), Havertz (Németország), Kane (Anglia), Kramaric (Horvátország), Kudus (Ghána), Leao (Portugália), Lewandowski (Lengyelország), A. Mitrovic (Szerbia), Neymar (Brazília), Taremi (Irán), Weghorst (Hollandia)
1 gólos: Abuhlal (Marokkó), Akanji (Svájc), al-Sehri (Szaúd-Arábia), Asensio (Spanyolország), Aszano (Japán), A. Ayew (Ghána), Bale (Wales), Batshuayi (Belgium), Bellingham (Anglia), Blind (Hollandia), Borges (Costa Rica), Bukari (Ghána), Caicedo (Ecuador), Casemiro (Brazília), Castelletto (Kamerun), Cesmi (Irán), Chávez (Mexikó), Choupo-Moting (Kamerun), Christensen (Dánia), F. de Jong (Hollandia), Davies (Kanada), Depay (Hollandia), Dia (Szenegál), Diédhiou (Szenegál), Dieng (Szenegál), Duke (Ausztrália), Dumfries (Hollandia), Fernandez (Argentína), Foden (Anglia), Freuler (Svájc), Fuller (Costa Rica), Gavi (Spanyolország), Gnabry (Németország), Goodwin (Ausztrália), Grealish (Anglia), Guerreiro (Portugália), Gündogan (Németország), Hazri (Tunézia), Henderson (Anglia), T. Hernández (Franciaország), Horta (Portugália), Hvang Hi Csan (Koreai Köztársaság), Joao Félix (Portugália), Kim Jung Kvon (Koreai Köztársaság), Klaassen (Hollandia), Kolo Muani (Franciaország), Koulibaly (Szenegál), Leckie (Ausztrália), Livaja (Horvátország), Mac Allister (Argentína), Maeda (Japán), Majer (Horvátország), Martín (Mexikó), S. Milinkovic-Savic (Szerbia), Molina (Argentína), Muntari (Katar), Olmo (Spanyolország), Paik (Koreai Köztársaság), Paquetá (Brazília), Pavlovic (Szerbia), Pepe (Portugália), Perisic (Horvátország), Petkovic (Horvátország), Pulisic (Egyesült Államok), Rabiot (Franciaország), Rezajan (Irán), Ronaldo (Portugália), Salisu (Ghána), Sarr (Szenegál), Shaqiri (Svájc), Soler (Spanyolország), Sterling (Anglia), Szabiri (Marokkó), Tchouameni (Franciaország), Tanaka (Japán), Tejeda (Costa Rica), Vargas (Costa Rica), Vinícius (Brazília), Vlahovic (Szerbia), Weah (Egyesült Államok), Wright (Egyesült Államok), Zielinski (Lengyelország), Zijecs (Marokkó)
Öngól: Aguerd (Marokkó, a Kanada elleni csoportmérkőzésen), Fernández (Argentína, az Ausztrália elleni nyolcaddöntőn)