Napunk

Vb-napló: ha a szamba csődöt mond, még mindig ott a tangó

Egy legenda egy másik legenda nyomában. Fotó - TASR
Egy legenda egy másik legenda nyomában. Fotó – TASR

Két büntetőpárbajba torkolló meccsel folytatódott a katari vb, és érdemes volt nézni a pénteki negyeddöntőket, hiszen amellett, hogy helyenként kifejezetten jó focit láthattunk, a dráma sem maradt el. Két dél-amerikai csapatból viszont csak egy ment tovább.

Köszönjük, hogy olvasod a cikkeinket. A Napunk csak úgy tud fennmaradni, ha az olvasói előfizetik. Kérjük, támogasd a szerkesztőség munkáját. További cikkeinkért, illetve rövidhírekért látogass el a főoldalunkra is.

Néhány nap szünet után már épp ideje volt, hogy folytatódjon a katari labdarúgó világbajnokság, nem is akármilyen meccsekkel. A horvát–brazil meccs egyértelműnek tűnt, de benne volt a meglepetés. A klasszikus rangadónak számító holland–argentin mérkőzés pedig szinte biztos drámát ígért.

Ráadásul három olyan klasszis is pályára lépett, akiket a következő világbajnokságon már nem biztos, hogy látni fogunk: Lionel Messi, Neymar és Luka Modric. Közülük ketten tovább is vitték a csapatukat – egyikük azonban újabb fájó pofonba futott bele.

Az ember, aki kifogta Dél-Amerikát

A brazilok kifejezetten céltudatosan játszottak az egész tornán, és egyre többen, egyre hangosabban mondták, hogy Katarban meglehet az a bizonyos hatodik világbajnoki cím is. De ki más állíthatta volna meg őket, mint az a horvát válogatott, amely a tornán eddig nem ijedt meg senkitől, és pitbullként hajszolta az eredményt, bizonyítva, hogy azt a 2018-as vb-ezüstöt nem a szél hordta össze.

Papíron viszont a brazilok voltak az erősebbek, nem is kicsivel. Míg Brazília lazán verte a 16 között Dél-Koreát, addig a horvátok kínkeserves meccs után büntetőpárbajra kényszerültek a hősies japánok ellen.

A fogadóirodák és az elemzők is úgy vélték, a horvátoknak nem sok esélyük van, és a dél-amerikai válogatott könnyedén töri majd fel a védelmüket. Neymarék azonban mintha nem vették volna komolyan az esélyes-szerepkört. Az első félidő első felében nem tudtak komolyabb fölényt kiharcolni, a horvátok viszont nagyon hatékonyan zárták a területeket, és tudatosan építettek támadásokat – igaz, sokra nem mentek vele.

Livakovic, kézzel, lábbal. Fotó – TASR

A második félidőre a brazilok felpörögtek, de Livakovicnak egyszerűen nem lehetett gólt lőni: a Dinamo Zagreb kapusának valamelyik testrésze mindig ott volt, ahol épp kellett, legyen az a lába, vagy épp a válla.

A horvátok leginkább arra koncentráltak, hogy ne kapjanak gólt, a védelem pedig, mint eddig, meglehetősen jól működött: Josko Gvardiol hiába mindössze húszéves, úgy játszik, mint egy rutinos klasszis. Mellette Josip Juranovic volt egészen fantasztikus a jobboldalon, támadásban és védekezésben is, Luka Modric pedig kiválóan szervezte a játékot, és szinte mindenhol ott volt.

A rendes játékidőben nem esett gól, ám jött a hosszabbítás – és az addig meglehetősen csendesen játszogató Neymar. Nem kellett sok, csak két eredményes háromszögelés, és egy zseniális helyzetfelismerés a brazilok zsenijétől: másodpercek alatt került a tehetetlen Livakovic elé, miután kipasszolták a teljes horvát védelmet, és nagy gólt lőtt a rövid felsőbe.

A horvátok viszont nem adták fel, pláne azután, hogy megérezték, a brazilok ráülnek az eredményre. Dalic három támadót is felhozott, és bár Majer, Budimir és Orsic sem tudott sokat hozzátenni a meccshez, nagyon fontos területeket szereztek, és lefoglalták a kihagyó brazil védelmet. A 117. percben Orsic előtt nyílt óriási tér, lehozta a tizenhatosig, majd középre vágta a labdát. Petkovic lövése megpattant az addig kifejezetten jól játszó Marquinhoson, Alisson pedig tehetetlen volt, a horvátok egyenlítettek.

Allison esélytelen volt a megpattanó lövésnél. Fotó – TASR

Livakovic az utolsó percben még nagyot védett, és látszott rajta, hogy nagyon elszánt – ami pedig még fontosabb, hogy nyugodt is a büntetőpárbaj előtt. A brazilok viszont fejben megroppantak. Míg a horvátok esélyt sem adtak Alisonnak, Livakovic már rögtön az elején kiütötte Rodrygo borzalmas büntetőjét. S a dél-amerikaiak nem bírták el a nyomást: a negyedik körben a tragikus hős Marquinhos a kapufára vágta a büntetőjét.

Megtörtént a csoda: Horvátország 1998 és 2018 után ismét elődöntős lett a világbajnokságon.

Neymar, aki a meccsen szerzett góljával egyébként beérte a háromszoros világbajnok Pelét a válogatott góllövőlistáján, láthatóan elkeseredetten nyilatkozott – mondván, nem tudja, folytatja-e még a válogatott karrierjét. Még csak harminc éves, de nehéz lesz az újrakezdés, s ez a kiesés talán jobban fáj neki, mint mikor 2014-ben tönkreverte őket a német válogatott.

Ki tudja, látjuk-e még Neymart világbajnokságon. Fotó – TASR

Azt viszont kijelenthetjük, hogy a torna legnagyobb kapussztárja jelenleg Dominik Livakovic – Európa talán egyik leginkább alulértékelt kapusa hiába villogott eddig is a nemzetközi klubviadalokon, igazán nagy csapat még nem környékezte meg. Talán majd most, 27 évesen megcsörren a telefonja, és megkapja a visszautasíthatatlan ajánlatot – állítólag a Serie A-ból és a Premier League-ből is lennének érdeklődők.

Eredmény, negyeddöntő:

Horvátország-Brazília 1-1 (0-0, 0-0, 0-1) – 11-esekkel: 4-2
al-Rajjan, Egyetemvárosi Stadion, 43 893 néző, v.: Michael Oliver (angol)

gólszerzők: Petkovic (117.), illetve Neymar (105.)
sárga lap: Brozovic (31.), Petkovic (117.), illetve Danilo (25.), Casemiro (68.), Marquinhos (77.)

Horvátország:
Dominik Livakovic – Josip Juranovic, Dejan Lovren, Josko Gvardiol, Borna Sosa (Ante Budimir, 110.) – Mateo Kovacic (Lovro Majer, a hosszabbítás szünetében), Marcelo Brozovic (Miraslav Orsic, 114.), Luka Modric – Mario Pasalic (Nikola Vlasic, 72.), Andrej Kramaric (Bruno Petkovic, 72.), Ivan Perisic

Brazília:
Alisson – Eder Militao (Alex Sandro, a hosszabbítás szünetében), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo – Lucas Paqueta (Fred, a hosszabbítás szünetében), Casemiro, Neymar – Raphinha (Antony, 56.), Richarlison (Pedro, 84.), Vinicius Junior (Rodrygo, 64.)

Az ember, aki nem fogta ki Dél-Amerikát

Ha valakinek délután nem volt elég a drámából, az nyugodt szívvel ülhetett le este a Hollandia–Argentína negyeddöntő elé. A hollandok eddig nagyon meggyőzőek voltak, és a legjobb tizenhat között is simán verték az Egyesült Államokat, míg az argentinok – bár magukra találtak a csoportkörben – alaposan megszenvedtek az ausztrálokkal.

Huhh, micsoda meccs volt ez az első perctől fogva – még akkor is, ha ez hatalmas helyzetekben nem nyilvánult meg. A tempó azonban kifejezetten gyors volt, jó volt nézni a mérkőzést, mindkét csapat elképzeléssel és izgalmasan játszott.

Messi mozgása a fénykorát idézte, és ez a 34. percben be is érett. Három védő közül adott egy zseniális passzt a jobb oldalon settenkedő Molinának, akinek annyit kellett tennie, hogy a jobb alsóba pöckölte a labdát Noppert mellett. Van Dijk ugyan ott lihegett a nyakán, de a passz tökéletes ritmusban érkezett, a holland középhátvédnek még úgy sem volt esélye, hogy végig követte a támadást.

Molina értékesítette Messi körömpasszát. Fotó – TASR

A hollandokon érezni lehetett a frusztrációt, nem élvezték a focit hátrányban. Ezen az sem segített, hogy az argentinok szervezetten védekeztek, és nemcsak az első félidőben, hanem a második félidő elején is.

A holland beadások vagy pontatlanok voltak, vagy céltalanok – az argentinok viszont olykor veszélyesek is voltak. Ez pedig a 71. percben góllá érett. Acuna, a balhátvéd nagyszerű visszahúzással küldte el a nagy sebességgel érkező Dumfriest, aki elhúzta a lábát a büntetőterületen. A tizenegyest Messi végezte el, és most nem hibázott – Argentina pedig 2-0-ra vezetett.

A hollandokat viszont Weghorst vette a vállára. Az Oranje minden mindegy alapon lódult meg előre, és egyre merészebben támadták a levegőben verhető argentinokat. Weghorst a 83. percben fejjel mattolta Martínez kapust, és újra izgalmas lett a meccs.

A hollandokat az is tüztelte, hogy az argentinok keményen játszottak, és helyenként kifejezetten arrogánsak voltak. Paredes például egy sárga lapos belépő után – melynek ő volt az elkövetője – a holland kispad felé bombázta a labdát. Ki lehetett volna állítani, ám a játékvezető nem vette elő a pirosat, ahogy Weghorstnak sem mutatta fel, miután a holland csatár megrúgta Messit.

Mateu Lahoz, a spanyol játékvezető egyébként rengeteg sárgát osztott ki a meccsen, szám szerint 14-et – a holland Denzel Dumfriesnek például kettő is jutott a büntetőpárbaj (!) idején, de kapott egyet Walter Samuel is, az argentinok segédedzője. Ennek ellenére Lahoz nem tudta igazán kézben tartani a meccset, sok apróságot nézett el, és az argentinok sportszerűtlenségét sem bírálta el elég erélyesen.

Messi és Van Dijk párharca ínyenceknek való volt. Fotó – TASR

Benne volt a dráma a levegőben, és meg is történt. Már a 101. percben jártunk, mikor egy legutolsó, talán utolsó utáni esélyt kaptak a hollandok egy 18 méterről elvégzendő szabadrúgás formájában. Ám most nem rúgták rá, hanem egy váratlan passzal hozták játékba Weghorstot, aki kapura fordult, és elgurította az alsóba. 2-2, jöhetett a hosszabbítás.

A ráadásban mindenki azt várta, hogy a lendülettel játszó hollandok lesznek a kezdeményezőbbek, de nem így lett – és ahogy teltek a percek, úgy lett egyre nagyobb az argentin fölény. Noppert azonban magabiztosan hárított mindent – kiszedte Martinez ravasz lövését, és Di Maria szögletét is, amelyet a Juventus szélsője egyből kapura tekert.

Argentína újabb kemény meccsen van túl. Fotó – TASR

Gól nem esett, így jöhettek a büntetők – és a hollandok erre nagyon készültek, a hírek szerint külön “tizenegyesölő” szakembert is foglalkoztattak a felkészülés folyamán. Mégsem Noppert lett a meccs hőse, hanem az argentin kapus, Martínez. Van Dijk borzalmas büntetője után Berghuis lövését is megfogta. Az argentinok viszont magabiztosak voltak, s bár Enzo Fernandez kihagyta a negyedik körben, az ötödikben Lautaro Martínez kegyetlenül bevágta.

Argentína tehát továbbmehet ezen az egyelőre rendkívül küzdelmes világbajnoki úton – az elődöntőben pedig a horvátokkal nézhetnek majd farkasszemet. Azon a meccsen pedig Messiék biztosan nem akarnak majd büntetőpárbajba keveredni, hiszen a horvát kapuban az a Dominik Livakovic áll, aki egyszer már “kifogta Dél-Amerikát”.

Hollandia-Argentína 2-2 (0-1, 2-2, 2-2) – 11-esekkel: 3-4
Luszail, 88 235 néző, v.: Mateu Lahoz (spanyol)

gólszerzők: Weghorst (83., 90+11.), illetve Molina (35.), Messi (73., 11-esből)
sárga lap: Timber (43.), Weghorst (45+2., a kispadon), Depay (76.), Berghuis (88.), Bergwijn (90+1., a kispadon), Dumfries (a 11-esek során), Lang (a 11-esek során), illetve Acuna (43.), Romero (45.), L. Martínez (77.), Paredes (89.), Messi (90+10.), Otamendi (90+12.), Montiel (109.), Pezzella (112.)

Hollandia:
Andries Noppert – Jurriën Timber, Virgil van Dijk, Nathan Ake – Denzel Dumfries, Frenkie de Jong, Marten de Roon (Teun Koopmeiners, a szünetben), Daley Blind (Luuk de Jong, 65.) – Cody Gakpo (Noa Lang, 113.), Memphis Depay (Wout Weghorst, 78.), Steven Bergwijn (Steven Berghuis, a szünetben)

Argentína:
Emiliano Martínez – Cristian Romero (German Pezzella, 78.), Nicolas Otamendi, Lisandro Martínez (Angel Di Maria, 112.) – Nahuel Molina (Gonzalo Montiel, a hosszabbítás szünetében), Rodrigo De Paul (Leandro Paredes, 66.), Enzo Fernández, Alexis Mac Allister, Marcos Acuna (Nicolas Tagliafico, 78.) – Lionel Messi, Julian Álvarez (Lautaro Martínez, 82.)

Góllövőlista

5 gólos:
Mbappé (Franciaország)

4 gólos:
Messi (Argentína)

3 gólos:
Gakpo (Hollandia), Giroud (Franciaország), Morata (Spanyolország), Ramos (Portugália), Rashford (Anglia), Richarlison (Brazília), Saka (Anglia), Valencia (Ecuador)

2 gólos:
Aboubakar (Kamerun), Sz. al-Davszari (Szaúd-Arábia), Álvarez (Argentína), Cso Kue Szung (Koreai Köztársaság), De Arrascaeta (Uruguay), Doan (Japán), Embolo (Svájc), Fernandes (Portugália), Ferran Torres (Spanyolország), Füllkrug (Németország), Havertz (Németország), Kramaric (Horvátország), Kudus (Ghána), Leao (Portugália), Lewandowski (Lengyelország), A. Mitrovic (Szerbia), Neymar (Brazília), Taremi (Irán), Weghorst (Hollandia)

1 gólos:
Abuhlal (Marokkó), Akanji (Svájc), al-Sehri (Szaúd-Arábia), Asensio (Spanyolország), Aszano (Japán), A. Ayew (Ghána), Bale (Wales), Batshuayi (Belgium), Bellingham (Anglia), Blind (Hollandia), Borges (Costa Rica), Bukari (Ghána), Caicedo (Ecuador), Casemiro (Brazília), Castelletto (Kamerun), Cesmi (Irán), Chávez (Mexikó), Choupo-Moting (Kamerun), Christensen (Dánia), F. de Jong (Hollandia), Davies (Kanada), Depay (Hollandia), Dia (Szenegál), Diédhiou (Szenegál), Dieng (Szenegál), Duke (Ausztrália), Dumfries (Hollandia), En-Neszjiri (Marokkó), Fernandez (Argentína), Foden (Anglia), Freuler (Svájc), Fuller (Costa Rica), Gavi (Spanyolország), Gnabry (Németország), Goodwin (Ausztrália), Grealish (Anglia), Guerreiro (Portugália), Gündogan (Németország), Hazri (Tunézia), Henderson (Anglia), Horta (Portugália), Hvang Hi Csan (Koreai Köztársaság), Joao Félix (Portugália), Kane (Anglia), Kim Jung Kvon (Koreai Köztársaság), Klaassen (Hollandia), Koulibaly (Szenegál), Leckie (Ausztrália), Livaja (Horvátország), Mac Allister (Argentína), Maeda (Japán), Majer (Horvátország), Martín (Mexikó), S. Milinkovic-Savic (Szerbia), Molina (Argentína), Muntari (Katar), Olmo (Spanyolország), Paik (Koreai Köztársaság), Paquetá (Brazília), Pavlovic (Szerbia), Pepe (Portugália), Perisic (Horvátország), Petkovic (Horvátország), Pulisic (Egyesült Államok), Rabiot (Franciaország), Rezajan (Irán), Ronaldo (Portugália), Salisu (Ghána), Sarr (Szenegál), Shaqiri (Svájc), Soler (Spanyolország), Sterling (Anglia), Szabiri (Marokkó), Tanaka (Japán), Tejeda (Costa Rica), Vargas (Costa Rica), Vinícius (Brazília), Vlahovic (Szerbia), Weah (Egyesült Államok), Wright (Egyesült Államok), Zielinski (Lengyelország), Zijecs (Marokkó)

Öngól:
Aguerd (Marokkó, a Kanada elleni csoportmérkőzésen), Fernández (Argentína, az Ausztrália elleni nyolcaddöntőn)

Katar 2022

Labdarúgó-világbajnokság

Aktuális

Jelenleg a legolvasottabbak

Percről percre

Letartóztatták Éric Dupond-Moretti francia igazságügyi miniszter fiát, aki állítólag erőszakot követett el az élettársa ellen. “Apaként teljesen összetörtem” – mondta Dupond-Moretti újságíróknak.

Meglehetősen sótlanra sikerült a Modrá koalícia bemutatkozása. Annak ellenére, hogy Mikuláš Dzurinda projektjével az elmúlt hetekben szinte a fél szlovákiai politikai palettát hírbe hozták, az exkormányfő ma egy rakás, a politikában még ismeretlen személlyel állt ki a színpadra, írja Hegedűs Norbert a pénteki Napunk newsfilterben.

A múlt héten nagyjából 40 millió koronavírus-fertőzés okozta halálesetet regisztrált a WHO, a halálesetek több mint fele Kínában következett be. December elejétől több mint 170 ezer ember halt bele a betegségbe az Egészségügyi Világszervezet szerint. (čtk)

Nagyjából 20-30%-os volt a részvétel a cseh államfőválasztás második fordulójának első néhány órájában. Az első fordulóban ugyanebben az időszakban a részvételi arány 20% körül mozgott. (čtk)