Napunk

Vb-napló: a nap, amikor nyugdíjba küldték Cristiano Ronaldót

Ronaldo életének talán eddigi legnagyobb csalódása. Fotó - TASR
Ronaldo életének talán eddigi legnagyobb csalódása. Fotó – TASR

A világbajnok Franciaország nagyszerű meccsen lépett túl az önmagát lábon lövő Anglián, Cristiano Ronaldót pedig jó eséllyel most láttuk utoljára vb-meccsen.

Fizess elő a Napunkra, és nemcsak ezt a cikket olvashatod végig, hanem további cikkeink ezreiből válogathatsz!

Lehet, sőt, biztos, hogy voltak fontosabb momentumai ennek a napnak, de nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy az elmúlt húsz év egyik legjobb játékosát minden bizonnyal most láttuk utoljára világbajnoki meccsen. Cristiano Ronaldo, aki az elmúlt hetekben karrierje legnehezebb időszakába ért, nem tudott világbajnoki sikerrel búcsúzni – egy feltörhetetlen meglepetéscsapat, Marokkó ütötte el őt a diadaltól a 196. válogatott meccsén.

A másik mai mérkőzés, az angol-francia negyeddöntő pedig a torna talán eddigi legszebb játékát hozta, de ez az angolokat nem vigasztalja. A kezükben volt a sorsuk, ám Harry Kane, hibázott: ezzel pedig a franciák tovább folytatják menetelésüket a sorozatban második világbajnoki cím felé.

Marokkó döbbenetes szintre emelte a védelmi hatékonyságot

Portugália 6-1-gyel semmisítette meg Svájcot a 16 között – edzőmeccsnek jó volt, mert Marokkó egy jóval vaskosabb konzervnek ígérkezett. Az afrikai csapat ugyanis egyszerűen képtelen volt gólt kapni a tornán, egyedül Kanada ellen csúszott be egy, de az is öngól volt.

Cristiano Ronaldo a kispadon ült, a portugálok pedig azt próbálták meg játszani, amit Svájc ellen – de sikertelenül. A keresztlabdák és a hosszú indítások mind elvesztek a marokkói embertengerben, és megindulásokból sem sikerült átverekedni magukat a portugáloknak az esélytelenebbnek tartott afrikai válogatott döbbenetesen szervezett védekezésén.

A marokkói Júszef el-Neszjrí gólja. Fotó – TASR/AP

Marokkó azonban nem csak védekezett a meccsen, hanem kontrázott is, méghozzá nem is rosszul. Az első félidő végén pedig be is jött a számításuk: egy magas beívelésnél en-Neszjiri emelkedett a legmagasabbra, és a hálóba fejelt a borzalmasan rosszul kifutó Diogo Costa mellett.

A portugálok itt kezdték el igazán komolyan venni a meccset – de minél agresszívabban mentek neki a marokkói falnak, annál csúnyábban pattantak róla vissza. Bruno Fernandes parádés távoli lövése a keresztlécen csattant, pedig a vb gólja is lehetett volna belőle. Ám nem volt szerencséje, ahogy kicsivel később sem, mikor tiszta helyzetből, 16-ról csavart a kapu fölé.

Marokkói ünnep, portugál bánat. Fotó – TASR

A második félidőben a portugálok igyekeztek nyomni, a marokkói védelem azonban úgy működött, mint a gép – nem segített az sem, hogy az 51. percben beállt Ronaldo is, ő sem tudott mit kezdeni a helyenként 6-4-es felállásban játszó marokkóiakkal. Az utolsó 15 percben a kétségbeesetten rohamozó portugálok előtt azért akadt egy-két helyzet, de Joao Felix és Pepe is hibázott – pedig ekkor Marokkó már emberhátrányban játszott, hiszen a csereként beálló Cseddira villámgyorsan összeszedett két sárgát. A másik oldalon is akadt helyzet, a teljesen kinyíló portugálokat többször is megpróbálták lekontrázni a marokkóiak, Abuklal például egyedül tört a portugál kapura, de nem lett belőle gól, csúnyán elrontotta.

Ronaldo sem tudott mit kezdeni a marokkói védelemmel. Fotó – TASR

Végül tehát maradt az 1-0, Marokkó pedig történelmi sikert ért el – először játszhat afrikai csapatként egy világbajnokság elődöntőjében. Cristiano Ronaldo zokogva búcsúzott a pályától, a portugálok pedig dühösen: Pepe például arra panaszkodott, hogy a marokkóiak húzták az időt, és az sem tetszett neki, hogy egy argentin játékvezető fújta a meccset.

Az azonban egyáltalán nem igaz, hogy a második félidőben csak egy csapat volt a pályán – Marokkó egyszerűen a hatékonyságot választotta a szépség helyett, és kibekkelte a portugál vihart. Rója ezt fel nekik bárki, aki nem áldozná be a csillogó-villogó focit egy világbajnoki elődöntőért.

Eredmény, negyeddöntő:

Marokkó-Portugália 1-0 (1-0)
Doha (al-Tumama Stadion), 44 198 néző, v.: Facundo Tello (argentin)

gólszerző: en-Neszjiri (42.)
sárga lap: Dari (70.), Cseddira (91., 93.), illetve Vitinha (87.)
kiállítva: Cseddira (93.)

Marokkó:
Jásszina Bono – Asráf Hakimi, Dzsáváf el-Jamik, Romain Száisz (Asráf Dari, 57.), Jahja Attiát-allah – Azzedine Unahi, Szofjan Amrabat, Szelim Amallah (Valid Cseddira, 65.) – Hakim Zijecs (Zakaria Abuhlal, 82., Jusszef en-Neszjiri (Badr Benun, 65.), Szofiane Bufal (Jahja Dzsábrán, 82.)

Portugália:
Diogo Costa – Diogo Dalot (Ricardo Horta, 79.), Pepe, Rúben Dias, Raphael Guerreiro (Joao Cancelo, 51.) – Bernardo Silva, Rúben Neves (Cristiano Ronaldo, 51.), Otávio (Vitinha, 69.)- Bruno Fernandes, Goncalo Ramos (Rafael Leao, 69.), Joao Félix

Kane lábában maradtak az angol álmok

A világbajnokság talán két legerősebb kerete csapott össze egy nagyon várt meccsen, amelyet sok stúdiószakértő előrehozott döntőként aposztrofált. Ebben lehetett is valami, mert a franciák nagy elánnal kezdtek – beszorították az angolokat Pickford kapuja elé, és csak a szerencsén múlt, hogy Giroud nem talált be a meccs elején.

Nem sokkal később azonban már sikerrel jártak a franciák: Dembelé és Griezmann előtt sem nyílt út az angol kapuig, utóbbi hátragurította Aurelien Tchouaméninek, aki gondolt egyet, és messziről, Jude Bellingham takarásában iszonyatosan nagy gólt vágott Pickford kapujának jobb alsó sarkába.

Tchouameniről nem tudtuk, hogy ekkora gólt is tud lőni. Fotó – TASR

Az angolok gyorsan felébredtek a kezdeti megilletődöttségből, és átvették a kezdeményezést. Nem igazán hagyták kibontakozni a francia próbálkozásokat, a feljebb tolt védekezés hatékonynak bizonyult, Lloris kapuja előtt pedig egyre forróbb lett a talaj. Harry Kane-en látni lehetett, hogy nagyon akar, nehezen tudták őt tartani a franciák, s csatlakozott hozzá Bukayo Saka is – ám hiába, gól nem született.

A második félidőben folytatódott az angol nyomás, és Llorisnak hatalmasat kellett védenie egy távoli Bellingham-lövés után. Aztán jött a hidegzuhany: Tchouaméni Sakát buktatta a büntetőterületen. Kane magabiztosan állt oda a tizenegyeshez, és esélyt sem adott Llorisnak: 1-1.

A franciák igyekeztek visszavenni a kezdeményezést, Rabiot egy apró Pickford-hibát próbált kihasználni, ám az angol kapus bravúrosan védett. A rövidke francia fölény azonban nem tartott sokáig, a sokat szidott manchesteri védő, Harry Maguire csaknem gólt fejelt, és Sakát sem tudták megőrizni a franciák, állandó problémát jelentett a francia tizenhatos környékén.

Aztán megint fordult a kocka: Pickford előbb még bravúrosan hatástalanította Giroud közeli próbálkozását, ám másodjára a francia veterán gólrekorder már gólra váltotta Griezmann beadását, megelőzve a lemaradó Maguire-t.

Az angolok azonban ismét esélyhez jutottak. Theo Hernández teljesen feleslegesen tarolta le Mason Mountot a büntetőterületen – buta szabálytalanság volt, hiszen Lloris kapus kézben tartotta a szituációt, az angol középpályás nem tudott volna komoly helyzetbe kerülni. Kane másodszor is odaállt a büntetőhöz – de hiába ő talán a legjobb tizenegyesrúgó a világon, most hibázott, nagy erővel lőtt fölé.

Kétségbeesett angol rohamozással teltek az utolsó percek, és a sokat álló játék miatt a hosszabbítás is nagyvonalú volt. Az utolsó percben még Rashford végezhetett el egy szabadrúgást a francia tizenhatos előteréből – veszélyesen csapódott lefelé a labda, de fölé ment a lövés, és a következő másodpercben a játékvezető már le is fújta a meccset.

Kane ezt még berúgta – a második büntetője azonban fölé ment. Fotó – TASR

Az angolok végig nagyszerűen játszottak, és abszolút partiban voltak a most már egyértelműen nagyesélyes franciákkal – Mbappéék győzelme tulajdonképpen csak nüanszokon múlott a világbajnokság talán eddigi legjobb meccsén.

Anglia-Franciaország 1-2 (0-1)
al-Hor, 68 895 néző, v.: Wilton Sampaio (brazil)

gólszerzők: Kane (54., 11-esből), illetve Tchouameni (17.), Giroud (78.)
sárga lap: Maguire (90.), illetve Griezmann (43.), Dembélé (46.), Hernandez (82.)