Napunk

Vb-napló: A horvátok a brazilokkal találkoznak a negyeddöntőben

Fotó - TASR/AP
Fotó – TASR/AP

Gáláztak a brazilok Dél-Korea ellen, míg a horvátok csak kínkeservesen, hosszabbítás után és tizenegyespárbajban tudták megverni a végsőkig küzdő Japánt. Ez történt a hétfői nyolcaddöntőkben.

Köszönjük, hogy olvasod a cikkeinket. A Napunk csak úgy tud fennmaradni, ha az olvasói előfizetik. Kérjük, támogasd a szerkesztőség munkáját. További cikkeinkért, illetve rövidhírekért látogass el a főoldalunkra is.

A horvátok csak büntetőkkel tudták legyőzni az utolsó pillanatig küzdő Japánt

A labdabirtoklási fölény, ahogy az várható volt, a mérkőzés elejétől fogva a horvátoké volt: több helyzetet is sikerült kidolgozniuk a félidő során, azonban ezek befejezésébe rendre hiba csúszott. Ebben természetes közrejátszott az is, hogy a japánok rendkívül fegyelmezetten védekeztek. Emellett a kontráikkal villámgyorsan képesek voltak átlendülni az ellenfél térfelére, így egyáltalán nem volt egyoldalú az első félidő. Az első gólt végül a félidő végén Japán szerezte meg egy szöglet után, Maeda volt eredményes, aki bevágta a kavarodásban elé került labdát a horvát hálóba.

A fordulás első perceiben meglepő módon Japán bizonyult aktívabbnak a támadásokban, de mindössze tíz perc után a horvátoknak sikerült ledolgozniuk a hátrányukat: Perisic fejjel egyenlített. Ezzel Perisic már a tizedik gólját szerezte nagy tornán, amivel lehagyta Davor Sukert, akivel eddig holtversenyben állt, és bekerült abba az elit klubba, melyben azok a labdarúgók szerepelnek, akik a legutóbbi három vb-n gólt tudtak szerezni. Perisicen kívül még Messi, Cristiano Ronaldo és Shaqiri mondhatják el ezt magukról.

A gól után azonban visszaesett a tempó, olyannyira, hogy a rendes játékidő nem is volt elegendő a két csapatnak, hogy eldöntsék a mérkőzést. Így, első alkalommal a katari vb során, hosszabbításra került sor. Ez a horvátok számára jelentett némi előnyt, hiszen nagy tornákon legutóbbi nyolc kieséses találkozójukból hét nem a rendes játékidőben dőlt el: az oroszországi tornán a 16 között a dánokat, a nyolc között a házigazdát búcsúztatták tizenegyesekkel, az elődöntőben pedig hosszabbításban kerekedtek az angolok fölé.

A ráadás 2×15 percében sem sikerült eldönteni a meccset, bár a horvátok az utolsó percekben növelték a tempót, és a kapujukhoz szegezték a japánokat. További gólok azonban nem születtek, így a 11-esek döntöttek.

Az idegek harcában a horvátok bizonyultak jobbnak, különösen Dominik Livakovic, aki három védést mutatott be.

A horvát együttes ezzel története során harmadszor vette sikerrel a nyolcaddöntőt, amely Japánnak negyedszer jelentette a végállomást.

A japán szurkolók szokásukhoz híven összeszedték a szemetet a vesztes meccs ellenére. Fotó – TASR/AP

Japán-Horvátország 1-1 (1-0, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 1-3

al-Vakra, al-Dzsanub Stadion, 42 523 néző, v.: Ismail Elfath (amerikai)

gólszerzők: Maeda (43.), illetve Perisic (55.)

sárga lap: Kovacic (90.), Barisic (116.)

Japán: Gonda Suicsi – Tomijaszu Takehiro, Josida Maja, Tanigucsi Sogo – Ito Junya, Endo Vataru, Morita Hidemasza (Tanaka Ao, 106.), Nagatomo Juto (Mitoma Karu, 64.) – Doan Ricu (Minamino Takumi, 87.), Maeda Dajzen (Aszano Takuma, 64.), Kamada Dajcsi (Szakaj Hiroki, 75.)

Horvátország: Dominik Livakovic – Josip Juranovic, Dejan Lovren, Josko Gvardiol, Borna Barisic – Mateo Kovacic (Nikola Vlasic, 99.), Marcelo Brozovic, Luka Modric (Lovro Majer, 99.) – Andrej Kramaric (Mario Pasalic, 68.), Bruno Petkovic (Ante Budimir, 62.; Marko Livaja, 106.), Ivan Perisic (Mislav Orsic, 106.)

Varázsoltak a brazilok Dél-Korea ellen

Az esélyesebb Brazília már a hetedik percben megszerezte a vezetést Vinícius jóvoltából, és az előnyüket hamarosan növelni tudták, mivel Turpin bíró büntetőt ítélt, miután Richarlisont felrúgták. A 11-est Neymar értékesítette, aki így a sérülése után visszatérve 13 percen belül gólt rúgott, ezzel pedig a harmadik brazillá vált – Pelé és Ronaldo után –, aki három vb-n is betalált.

A show azonban csak ezután kezdődött: Richarlison a fejével dekázgatott a koreai védők között, mielőtt megszerezte a harmadik gólt a 28. percben. A negyedik gólt pedig Paquetá szerezte meg a 36. percben egy újabb tökéletesen kivitelezett brazil akció után. Ezzel a brazilok az első félidő során több gólt rúgtak, mint a csoportkörök során összesen.

A második félidőben kicsit visszavettek a dél-amerikaiak, inkább a másik oldalon akadtak lehetőségek: Alisson többször is bravúr segítségével mentett. A végig küzdő koreaiak megérdemelték a szépítést, ami a 76. percben el is jött Paik Szung Ho hatalmas bombája után. A mérkőzés hátralévő részében tovább támadott az ázsiai csapat, de több gólt már nem tudtak szerezni.

Az biztos, hogy a brazilok már az erőiket tartalékolva játszottak a második félidőben, de az első félidő gálaműsorával megmutatták, mire képesek, és ha tudják tartani ezt a formát, Modricéknak nagyon nehéz dolguk lesz a negyeddöntőben.

Brazília-Koreai Köztársaság 4-1 (4-0)

Doha, 974 Stadion, 43 847 néző, v.: Clement Turpin (francia)

gólszerzők: Vinícius Junior (7.), Neymar (13., 11-esből), Richarlison (29.), Pacquetá (36.), illetve Paik Szunk Ho (76.)

sárga lap: Csong Vu Jong (44.)

Brazília: Alisson (Weverton, 80.) – Eder Militao (Dani Alves, 63.), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo (Bremer, 72.) – Casemiro – Raphinha, Lucas Pacquetá, Neymar (Rodrygo, 80.), Vinícius Junior (Gabriel Martinelli, 72.) – Richarlison

Koreai Köztársaság: Kim Szung Kju – Kim Mun Hvan, Kim Min Dzse, Kim Jung Kvon, Kim Csin Szu (Honk Csul, a szünetben) – Li Dzse Szung (Li Kang In, 74.), Csong Vu Jong (Szon Dzsun Ho, a szünetben), Hvang In Bom (Paik Szunk Ho, 65.), Hvang Hi Csan – Szon Hung Min, Cso Kue Szung (Hvang I Dzso, 80.)